Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Kontrowersyjna rola króla w konstytucji 3 maja

Recommended Posts

Narya   

Rozdział VII został poświęcony nowej roli króla polskiego. Czy nie uważacie, że konstytucja 3 maja była zamachem na demokrację i wolność szlachecką, ustanawiając króla ponad brać szlachecką, niszcząc drogę elekcji króla na sejmie, odrzucając prawo narodu szlacheckiego do wyboru panującego im króla? Jak oceniacie nową pozycję króla po 3-5 maja 1791?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To była jedyna opcja. Szlachcica ,który wolałby sejmy etc można nazwać zdrajcą. Sam wolałby rządzić tworząc zamieszanie niźli oddać władze jednej osobie ,która zakończyłaby spory i waśnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie była jedyna opcja, istniało kilka państw rządzonych absolutystycznie co niekoniecznie zlikwidowało waśnie, baa... wybuchały nawet wojny domowe. Stwierdzenie, że obstawanie przy dużej roli sejmu jest zdradą - jest po prostu... kuriozalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.