Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Marynarka Wojenna RP u progu zaniku

Rekomendowane odpowiedzi

"Ślązak" na próbach morskich:

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26687

 

Już chyba wszystko wskazuje na to, że - któryś tam z kolei - termin podniesienia na nim bandery będzie realny. I w roku 2019 nasza marynarka wojenna otrzyma budowany przez prawie dwadzieścia lat patrolowiec, co to miał być korwetą. W sumie to chyba dobra wiadomość, choć oczywiście trwającego konsekwentnie zaniku polskich sił morskich to specjalnie nie powstrzyma, a sens posiadania tej wielkości patrolowca w naszych warunkach jest raczej znikomy. Na Bałtyku - bez sensu, na misje - też bez sensu, bo bez hangaru. 

 

Zatem - będziemy mieli ogromniasty patrolowiec, o nieuniknionym statusie "białego słonia", przydatny może do podtrzymywania "najprostszych nawyków morskich" kadry, per saldo marnotrawiący już i tak bardzo skromne fundusze MW. Chyba, że ziści się cud w postaci dozbrojenia do postaci pełnowartościowej korwety. Choć już konceptualnie przestarzałej, bo projekt był na pewno nowoczesny, ale jakieś ćwierć wieku temu. A sam cud - jest jednak skrajnie mało prawdopodobny.

 

Ale w sumie, pewnie jest zaletą dostrzegać pozytywy, szczególnie w bardzo nieciekawej sytuacji. Zatem - to chyba raczej dobra wiadomość...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z nowości (holowniki sobie odpuszczę):

1. Na "Ślązaku" podniesiono banderę. Mimo pytania - po cholerę? (nam taki okręt w obecnej konfiguracji) - jest to jakiś plus. Przynajmniej utrzymają nawyki (tylko pływania na pokładzie, nie w wodzie, ale zawsze jakieś). No i nazwę rodzajową (znaczy się - klasę) mu ładną wymyślili - korweta patrolowa. A mój rower należy do kategorii pojazdów - ćwiczebny Rolls-Royce Phantom.:D

Zob.: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29419

2. Z dogorywającymi, polskimi okrętami podwodnymi wygląda zaś tak - zakończył się  "proces analityczny, w rezultacie którego uznano, że należy zapewnić zdolność pomostową w zakresie okrętów podwodnych" (cytowane za źródłem wskazanym poniżej). Skądinąd - uwielbiam tą nowomowę.;)

Na razie przeanalizowanym analitycznie pomostem zdolnościowym mają być dwa szwedzkie "Södermanlandy". Pożyjemy, zobaczymy.

Zob.: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29418

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
1 hour ago, Bruno Wątpliwy said:

Na "Ślązaku" podniesiono banderę.

Mamy piękny nowy okręt z wygasłymi gwarancjami na chyba wszystkie ważne urządzenia i systemy.

Z doświadczenia wiem ile wad wyłazi zaraz po uruchomieniu tego wszystkiego. Normalnie usterki usuwane są w ramach gwarancji. W tym wypadku trza będzie bulić. 

No chyba, że wszystko zabudowano idealnie....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
2 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

zdolność pomostową

 

Co to takiego? I jaki ma związek z "pomostem zdolnościowym"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chodzi o to, że do czasu pojawienia się nowego okrętu utrzymamy ludzi którzy pamiętają do czego taki okręt służy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Chodzi o to, że do czasu pojawienia się nowego okrętu utrzymamy ludzi którzy pamiętają do czego taki okręt służy.

Gregski - idź w ministry. Kompetencje językowe już masz.;)

 

Ja bym tą ministerialną pomostową poetykę zdefiniował jeszcze tak: "do czasu wprowadzenia rozwiązania optymalno-idealnego (które nadejdzie, z pewnością, jasne, długie, proste, szerokie jak morze - sorry, zapomniałem się) zadowolimy się przejściowo-pomostową namiastką.

[W domyśle: tak se tylko gadamy, zresztą nie tylko my bo to trwa już dziesięciolecia, a ów pomost będzie trwał przez następne ćwierć wieku, ale coś przecież trzeba mówić, by było miło i aby mieć powód by zająć ludzi wymyślaniem kolejnych planów i koncepcji].

Tak, czy inaczej - widzę, że też się nadaję na ministra.;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
22 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

też się nadaję na ministra

 

Akurat. Nie nadajecie się kompletnie. Nie potraficie przekonać, że obniżenie jest podwyższeniem, a wydłużenie - skróceniem.

 

Ja myślałem, że zdolność pomostowa znaczy, że okręt wprawdzie po morzu nie pływa, ale przy pomoście daje radę utrzymać się na wodzie. No ale w sumie to miał być "pomost zdolnościowy" czy "zdolność pomostowa"?

 

W Korpusie Języka Polskiego nie znalazłem ani jednego, ani drugiego. Ale jest "pomostowa" zaś brak "zdolnościowego" :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przypomnienia, to "zdolność pomostowa" w naszej armii nie jest językowym pomysłem obecnie rządzącej ekipy, za Tomasza Siemoniaka dążono do zdolności pomostowej np. w zakresie obrony przeciwlotniczej w ramach programu "Wisła".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
1 hour ago, jancet said:

okręt wprawdzie po morzu nie pływa, ale przy pomoście daje radę utrzymać się na wodzie.

Okręt nie stoi przy pomoście ale przy kei.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
1 godzinę temu, gregski napisał:

Okręt nie stoi przy pomoście ale przy kei.

 

Czyli to by była zdolność kejowa. Brzmi kiepsko.

 

Dobra, już się nie będę wygłupiać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Okręt nie stoi przy pomoście ale przy kei.

Ja bardzo przepraszam, ale jako przyszły minister podkreślam fakt, że okręt może na przykład stać także przy dalbach i podkreślam, iż za czasów mojego ministrowania będę konsekwentnie używał określenia "zdolność dalbowa". No dobra, też już kończę.:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę przedświątecznego optymizmu.:)

W Sewastopolu zatonął dok pływający (rocznik 1941) a wraz z nim rosyjski okręt podwodny, odstawiony do remontu w 1991 roku. Na tym tle nasza budowa quasi-korwety przez prawie 20 lat i kolejne żałosne realizacyjnie "wizje rozwoju floty" wyglądają na ekstremalną sprawność organizacyjną.

Zob.:

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29537

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po australijskich fregatach typu OHP ("poszły" ostatecznie do Chile) jest kolejny pomysł. Amerykanie wycofują pierwsze LCS-y. Rocznikowo - prawie "nówki". Zgodnie z naszymi najnowszymi, świeckimi tradycjami - kupować co się da bezprzetargowo, byle tylko u Wielkiego Brata zza wielkiej wody - rodzi się nadzieja, że być może teraz, wreszcie...

A, że okręty ogólnie bez sensu, a już w polskich warunkach szczególnie, do tego "wymęczone" próbami. Okręty, które będą w przyszłości pewnie modernizowane i serwisowane raczej ku radości amerykańskiego podatnika, a nie ku chwale polskiego stoczniowca i przemysłu zbrojeniowego - no cóż. Chyba już dla Marynarki Wojennej RP nadeszła definitywnie faza: "Bierta cokolwiek dajom, bo jak tera nie weźmieta, to nigdy nie dostanieta".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

A, że okręty ogólnie bez sensu, a już w polskich warunkach szczególnie

 

A dlaczego?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.