Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wypracowanie z historii - matura 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Pitero   

Moim zdaniem jednak o jakobinach. Ja napisałem coś takiego: "o rewolucjonistach francuskich, najprawdopodobniej o jakobinach".

Bo z tego co pamiętam to tam była mowa o Kościuszce - więc około 1794 roku, w każdym razie już po II rozbiorze - a wtedy była dyktatura jakobinów we Francji.

PS:

A czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie o wypracowanie na poprzedniej stronie?

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak tak teraz sobie patrzę na te tematy z matury (po pierwszym szoku), to dochodzę do wniosku, że znacznie bardziej wolę te moje Przyczynki do dziejów. Z dziejów narodów Kaukazu, Nadczarnomorza. Krymu, Moskwy i Polski Ibrahima Ben Aliego... może i miejscami nudne... ale jednak historii gospodarczej nigdy nie rozumiałem za bardzo, chociaż planuję za jakiś czas zrozumieć... A tam ogólny plan dzieła zrozumiały... naprawdę, układający matury po raz kolejny mnie zaskoczyli... prędzej chyba prof. Rachuba znudzi się kolejnymi wydawnictwami źródłowymi, niż oni przestaną wymyślać coraz ciekawsze tematy. Nie wiem skąd biorą pomysły, ale jeśli są one efektem jakichś środków wspomagających, to ja też chcę takie :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shade   

A jeśli ktoś napisał w wypracowaniu że weksle weszły w tym okresie (czyli źle)

To jak to sie tyyczy całej pracy

Tak jak z polskiego od akapitu sie nic nie liczy ( tylko że jak ktoś miał prostą kompozycje jedynie 3 akapitowa to co?)czy nic sie nie dzieje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pitero   
Jak tak teraz sobie patrzę na te tematy z matury (po pierwszym szoku), to dochodzę do wniosku, że znacznie bardziej wolę te moje Przyczynki do dziejów. Z dziejów narodów Kaukazu, Nadczarnomorza. Krymu, Moskwy i Polski Ibrahima Ben Aliego... może i miejscami nudne... ale jednak historii gospodarczej nigdy nie rozumiałem za bardzo, chociaż planuję za jakiś czas zrozumieć... A tam ogólny plan dzieła zrozumiały... naprawdę, układający matury po raz kolejny mnie zaskoczyli... prędzej chyba prof. Rachuba znudzi się kolejnymi wydawnictwami źródłowymi, niż oni przestaną wymyślać coraz ciekawsze tematy. Nie wiem skąd biorą pomysły, ale jeśli są one efektem jakichś środków wspomagających, to ja też chcę takie tongue.gif

Co ciekawe - moja nauczycielka od historii przewidziała, że w tym roku będzie temat gospodarczy.

W poprzednich latach zawsze były tematy polityczne.

Szkoda tylko, że jej nie uwierzyłem. :huh:

Ale mimo wszystko tak się akurat składa, że lubię historię gospodarczą (przynajmniej ten okres).

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy niedługo opublikujemy konspekt do tematu numer I.

Redakcja już opracowała wstęp i cały XVI w. został nam XVII w. i będziemy mogli wam podać przykładowy konspekt rozwiązania pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Co o zdjęcia to ja napisalem:

1) cyrlica

2) na budynku było "ANNA" napisane wiec uznalem ze to nadali temu budynkowi imię carycy

Ja osobiscie bardzo sie z tematu wypracowania cieszę, bo promowało logiczne myślenie i właśnie nomen omen myślenie przyczynowo-skutkowe a nie wkuwanie na pamiec dat i nazwisk. Chylę czoła przed komisja mi tematyka bardzo podpasowała no a to ze temat w szkole po mocoszemu traktowany to... trudno :huh: u nas w szkole tez tak bylo, ale co za problem bylo sobie w domu wziac i doczytac w podreczniku są tematy o gospodarce w takim Chmaju także

Btw. który temat wzięliście? Ja zdecydowałem się na pierwszy

No a weksle w powszechne użycie IMHO weszły właśnie w XVIw. równolegle z powstaniem giełd w Antwerpii i Londynie wiec chyba masz dobrze shade

Btw - macie jeszcze jakieś egzaminy? Pisemne?

Ja mam jeszcze jutro matmę i w przyszły poniedziałek rosyjski

Edytowane przez Wołodia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
McHeir   

Temat pierwszy - fajny. Dualizm i te sprawy. Anglia, Francja, Polska i Hiszpanię dorzuciłam.

Co do tego listu Katarzyny II to podkreślone - pisała o rewolucjonistach z Francji.

Pierwszy list to był moim zdaniem ten środkowy, czyli była mowa o S.A. Poniatowskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jeśli ktoś napisał w wypracowaniu że weksle weszły w tym okresie (czyli źle)

Zależy jak napisano. Pierwsze weksle pojawiły się wprawdzie już w XII wieku, ale to XIX wiek był okresem rozwoju w stosowaniu instrumentów finansowych, to w XIX wieku wiele kwestii uporządkowano prawnie, więc kwestia użytego sformułowania. Wiąże się to z rozwojem bankowości i inżynierii finansowej w sensie ogólnym. Nie pamiętam za dobrze, ale zdaje się, że pierwsze prawo wekslowe z prawdziwego zdarzenia (zdaje się, że we Francji) powstało dopiero w I poł. XIX wieku, poprzednie uregulowania prawne miały bądź to charakter zwyczajowy, bądź cząstkowy. Te cząstkowe prawa to właściwie dopiero XVIII wiek, choć pierwsze regulacje pochodzą z Niemiec, z XVI wieku.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shade   

A pytań testowych nie sprawdzają pod kątem ortograficznym? znaczy się pod tym względem że zamiast nazwy z dużej to z małej

Bitwa warszawska(dobrze?) choc nie do konca poprawnie ortograficznie /Bitwa Warszawska(tak jak sprawdzaja?)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shade   

też tak sądziłem ale chwilowo nuda i wyszła głupia myśl:D o co do tych błedów rzeczowych to jak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Mam na razie 14 pewnych punktów - na podstawie odpowiedzi z gazeta.pl

Stres zrobił swoje, głupie błędy takie jak z tymi Jakobinami czy z Aleksandrem Newskim (swoją drogą to logiczne było Newa - Newski).

Jak to mówią: Mądry Polak po szkodzie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   
A pytań testowych nie sprawdzają pod kątem ortograficznym? znaczy się pod tym względem że zamiast nazwy z dużej to z małej

Bitwa warszawska(dobrze?) choc nie do konca poprawnie ortograficznie /Bitwa Warszawska(tak jak sprawdzaja?)

Bez przesady, sprawdzają tylko czy wszystko zgadza się pod względem merytorycznym. Nie będą stawiać 0 pkt jak jakoś zrobi ortografa :huh: Mamy przecież prawo się stresować i zapominać ortografii ;)

A co było odnośnie bitwy warszawskiej? ;>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Bitwa warszawska - 1920

Powstrzymanie ekspansji komunizmu, podobnie jak JIIIS powstrzymał ekspansję turecką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.