Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ulica gen. Rozwadowskiego w Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

O dziwo w Warszawie nie ma ulicy gen. Rozwadowskiego, czyli faktycznego dowódcy jej obrony z 1920 r., a także wybitnego patrioty i zasłużonego wojskowego.

Czy uważacie, że taka ulica winna powstać w stolicy?

Może warto napisać do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz apel w tej sprawie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

male pytanie : czy nie-warszawiacy też mogą "apelować"? Taka ulica może być, a nawet lepiej jak będzie w odróżnieniu od tych patronow których się szuka "na siłę". Dziś byłem w Trzebini - u klienta: mijałem m.in. 22-go Lipca, i Nowotki... Poza tym może wreszcie spróbujemy przekonać decydentów, że nie należy z każdą zmianą systemu zmieniać ulic?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, taki apel nie ma ograniczenia terytorialnego. Liczy się sprawa. Gen. Rozwadowskiemu należy się ulica w Warszawie tak jak Stanisławowi Lemowi w Krakowie, ale w tej sprawie podjęto stosowne kroki. Warszawa mówiąc górnolotnie ma za, co być generałowi wdzięczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ulica gen. Rozwadowskiego jak najbardziej. Tylko mam takie głupie pytanie: gdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

zamiast Piłsudskiego ;)

a bardziej serio, to bodajże w Białołęce macie 'zespół ulic' bohaterów Krzyżaków: Zbyszko z Bogdańca, Danusi, Juranda ze Spychowa, Maćka z Bogdańca. Zamiast tego można zrobić zespół 'obrońców Warszawy' z Rozwadowskim na czele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Brak ulicy Rozwadowskiego w Warszawie to jest po prostu kompromitacja wszystkich władz stolicy po 1989 roku. Pomijając spór o bitwę warszawską między Rozwadowskim a Piłsudskim, to w 1920 roku obroną Warszawy dowodził Rozwadowski i już za samo to należy mu się ulica, a może nawet pomnik w tym mieście. Niestety myślę, że nadanie jakiejś warszawskiej ulicy jego imienia nie będzie łatwe. Wystarczy przypomnieć jak zapiekle działacze PiS i lewicy protestowali przeciwko nazwaniu imieniem Rozwadowskiego jednej z ulic w Krakowie. W końcu nazwano jego imieniem estakadę, dobre i to, ale niesmak wokół całej sprawy pozostał.

Z miast, z którymi blisko związany był gen. Rozwadowski tylko Grudziądz potrafił należycie oddać mu hołd, nazywając jedną z głównych ulic miasta jego imieniem i była to jedna z pierwszych ulic gen. Rozwadowskiego, a nawet chyba pierwsza w całej Polsce.

Edytowane przez Rycerz1984

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

A nie dałoby się zrobić internetowej listy zwolenników takiego pomysłu? Potem mała reklamka na naszym forum i w necie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
a bardziej serio, to bodajże w Białołęce macie 'zespół ulic' bohaterów Krzyżaków

Przede wszystkim na Białołęce, "w" jest błędną formą. Poza tym, uważasz że nadanie imienia generała jakiejś małej ulicy, w miejscu które jest raczej mało ciekawym miejscem na uczczenie pamięci kogoś takiego, jest dobrym pomysłem? Cały problem rozbija się właśnie w tym, gdzie coś takiego zrobić. Bo zmieniać nazwy którejś z większych ulic, to odpada. Ale znowu mniejszej, to też kiepski pomysł. Spora część ulic z centrum, Pragi, Woli ma swoje historyczne uwarunkowania, i zmienianie ich nazw, jest zbrodnią na historii miasta:

Rzecz można by uznać za naturalną drogę upamiętniania wybranych patronów za pomocą nazw obiektów miejskich, zwłaszcza że niektóre pomysły były uzasadnione, gdyby nie proponowane lokalizacje. Zwykle owe upamiętnienia miały usunąć z przestrzeni Warszawy nazwy niepamiątkowe które istniały tutaj od najdawniejszych czasów.

