Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Plany rozbudowy Berlina

Recommended Posts

FSO   

Witam;

w latach 30-tych i początkach 40-tych A.H. chyba niemal obsesyjnie planował zbudowanie nowego Berlina. Przy nim to co się działo w Paryżu w XIX w było niczym Dawid przy Goliacie. Głównym architektem byl Speer. Wybudowano z tego tylko kilka budynków [m.in. Nową Kancelarię Rzeszy]. Reszta pozostała w planach i makietach.

Jak oceniać te pomysły? Realne czy nie? Czy można owe plany oddzielić od ideologii czy je łączyć? Czy...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Oczywiście, że łączą się z ideologią. Ponieważ III Rzesza miała trwać co najmniej tysiąc lat, więc oni w fazie projektowania przewidywali architekturę ruin. tzn. jak to będzie wyglądało po tylu latach. Stąd te monumentalne bryły i tradycyjne materiały, by było jak w Rzymie.

W budynku kancelarii Rzeszy Speer, jeżeli dobrze pamiętam, zaprojektował bardzo długi (chyba 100 m) korytarz łączący sekretariat kanclerza z jego gabinetem. Po przejściu go krokiem defiladowym nabywało się szacunku do Wodza.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

co do Kancelarii Rzeszy to obiło mi się o uszy [nie wiem czy to prawda czy nie], ale w jednym przypominała ona Wersal - miała bardzo mało toalet "dla ogólu gości" co w wielu wypadkach po zabawach i przyjęciach oznaczało bardzo nieprzyjemne widoki "po kątach"

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inną idée fixe Hitlera była przebudowa Linzu. Traktował stolicę Górnej Austrii jako przyszłą alternatywę dla Wiednia (którego nie cierpiał). Nad makietą Linzu siedział zdaje się nawet wtedy, gdy Armia Czerwona była już bardzo, bardzo blisko. Jest nawet takie (chyba jedno z ostatnich) zdjęć Hitlera.

Zdjęcie nad makietą Linzu.

I tu coś jeszcze.

I jeszcze coś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Bruno - nasuwają mi się niejakie przypuszczenia, że określenie Kaltenbrunnera że znajduje się w domu wariatów to było bardzo łagodne stwierdzenie. Przecież podobne plany dotczyly Berlina, w którym zrealizowano chyba najmniejsze obiekty z tych planowanych. Taka budowa Linzu to praca na dziesięciolecia, przecież samą tzw. "starą" Nową Hutę budowano dobre 10 - 15 lat, a w mojej ocenie nie stanowi ona nawet części planów przebudowy Linzu o Berlinie nie wspominając. Zastanawia mnie skąd Hitler brałby na takie przebudowy [napierw Berlin potem Linz] środki...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewne sprawy co do Linzu miał już ustalone... Kamieni miał dostarczyć obóz Mauthausen, a dzieła sztuki do lokalnych muzeów miano podprowadzić z podbitych krajów (np. zdaje się ołtarz Wita Stwosza właśnie miał tam docelowo trafić).

Poza tym, to o czym już mówiliśmy gdzie indziej. Hitler bywał zbrodniarzem nieracjonalnym. Potrafił zadecydować o wymordowaniu całych narodów żydowskiego i romskiego, tak po prostu dla ideologicznej zachcianki, tak samo mógł w pewnym momencie dla swojego kaprysu skierować wszystkie środki do budowy Germanii czy Linzu. Zdaje się i tak np. na taki Linz permanentnie szły duże finanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

tego jakie pieniądze "szły na Linz" nie wiem niestety, choć byłaby to pewnie kwestia ciekawa i interesująca, podobnie zresztą jak pieniądze mające pokazać chwałę i wielkość Berlina. Z wielu wspomnień niemieckich napisanych już po wojnie, można wnioskować że np. nowa Kancelaria Rzeszy i kilka ministerstw znajdujących się w nowych budynkach wbudzalo conajmniej podziw - neoklasycystyczne budynki - ogromne potężne, marmury. Być może także taka miała być też ich rola Tysiącletnia Rzesza, ma budynki pokazujące jej trwanie na tysiąc lat - wielkość, potęgę, nawiązanie do tysiącletniego Imperium Rzymskiego.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Minister   

Sytuacja podobna w ZSRR, tam też były wielkie plany rozbudowy Moskwy, odczłowieczona architektura mająca sprowdzic człowieka do roli jednostki

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Minister: Stalin nie mial tak wielkich planów jak Hitler [jego było naprawdę ogromne]. Za to w spadku po sobie radziecki tyran zostawil emtro i przygotowkę pod największy [w teorii] ruchomy pomnik. Hitler zaś do końca [nawet siedząc w bunkrze w kwietniu '45 r.] traktował owo nowe Miasto. Powstała architektura jest monumentalna, klasycyzująca - kolumny, posągi, pozy - sam styl jest podobny u nas socrealizm - tam chyba nazi-realizm, tylko plany i ich wykonanie na zupełnie innym poziomie.

Jednostka nie byla sprowadzana do roli trybiku, przeciwnie miało to pokazywać potęgę germańskiego aryjskiego człowieka w Berlinie lub radzieckiego komunisty w Moskwie. Obaj chcieli zmienić świat.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po olimpiadzie w Berlinie Hitler zapragnął nowego stadionu. Nie jest wiadomo czy to był jego pomysł czy też został mu on podsunięty.

Zaprezentowano  mu makietę nowego stadionu jednak ktoś zauważył że  bodaj bieżnia stadionu nie spełnia "olimpijskich norm".

Podobno Hitler tylko w odpowiedzi pokiwał głową dopiero po chwili dodając że niedługo to oni a nie komitet olimpijski będą ustalać normy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.