Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum,

Wydaje mi się, że jest to odpowiedni temat do zadania pytania, które od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie.

Co jako zwykły Polak można zrobić, aby coś zmienić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Czasem też warto się zastanowić, na co to coś chce się zmienić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Największym problemem uczestników naszego forum (a może uczestnika, bo styl wypowiedzi nader podobny), kryjących się za nazwami "mypanowie" "kdk" i "ewq" jest to, że ich wpisy są na tym forum. Można je przeczytać. Nikt ich nie usuwa, pomimo iż zdecydowanie "godzą we władzę". Nie musieli też zgłaszać ich do jakiegokolwiek urzędu przed upublicznieniem.

Podobne treści można też przeczytać w gazecie (lub w czasopiśmie), usłyszeć w radio, a także obejrzeć w telewizji.

No cóż - fakt, że możemy to przeczytać, dowodzi, że III RP jest bardzo, bardzo odmienna od PRL. Czyli dowodzi, że koledzy nie mają racji.

W PRL "godzenie we władzę" było zabronione, choć dopuszczano, a nawet niekiedy ceniono sobie "krytykę konstruktywną". Wszelkie treści "godzące we władzę", o ile do ich publikacji doszło, były usuwane, ich autorzy karani i prześladowani. Skala tych kar i prześladowań była odmienna za Bieruta (do kary śmierci włącznie), za Gomółki i za Gierka (krótsze lub dłuższe wyroki więzienia, plus różne "dokuczliwości") i za Jaruzelskiego.

Jednak najważniejszą różnicą jest to, że zwykły Polak - nawiązując do pytania Myślimira - może po prostu pójść na wybory i zagłosować tak, jak chce. I w ten sposób zmieniać polityczną rzeczywistość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jednak najważniejszą różnicą jest to, że zwykły Polak - nawiązując do pytania Myślimira - może po prostu pójść na wybory i zagłosować tak, jak chce. I w ten sposób zmieniać polityczną rzeczywistość.

Dalej cytując klasyków, nie jest ważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy. A ruskim serwerom potrafi wyjść i ponad 100 % głosów. I jest dobrze.

Abstrahując od ruskich serwerów, potrafisz wyjaśnić, czemu mieszkańcy Mazowsza są głupsi od reszty kraju i częściej nie wiedzą ile krzyżyków postawić ?

Nie zmienia to faktu, że wiedza o tym jest dowodem na różnicę.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Osoba która należy do rodu Kolaborantów może służyć krajowi pomimo zdrady przodków.Gdy należy do rodu Obrońców Polski to może zdradzić kraj. Większości przypadków jest wierny tradycji rodzinnej. Wychowanie decyduje jaki będzie przyszłości. Gdy rodzinie dominuje kolaboracja to przekazują swoje zachowania dzieciom.Później zostaje kolaborantem.

Mój Boże ... Jaki trzeba mieć umysł, żeby pisać coś takiego .... Jednak wróćmy do zasadniczego tematu - jak było już wcześniej tu pisane, istnieje jeszcze wiele naleciałości prawnych z poprzedniego systemu, arogancja funkcjonariuszy publicznych, brak poszanowania nietykalności i własności prywatnej, itp. W ciągu ostatnich 25 lat prawo się zmieniło, ale jeszcze trzeba nad nim popracować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
potrafisz wyjaśnić, czemu mieszkańcy Mazowsza są głupsi od reszty kraju

Bo ja się wyprowadziłem i średnia spadła!

A poważniej to dzięki ordynacji, sposobu finansowania partii, oraz mediów stołki zajmują ci co trzeba.

Niestety muszę dodać, że mentalność Polaków pomaga w utrzymaniu status quo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję... bo ja się wprowadziłem... ale gdzie mi do gregskiego.

Naprawdę Tomaszu N porównujesz naszą rzeczywistość z tą rosyjską i znajdujesz podobieństwa?

Jakkolwiek krytycznym jestem względem rzeczywistości w mym kraju, jakkolwiek jestem stetryczałym "irytusem", analogii niewiele widzę pomiędzy oboma systemami. Prawo może niedoskonałe i zagmatwane, ale dziś nie widzę "bitwy o handel". PGR-ów nikt dziś nie tworzy.

