Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Chłopi w Rzeczpospolitej konstytucji majowej

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Czy faktycznie byli wolni? Czy konstytucja majowa dała uwłaszczenie chłopom? I jaki to miał przekład w praktyce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy faktycznie byli wolni? Czy konstytucja majowa dała uwłaszczenie chłopom?

Odpowiedź jest dosyć prosta - nie.

W sumie zmiany były relatywnie niewielkie, choć biorąc pod uwagę stan zastany - może i istotne. Art. IV konstytucji po prostu zauważał, iż coś takiego jak lud rolniczy istnieje, oraz, że jest pożyteczny, albowiem "spod jego ręki płynie najobfitsze bogactw krajowych źródło".

Merytorycznie istotne było postanowienie o objęciu chłopów opieką prawa i rządu krajowego (czymkolwiek to miało konkretnie w przyszłości zaowocować), zachęcanie do zawierania umów pomiędzy dziedzicami i chłopami (umów "pod opieką rządu krajowego") i o wolności osobistej dla przybyszy z zagranicy.

Wolność osobista chłopów to już prędzej uniwersał połaniecki, a tak naprawdę art. 4 konstytucji Księstwa Warszawskiego ("Znosi się niewola. Wszyscy obywatele są równi przed obliczem prawa. (...)"

A uwłaszczenie to zasadniczo jeszcze melodia dalekiej przyszłości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno - tak naprawdę stwierdzenie w Konstytucji - to ma takie samo znaczenie jak to że "ludzie powinni być piękni młodzi i bogaci" - czyli żadne. Poza tym zalecenia [zachęcania] do umów między ziemianami [nazwijmy ich tak] a chłopami , oraz opieka rządu krajowego w konstytucji tak naprawdę znaczy niewiele, tym bardziej, że nie było żadnego lex specialis, mówiącego dokladnie co znaczy owo zachęcanie [czy jest to n.p. jakaś data graniczna, czy wielkość majątku czy cokolwiek innego - n.p. wielkość wsi]; ani co znaczy owa opieka [choćby podleganie pod n.p. sądy inne niż dziedzica].

W tej formie jakiej zostało to wyszystko wymienione to zbiór dosć pobożnych życzeń.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W tej formie jakiej zostało to wyszystko wymienione to zbiór dosć pobożnych życzeń.

Święta racja. Aczkolwiek samo zauważenie włościan przez szlachtę - na tym poziomie regulacji prawnej - było już cośkolwiek warte.

OT - przypomniał mi się Laskowik ze Smoleniem "Już cię zauważyłem! Ja ciebie też." ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

zauważenie było warte dokladnie tyle ile papier na którym owo zdanie zostało spisane. Żadnej mocy prawnej nie pociągalo za sobą - piękne słowa. W systemach prawnych jakie obowiązują mialoby to "zauważenie" siłę sprawczą przełożone na albo konkretne paragrafy czy artykuly [jeżeli jest to system kontynentalny] albo na casusy - czy przypadki szerzej precedensy , wyznaczające pewien tok postępowania prawnego jaki obowiązuje w systemie anglosaskim.

Poza tym szlachta i bez konstytucji "zauważała" chłopów zwlaszcza jak w czasie wojen jej włości były przetrzebione i nie miał kto pól uprawiać.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.