Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Wybacz ale nie rozumiem:

Twoje przykłady są sprzed tego okresu lub z okresu po wprowadzeniu nowego k.k

Przedstawiłem zatem "przed" i "po" - co to ma do stanowionych wyroków?

A są inne okresy?

Albo jest przed, albo - po...

Ja mogę przedstawić podobne wyroki po roku 24-tym, kolega potrafi je zinterpretować w świetle tego co przedstawia wyrok SN?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

bardzo proszę o wyroki po '24 roku. Bo jak na razie przedstawiłeś te sprzed interpretacji SN. To jedno - drugie - może od razu z zarzutami - żeby nie było że mówimy o głoszeniu idei, zaś być może ktoś dołożył do szczęścia szpiegostwo... Za rządów sanacji - lata 30-te komuniści mieli zwykle jedno miejsce docelowe - Berezę.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie oznaczało - kolega zupełnie nie ma wiarygodnych informacji o tym okresie.

Coś co Łaszcz potwierdzi:

Wyrok nie spełnił zadania...

Wyrok wobec BR-W Hromady z 1928 r....

Wyroki z 1925 r. wobec: Ogrodzińskiego, Westwalowicza, Trojanowskiego, Domagalskiego, Kowalczyka, Szterna, Rusinowicza, Ozimka, Matrackiego, Galazki, Ablewskiego...

22 stycznia 1926 r. wyroki na Józefa Golędzinowskiego, Franciszka Ząbczyka, Jana Salomona...

Wyroki z 4 listopada 1929 r. na Lucjana Gontarza, Gawryłę Himelfarbę...

Co miałem udowodnić - udowodniłem.

A co kolega stara się udowodnić?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytacz!

To, że nie popiera się władzy i rządu, nie znaczy, że nie jest się patriotą.

Kto działa przeciw danemu społeczeństwu, narodowi - ma być patriotą? Założyliby kolejną Republikę Sowiecką .... A to byłoby działaniem przeciw Polsce, Polakom.

Edytowane przez czytacz1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kto działa przeciw danemu społeczeństwu, narodowi - ma być patriotą? Założyliby kolejną Republikę Sowiecką .... A to byłoby działaniem przeciw Polsce, Polakom.

Skąd twierdzenie, że komuniści działali przeciwko narodowi? W ich mniemaniu dla Polski budowanie socjalizmu, a potem komunizmu, było najlepsze.

Secesjonisto,

a co mam potwierdzać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: małe pytanie czy wiadomo o co ich oskarżano? Czy tylko o przynależność do partii, czy także o inne "paragrafy"? Bo nielegalne zgromadzenie to obejście prawa, podobnie n.p. jak strajk można zaliczyć do fermentu społecznego. Małe pytanie: czy jeśli inna partia by robiła strajki to także byłaby skazana czy nie? Bo na mój gust tak...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skąd twierdzenie, że komuniści działali przeciwko narodowi? W ich mniemaniu dla Polski budowanie socjalizmu, a potem komunizmu, było najlepsze.

Tylko czy wszyscy tego chcieli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skąd twierdzenie, że komuniści działali przeciwko narodowi? W ich mniemaniu dla Polski budowanie socjalizmu, a potem komunizmu, było najlepsze.

A co ich chore mniemania miały wspólnego z rzeczywistością , dopiero w 1945 pod sowieckimi bagnetami dorwali się do władzy i zaczęli eksperymentować na żywym ciele narodu , spychając go do roli pariasa Europy i uwstecznili nasza gospodarkę na dziesięciolecia :angry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy wszyscy tego chcieli?

A czy wszyscy chcą kapitalizmu? A czy wszyscy chcą demokracji?

Nigdy nie opracuje się takiej formy ustrojowej, która będzie pasować wszystkim.

Lancasterze!

Jakie uwstecznienie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

secesjonista: małe pytanie czy wiadomo o co ich oskarżano? Czy tylko o przynależność do partii, czy także o inne "paragrafy"? Bo nielegalne zgromadzenie to obejście prawa, podobnie n.p. jak strajk można zaliczyć do fermentu społecznego. Małe pytanie: czy jeśli inna partia by robiła strajki to także byłaby skazana czy nie? Bo na mój gust tak...

pozdr

Pytanie jest bezzasadne i dowodzi, że kolega FSO w ogóle nie czyta postów na które odpowiada.

Kolega FSO znajduje w moich postach wątki, których tam nie umieściłem, stąd...

odpowiedzi na pytanie:

małe pytanie czy wiadomo o co ich oskarżano? Czy tylko o przynależność do partii, czy także o inne "paragrafy"?

nie powinienem udzielać, choćby z racji tego, że w żadnym mym poście nie ma informacji o wyrokach za przynależność, stąd nie wiem do czego kolega FSO się odnosi zadając mi takie pytania.