Kulejemy w wielu aspektach wolności i swobody (zarówno gospodarczej jak i obywatelskiej), ale ja nie widzę cienia PRL-u - dziś.

Skąd takie czarno-chmurowe mniemanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Prawo może niedoskonałe i zagmatwane, ale dziś nie widzę "bitwy o handel".

No cóż, jakieś "analogiczne" elementy pojawiły się w rozmowie Belki przy ośmiorniczkach. I instrukcje Min Finu dla skarbówek by czesać do krwi też się ponoć pojawiły. I prawa ponoć w nich mało, nawet tego zagmatwanego. Ale tu się Tocqueville kłania.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A ruskim serwerom potrafi wyjść i ponad 100 % głosów. I jest dobrze.

Opanowali po mistrzowsku problematykę filtra Weinera. Ot co.

https://lh3.googleusercontent.com/-kB5pzRQKDQQ/VGErYGQSIxI/AAAAAAAAA0U/38q4skfunRk/w958-h536-no/DSCF0001.JPG

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dziękuję... bo ja się wprowadziłem... ale gdzie mi do gregskiego.

Oouuups! Chyba skuchę zaliczyłem...

Biorąc pod uwagę wolność wypowiedzi, czy wolność przemieszczania się to porównanie obecnej sytuacji do czasów PRL-u jest zupełnie chybione. Z wolnością gospodarczą też jest niewątpliwie lepiej.

Jednak po tych 25 latach człowiek chciałby więcej i dlatego czasem przychodzą porównania że jest :jak za komuny" albo i gorzej.

Wnerwia mnie parę takich rzeczy:

To o czym wspomniał Tomasz. Niby państwo prawa a ministerstwo może wydać nową wykładnię aby urzędy skarbowe mogły czesać ludzi na pięć lat do tyłu.

Na trotuarze przed domem nie wolno mi prowadzić żadnej działalności bo to własność miasta ale muszę tą własność miasta odśnieżać za darmochę pod groźbą mandatu.

Urzędnik wie lepiej czy moje własne drzewo rosnące przed moim oknem na mojej ziemi zasłania mi słońce czy nie i czy wolno mi jest je wyciąć czy nie.

Wolność słowa mam i mogę piętnować pedziów ile się da ale tylko tych w sutannach. Innych nie bo to już jest homofobia.

W wolnym kraju mieszkam ale nie mogę rozbić namiotu nad jeziorem. W czasach głębokiej komuny było to jak najbardziej dozwolone. Należało tylko ten fakt zgłosić miejscowemu sołtysowi (no i "zrobić" z nim chociaż ćwiartkę).

Mógłbym dorzucić jeszcze kilka rzeczy ale nie chodzi o to jak długa będzie wyliczanka.

Chodzi o subiektywne odczucie swobody i wolności. To akurat wypada rozczarowująco. Stąd te porównania (przyznam że nieuprawnione) do PRL-u

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Na trotuarze przed domem nie wolno mi prowadzić żadnej działalności bo to własność miasta ale muszę tą własność miasta odśnieżać za darmochę pod groźbą mandatu.

Mam identyczny problem, i to jest faktycznie skomplikowana sprawa, rodem z PRL-u: posiadasz działkę, której częścią jest chodnik (trakt) publiczny. teoretycznie jest to twoje, ale tylko teoretycznie - państwo "wydzieliło" i zawłaszczyło sobie ten kawałek (przez nią lecą różne media i insze rury). Nic na tej części działki nie możesz zrobić bez zgody odpowiednich władz, natomiast w zimie .... masz obowiązek ją odśnieżać, mimo iż za odśnieżanie tej działki powinien odpowiadać zarządca pasa ruchu drogowego (tak jak odśnieża jezdnię) ! Jednak jest wyjątek od tej reguły - jeżeli na tym kawałku znajduje się przystanek autobusowy, lub oddziela ja od twojej rzeczywistej działki pas zieleni, wtedy jesteś zwolniony (przynajmniej teoretycznie) od utrzymania jej w czystości ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.