Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
billybob

Sprawa polska podczas I wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

billybob   

Jakie było stanowisko Rosji Carskiej w sprawie polskiej, a jakie późniejsze po rewolucji lutowej? Co na ten temat uważały państwa centralne i mocarstwa zachodnie? Co robili sami Polacy (nie koniecznie związani z ugrupowaniami politycznymi)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jakie było stanowisko Rosji Carskiej w sprawie polskiej,

Wielki książę i wódz naczelny (nie pamiętam imienia) obiecał zjednoczenia Polaków pod berłem Romanowów - w każdym razie każdy obiecuje złote góry w złej chwili.

a jakie późniejsze po rewolucji lutowej?

I mieńszewicy i bolszewicy dążyli do odebrania Polsce niepodległości.

Co na ten temat uważały państwa centralne i mocarstwa zachodnie?

13. punkt orędzia prezydenta USA Wilsona mówił o odbudowie państwa polskiego.

Co robili sami Polacy (nie koniecznie związani z ugrupowaniami politycznymi)?

Stawali po różnych stronach barykady.

A właściwie - to tego w sieci nie ma?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co na ten temat uważały państwa centralne

Niemcy też proponowali utworzenie państwa polskiego, podobnie jak Rosja.

I mieńszewicy i bolszewicy dążyli do odebrania Polsce niepodległości.

Nie można odebrać czegoś, czego się nie ma.

A czy przypadkiem Lenin nie mówił o wolności dla narodów imperium carskiego? Czy jakoś tak.

13. punkt orędzia prezydenta USA Wilsona mówił o odbudowie państwa polskiego.

Co do 13 punktu byłbym nieco bardziej sceptyczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A czy przypadkiem Lenin nie mówił o wolności dla narodów imperium carskiego? Czy jakoś tak.

Jak mógł mówić skoro, Tuchaczewski był pod Warszawą w sierpniu 1920 r.?

Co do 13 punktu byłbym nieco bardziej sceptyczny.

Dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak mógł mówić skoro, Tuchaczewski był pod Warszawą w sierpniu 1920 r.?

Pisałem o roku 17 a nie 20, przez trzy lata może się wiele zmienić.

Dlaczego?

Chodzi o słownictwo:

8. Całe terytorium francuskie musi zostać uwolnione,

11. Rumunia, Serbia i Czarnogóra muszą być ewakuowane; zwrócone im zostaną ich terytoria.

13. Powinno zostać stworzone niepodległe państwo polskie,

Jak widać w stosunku do innych państw użyte jest słowo musi a w stosunku do Polski jest tylko powinno. Może jestem zbyt czepliwy, ale dla mnie wygląda to na hierarchię wartości i Polska jest tu potraktowana jako mniej ważna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Pisałem o roku 17 a nie 20, przez trzy lata może się wiele zmienić.

Hehe, Lenin tak samo obiecywał dobrobyt, a co było? :)

13. Powinno zostać stworzone niepodległe państwo polskie,

Jak widać w stosunku do innych państw użyte jest słowo musi a w stosunku do Polski jest tylko powinno. Może jestem zbyt czepliwy, ale dla mnie wygląda to na hierarchię wartości i Polska jest tu potraktowana jako mniej ważna.

Lepiej "powinno zostać utworzone niepodległe państwo" niż "Polacy muszą zostać zjednoczeni pod berłem Romanowów/Hohenzollernów/Habsburgów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hehe, Lenin tak samo obiecywał dobrobyt, a co było?

No wiesz politycy zawsze wiele obiecują a gdy dojdą do władzy ich priorytety często ulegają znacznym modyfikacjom.

Lepiej "powinno zostać utworzone niepodległe państwo" niż "Polacy muszą zostać zjednoczeni pod berłem Romanowów/Hohenzollernów/Habsburgów".

Może i lepiej, ale na podstawie tych punktów trudno ocenić prawdziwe intencje Wilsona w stosunku do Polski. Moim zdaniem był to bardziej ukłon w stronę amerykańskiej Polonii przed wyborami niż szczera deklaracja na temat państwa polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Niemcy też proponowali utworzenie państwa polskiego, podobnie jak Rosja.

Trzeba to trosze rozwinąć. Obu stronom wojny potrzebni byli zołnierze.

Niemcy zajeli Królestow Polskie, zatem uniemozliwili Rosjanom powoływanie zpod broń zamieszkujacych je Polaków. sami tez nie mogli dokonac poboru bo to było terytorium okupowane. W zamian za obietnice niepodległości, bądz namiastki niepodległości mogli pozyskac ochotników. Aby zniechęcic Polaków do wspólpracy z Niemcami takze Rosja musiała dawac jakieś obietnice, a trzeba pamietać, ze Rosja to przecież koalicjant zwycięskich mocarstw.

13 punkt orędzia Willsona to zupełnie nowa jakośc w podejściu panstw zachodnich do sprawy polskiej. Wczesniej najwazniejszy był interes Rosji - sojusznika, czyli ewentualnie "zjednoczenie ziem polskich pod berłem itd..." i zadnej innej opcji bo to Rosja była sojusznikiem, a nie Polacy wystawiajacy Legiony po stronie państw centralnych. W obliczu załamania sie panstwa rosyjskiego Wilson ogłasza "powinno zostać stworzone niepodległe państwo polskie", nie bez znaczenia, jest to, że prezydenta USA dobrze urobił Paderewski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Pora chyba rozruszać ten temat :)

Może i lepiej, ale na podstawie tych punktów trudno ocenić prawdziwe intencje Wilsona w stosunku do Polski. Moim zdaniem był to bardziej ukłon w stronę amerykańskiej Polonii przed wyborami niż szczera deklaracja na temat państwa polskiego.

To prawda, ale 13 punkt stawiał wyraźnie kwestię polską na szczeblu międzynarodowym. Po raz pierwszy uczynił to akt 5 listopada, lecz dopiero Wilson mówił o tym jako o realnej propozycji.

Wielki książę i wódz naczelny (nie pamiętam imienia) obiecał zjednoczenia Polaków pod berłem Romanowów
Wielki Książę Mikołaj Mikołajewicz, przy czym, co znaczące obiecywał to (podobnie jak w owym czasie i w państwach centralnych) tylko dowódca armii, nie zaś strefy rządzące.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.