U podłoża tego rodzaju pomysłów nazewniczych leżą przede wszystkim interesy lub ambicje jednostkowe czy grupowe, które nie uwzględniają zasad ustabilizowanego systemu nazewniczego ani miejscowej tradycji, ani dziejów miasta i kraju. Liczą się jedynie dążność kreatorów nazw do szybkiego osiągnięcia powziętego zamiaru.

(...)

Głęboko, za głęboko wchodzimy w cywilizację umownych znaków, gotowi zastąpić nimi wszystko wokół nas. Symbolami i tylko symbolami gotowiśmy pokryć realność miasta wraz z całą jego wielowiekową historią.

Za: Handke K., Zacieranie przeszłości, "Stolica" 2-3 (2203-2204)/2009, s. 7-8.

Nazwę wcisnąć można wszędzie, tylko że jeszcze wypadałoby to zrobić z głową, bo umieszczanie jej gdzieś na uboczu miasta, czy też usuwanie dla niej nazwy historycznej, mija się z celem. Tworzenie nazw ulic to nie jest zabawa. One pozwalają w późniejszym okresie odtwarzać historię danej okolicy. Dlatego pytam się, gdzie to widzicie, bo pomysł może każdy rzucić, ale sztuką jest znalezienie odpowiedniego miejsca.

Dla mnie osobiście najlepszym wyjściem było by stworzenie skweru gen. Rozwadowskiego, i umieszczenie na nim pomnika/popiersia tegoż. Nawet gdzieś w centrum miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

youpendi dobrze myślisz ^^

Oczywiście nie mam na myśli zmiany nazwy, bo to koszty i kłopot dla ludzi. Nie chodzi także o byle jaką ulicę, byle była. Jednakże w miastach tak dużych jak Warszawa każdego roku przybywa ulic, np. obwodnic, czy dojazdówek do mostu etc. Myślę, że jakby komuś na tym bardzo zależało to udałoby się znaleźć godną generała ulicę. A może tak jakaś ulica prowadząca do Mostu Północnego, który ma powstać w stolicy?

Myślę, że możemy napisać list otwarty do Pani Prezydent Warszawy w tej sprawie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Oczywiście nie mam na myśli zmiany nazwy, bo to koszty i kłopot dla ludzi.

Akurat w świetle tego co pisałem, to jest najmniej istotny problem.

Jednakże w miastach tak dużych jak Warszawa każdego roku przybywa ulic, np. obwodnic, czy dojazdówek do mostu etc.

No to ja proszę o kilka takich propozycji, co powstaje, a czemu można by nadać imię generała. Prawdę mówiąc, nie bardzo rozumiem, czemuście uparli się na tę ulicę. Czy naprawdę nie lepszym wyjściem, byłby pomnik? I lokalizację można dowolnie wybrać, i czasowo znacznie szybciej da się załatwić.

A może tak jakaś ulica prowadząca do Mostu Północnego, który ma powstać w stolicy?

Tylko że zanim to by się załatwiło, trochę czasu minie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że plac im. gen. Rozwadowskiego i pomnik to też fajne rozwiązanie. Tylko ja jestem przeciwnikiem pomnikomani wystarczy, że każda parafia chce mieć pomnik JP II, a każde miasto pomnik Piłsudskiego. Zazwyczaj niestety mają one dosyć marną jakość artystyczną. W Warszawie jest plac Piłsudskiego, to może być Rozwadowskiego, ale czy jest odpowiednie niezagospodarowane miejsce w Warszawie?

PS To, że to będzie długo trwać to nie mam złudzeń, ale ważne by ktoś zrobił coś w tym kierunku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Pewnie, że plac im. gen. Rozwadowskiego i pomnik to też fajne rozwiązanie. Tylko ja jestem przeciwnikiem pomnikomani wystarczy, że każda parafia chce mieć pomnik JP II, a każde miasto pomnik Piłsudskiego. Zazwyczaj niestety mają one dosyć marną jakość artystyczną. W Warszawie jest plac Piłsudskiego, to może być Rozwadowskiego, ale czy jest odpowiednie niezagospodarowane miejsce w Warszawie?

Nie plac, a skwer. To jest różnica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już nie chodzi o pryncypia, plac, skwer, nazwa przystanku metra, ulica, gdzie, co jak, ale chodzi oto, że gen. Rozwadowski w żaden sposób nie jest w Warszawie upamiętniony, a chyba nikt nie zaprzeczy, że stolica ma być za co gen. wdzięczna.