Mam taką prośbę: by najpierw moje wypociny przeczytać uważnie, a następnie pytać mnie względem tego co napisałem, a nie: zupełnie czegoś innego, czego nie napisałem.

Nie wiem o co oskarżeni wiem z jakiego paragrafu skazani: art. 192 i 129.

Dla odświeżenia pamięci kolegi FSO ja napisałem:

(...)

Powyższy arsenał prawny całkowicie wystarczał do zwalczania działań działaczy komunistycznych, na przykład były poseł Tomasz Dąbala został skazany 97 lipca 1922 r.)za popieranie działalności KPRP na sześć lat ciężkiego więzienia, czy też Paweł Sierankiewicz, redaktor pisma "Pług" za sympatyzowanie z komunizmem został skazany (28 lutego 1924 r.) na dziesięć lat więzienia.

(...)

Małe pytanie: czy jeśli inna partia by robiła strajki to także byłaby skazana czy nie? Bo na mój gust tak...

O gustach się nie dyskutuje... atoli gdyby nawet - to co to zmienia, bo nie pojmuję myśli kolegi?

W całej tej pyskówce* nikt nie zwrócił uwagi na próbę nakierowania dyskusji na całkiem ciekawe tory przez kolegę Narya, do których próbuję (jak widać bezskutecznie) nawiązać.

Zadziwia mnie fakt, że koledzy prezentujący poglądy lewicowe nie potrafią wznieść się trochę wyżej niż opowiadanie o złej sanacji, i obrony patriotyzmu komunistów i walorów systemu PRL-u.

Może jednak ktoś pokusi się o próbę analizy referatu Warskiego; mam takie irracjonalne (bezpodstawne zapewne) odczucie, że w naszym gronie są dwie osoby, które go znają :o ; czy nawiąże do tez postawionych przez Marię Kostrzewę-Koszucką, czy informacji zawartych w notatkach Ostapa Dłuskiego.

Toteż powtórzę cierpliwie:

ad Narya:

Takie pytanie: czy w pismach polskich komunistów znalazła odbicia volta Lenina względem wykładni Marksa, i jak się na to zapatrywano?

Zdaniem Marksa socjalizm miał nastąpić dopiero wtedy kiedy w systemie kapitalistycznym nie będzie już miejsca dla kolejnych sił produkcyjnych, innymi słowy: forma ustrojowa trwa dotąd, aż nie rozwiną się wszystkie siły wytwórcze.

Lenin całkowicie to przeorientował, celem leninizmu było obalenie społeczeństwa starego i zbudowanie nowego, aby stworzyć warunki materialne dla socjalistycznych stosunków produkcji.

Czy polscy komuniści zwrócili uwagę, że praktyka budownictwa socjalistycznego w takich warunkach, i metodami leninowskimi prowadzi w zasadzie do autarkii gospodarczej?

* - dyskusja o rzeczywistości ekonomicznej po 1945 r. nie wydaje mi się zasadna w temacie o KPP... :huh:

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: prosiłem o oskarżonych po '24 roku, a Twoje posty czytam.

lancaster: z haseł: teraz mamy trzynastkę i czternastkę - po cztery i pięć tysięcy na głowę, mamy wyprawki i deputaty, mamy darmowy węgiel, a oni chcą nas spywatyzować, chcą nam wszystko zabrać. Zobaczycie ilu ludzi zwolnią... Nie zgadzamy się! Z czym ci się to kojarzy i dlaczego z tzw. "świetlaną przyszłością"? Tak na marginesie - społeczeństwo było "tak bogate", że godziło się na to co PRL im proponowała. Owo "bogactwo" społeczeństwa początku PRL-u oznacza takie samo "bogactwo" albo i większe doby II R.P. Spójrz na bogate kraje. Tam kompartie uznawane były raczej za ciekawy folklor. Społeczeństwo ich nie popierało - a u nas a i owszem, ba takie hasła ja te co napisałem, oznaczają, że hasła padły na bardzo podatny grunt.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać: kto organizował Polrekowy - polscy komuniści czy rosyjscy? Na czele Galicyjskiego Komitetu stał Władimir Zatorski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać: kto organizował Polrekowy - polscy komuniści czy rosyjscy? Na czele Galicyjskiego Komitetu stał Władimir Zatorski.

Jak mniemam chodzi Ci o Polrewkom (bo o "Polrewkowach" nie słyszałem). W skład Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski wchodzili i (organizowali go)polscy komuniści:

Julian Marchlewski, Edward Próchniak, Feliks Dzierżyński, Feliks Kon, Józef Unszlicht, Bernard Zaks, Stanisław Bobiński, Tadeusz Rydwański.

350px-Polrewkom_1920.jpg

Co do naszych dywagacji ma Władimir Zatorski, Czytaczu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.