Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Marynarka Wojenna RP u progu zaniku

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, maxgall napisał:

Zaraz, zaraz, bo już się trochę pogubiłem: czyli nie chodzi o to że Ada jest lepsza/nowocześniejsza od Kaszuba/Ślązaka, tylko o to by budować jak Turcja?

 

Akurat ja nigdzie nie wypowiadałem się względem nowoczesności czy "lepszości". Choć faktem jest, że są lepsze pod jednym względem - pływają. Mnie podoba się pomysł wydający się być racjonalnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
1 godzinę temu, secesjonista napisał:

Mnie podoba się pomysł wydający się być racjonalnym.

Dalej nie łapie. Czy mógłbyś wskazać o jaki pomysł chodzi?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powiększają i modernizują korwetę uzyskując fregatę, duplikują część uzbrojenia - wszystko to zmniejsza koszty, skraca czas szkolenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

chcę tylko przeprowadzić pewien eksperyment który, ma nadzieję trochę przybliży o co mi chodzi w tej dyskusji

A mi się - szczerze mówiąc - nie chce się brać udziału w eksperymentach. Bo chyba wiem, o co Ci chodzi w tej dyskusji. Tyle, że budowę floty według bardzo konkretnych założeń i przewidywanych zadań - w rodzaju: "w przyszłej wojnie zadaniem naszej floty będzie wyłącznie postawienie 175 min w Zatoce Botnickiej i osłona jednego konwoju z Sundu do Świnoujścia" jest cokolwiek kazuistyczno-bezsensowne. Flota powinna być zdolna - przynajmniej w podstawowym stopniu - do wykonywania różnych, potencjalnych zadań. Może i takich, które dziś trudno nam sobie politycznie wyobrazić.

 

Jeżeli piszę, że - moim zdaniem - flota powinna być skromna (w stosunku do marynarek mocarstw), ale zróżnicowana, to jest chyba jasne, o co mi chodzi. Liczba zarówno 4 korwet, 6, 8 mieści się w tych kategoriach. Tak samo 4, jak i 6 niszczycieli min. Itp. itd. Zabawa może być przednia w budowanie wirtualnej floty, ale w sytuacji, gdy kraj nie jest w stanie przez prawie 20-lat podołać zadaniu budowy jednej korwety, to jak racjonalnie taką zabawę prowadzić? Jakie będą decyzje polityczne i finanse? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
10 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Bo chyba wiem, o co Ci chodzi w tej dyskusji.

Skoro tak to cel został osiągnięty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

20 grudnia opuszczona zostanie bandera na ORP "Kondor". Stare "Kobbeny", darowane przez Norwegię, które przez "parę" ładnych lat zapewniały utrzymanie przy życiu naszej floty podwodnej - odchodzą.  

Wiadomość bardzo zła, ale też ma dobry kontekst. Powoli, aczkolwiek definitywnie kończy się fikcja, zagrożenie dla załóg. Najwyższy czas, albo na zakończenie propagandowego bicia piany i rzeczywiste decyzje, albo na likwidację dywizjonu okrętów podwodnych.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=24047

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

Polska Marynarka Wojenna de facto już nie funkcjonuje.

 

Rest in Peace [*]

Edytowane przez Florek-xxx

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, moim zdaniem jest różnica między pozostawaniem w tragicznym stanie, a nie funkcjonowaniem. PMW jest organizmem w stanie agonalnym, który jednak jeszcze żyje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym zagadnieniem byłoby to, co i od kogo możemy pozyskać "z litości" (czyli w darze od miłosiernych). Ze starymi fregatami jeszcze takiego wielkiego problemu pewnie nie będzie. Pozostaje chociażby kwestia sensowności (np. wiekowe, niemieckie "Bremeny" trudno uznać za interesujący nabytek) i finansów (Australijczycy chcą zdaje się trochę pieniędzy, szczególnie za zapasy uzbrojenia).

 

Gorzej jest z okrętami podwodnymi. Nie widzę obecnie wielkiej szansy, abyśmy mogli pozyskać kilka starych, konwencjonalnych okrętów podwodnych, które obecnie mogłyby "wskoczyć" za Kobbeny. Najprędzej za kilka lat, kiedy Kobbeny będą już wspomnieniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

@Bruno Wątpliwy

 

Obecnie stawia się raczej na zmechanizowane jednostki wojsk lądowych, poruszające się na kołowych transporterach opancerzonych typu "Rosomak" i ciężarówkach STAR / Jelcz.

 

Cała reszta to tylko ornamenty.

Lotnictwo żyje jeszcze chyba tylko dzięki tym 48 F-16C/D.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

poruszające się na kołowych transporterach opancerzonych typu "Rosomak" i ciężarówkach STAR / Jelcz.

Poruszanie się oddziałów na typowych, wojskowych ciężarówkach STAR/Jelcz w warunkach bojowych byłoby bardzo ciekawym doświadczeniem. Chociażby ze względu na ochronę przeciwminową i przeciwodłamkową. To znaczy - jej permanentny brak w tych pojazdach. Zmodernizowane STAR-y (a może znowu produkowane samochody pod tą marką) i Jelcze oczywiście będą odgrywały rolę logistyczną, ale - mam nadzieję - że nikt rozsądny nie wpadnie na to, aby traktować je jako pojazdy porównywalne do bojowych wozów piechoty, czy transporterów opancerzonych.

 

Choć skądinąd, nadal mamy w aktywnej służbie w  naszej armii eksponaty poglądowe z zakresu historii artylerii przeciwlotniczej - czyli działka 23 mm na ciężarówkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z okazji objęcia przez kontradmirała K. Jaworskiego dowództwa Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego (kto te nazwy wymyśla?) odbyła się na gdyńskiej redzie parada 3. Flotylli Okrętów. Wszystkie biorące w niej udział okręty szczęśliwie wróciły do portu.

http://3fo.wp.mil.pl/pl/4_706.html

http://www.portalmorski.pl/bezpieczenstwo-granice/39396-kontradmiral-jaworski-dowodca-centrum-operacji-morskich

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

kto te nazwy wymyśla?

 

W zasadzie to nazwa jest, pod względem językowym, poprawna. 

Nie tylko u nas się ją stosuje; i nie tylko względem składników floty; np. belgijska flota to w języku francuskim "Composante marine", a w niemieckim "Marinekomponente". A Amerykanie mają Army Service Component Command.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy ja mówię, że nie jest poprawna? Jest - dziwaczna. Przynajmniej dla osoby trochę przyzwyczajonej do tradycyjnego języka polskiego i polskiej terminologii morskiej. Ale w świecie, gdzie roi się od interesariuszy, optymalnych trybów pozyskania, cykli planistycznych - dobry i komponent morski. Byle się tylko z kompotem, czy kompostem postronnym nie mylił.

 

OT.

A tak nawiasem mówiąc, może weźmiemy dobry przykład? W ramach wprowadzania kompleksowej racjonalizacji sytemu koordynacji i zarządzania pozyskanych środków materialno-technicznych, interesariuszy wewnętrznych oraz zewnętrznych forum - w ramach cyklu planistycznego 2018/2019 - implementować można beznakładowo terminologię: użytkowniczy komponent forum.historia.org.pl, moderatorski komponent forum.historia.org.pl, administratorski komponent forum.historia.org.pl, ekspercki komponent forum.historia.org.pl itd.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.