To dziwne, że od 1989 r. nie udało się w jakiś sposób upamiętnić tej postaci. Stąd idea listu, by może w ten sposób zwrócić na tą uwagę na tą kwestię władzom miasta. Trzeba mieć dużo złej woli, by wciągać politykę w upamiętnianie tej postaci, każdy znający historię powinien taki pomysł popierać lub chociaż akceptować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Trzeba mieć dużo złej woli, by wciągać politykę w upamiętnianie tej postaci,

Trzeba mieć dużo złej woli, aby w ogóle wciągać poglądy polityczne do historii.

Tutaj już nie chodzi o pryncypia, plac, skwer, nazwa przystanku metra, ulica, gdzie, co jak, ale chodzi oto, że gen. Rozwadowski w żaden sposób nie jest w Warszawie upamiętniony, a chyba nikt nie zaprzeczy, że stolica ma być za co gen. wdzięczna.

Widzisz, i tu się różnimy. Jeśli już organizować taką akcję, to przygotować wszystko tak, aby można było przedstawić konkretne propozycje. Samo napisanie takiego listu, będzie mało efektywne, gdyż bardzo łatwo będzie zbić go argumentem "nie mamy gdzie". A jeśli przedstawi się konkretną propozycję, sprawa będzie wyglądać już inaczej. Tak samo nie rozumiem, czemu uważasz, że forma upamiętnienia nie ma znaczenia. Ma i to ogromne. Jeśli coś robimy, to porządnie, a nie na zasadzie "byle było i się udało". Skoro już chcesz ten problem poruszać, to oczekuję że na ogólnikach się nie skończy. A że generał nie jest w żaden sposób upamiętniony. Nie on jeden nie doczekał się jeszcze miejsca, które by go upamiętniło. Wiele postaci dopiero niedawno dostało swoje miejsca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trzeba mieć dużo złej woli, aby w ogóle wciągać poglądy polityczne do historii.

A ktoś wciąga?

Jeśli już organizować taką akcję, to przygotować wszystko tak, aby można było przedstawić konkretne propozycje.

Konkretną propozycją jest nazwa ulicy imieniem gen. Tadeusza Rozwadowskiego w Stołecznym Mieście Warszawa.

Samo napisanie takiego listu, będzie mało efektywne, gdyż bardzo łatwo będzie zbić go argumentem "nie mamy gdzie".

Zasygnalizowanie tego braku już będzie sukcesem. Jeżeli spotkamy się z przychylnym przyjęciem naszej propozycji lub niestety zostaniemy zbyciu frazesem "nie ma gdzie" to wtedy i w jednym i w drugim przypadku postaramy się wskazać takie miejsce w Warszawie.

Tak samo nie rozumiem, czemu uważasz, że forma upamiętnienia nie ma znaczenia.

Ma dlatego postuluję o nazwę ulicy. Jednakże jeśli okaże się to niemożliwe z przyczyn obiektywnych to wtedy można zastanowić się nad innym miejscem. Tak samo jeśli potencjalna ulica będzie zbyt mało reprezentatywna to można rozmawiać o placu, skwerze (bo to różnica), pomniku etc.

Skoro już chcesz ten problem poruszać, to oczekuję że na ogólnikach się nie skończy.

Jeśli zaczniemy dochodzić się o pryncypia i szczegóły (brakuje jeszcze dyskusji na temat wyglądu pomnika), to nie dojdziemy do żadnego porozumienia. Najpierw władze miasta trzeba zainteresować problemem, a później rozmawiać i pomóc go rozwiązać.

A że generał nie jest w żaden sposób upamiętniony. Nie on jeden nie doczekał się jeszcze miejsca, które by go upamiętniło. Wiele postaci dopiero niedawno dostało swoje miejsca.

Ale teraz zajmujemy się generałem, który od kilkudziesięciu lat nie został upamiętniony mimo oczywistych zasług dla stolicy i Polski. Nie widzę przeszkód by w przyszłość władze Warszawy, czy innego miasta nakłaniać na upamiętnienie innej postaci jeśli uznamy, że trzeba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.