Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Dziwactwa I WŚ

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Witam!

W każdej wojnie, jak to wojnie, mają swoje miejsce różne dziwactwa. Na ten przykład, podczas PWS, brytyjska rodzina królewska, pochodzenia niemieckiego musiała zmienić nazwisko. Podobnie postapili Francuzi z... psami. Otóż owczarki niemieckie przechrzczono na owczarki alzackie. Podczas wojny również próbowano zmienić nazwę 'woda kolońska'(od Kolonii :wink: ) na 'woda prowansalska', co jednak się dziwnym trafem nie przyjęło.

Czy znacie może inne przykłady dziwactw podczas I WŚ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Witam!

W każdej wojnie, jak to wojnie, mają swoje miejsce różne dziwactwa. Na ten przykład, podczas PWS, brytyjska rodzina królewska, pochodzenia niemieckiego musiała zmienić nazwisko.

To był ród Sachsen-Coburg-Gotha o ile dobrze pamiętam, a sama zmiana nazwiska to z Battenberg na Mountbatten :wink:

Podobnie postapili Francuzi z... psami. Otóż owczarki niemieckie przechrzczono na owczarki alzackie. Podczas wojny również próbowano zmienić nazwę 'woda kolońska'(od Kolonii ;) ) na 'woda prowansalska', co jednak się dziwnym trafem nie przyjęło.

Niezłe, słyszałem o owczarkach alzackich, ale nie myślałem, że to wtedy wymyśłono...

Czy znacie może inne przykłady dziwactw podczas I WŚ?

To wprawdzie przed wojną jeszcze, ale na fali nacjonalizmu - zmieniono Sankt Petersburg na Piotrogród, żeby bardziej słowiańsko brzmiał :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Swego czasu usłyszałem taką anegdotkę: do cukierni we Wrocławiu wchodzi oficer i mówi do sprzedawcy(za zarazem właściciela):

-Proszę nie nazywać cukierków 'bonbony' bo to francuskie słowo!

Cukiernik na to:

-W takim razie prosżę siebie nie tytułować generałem, bo to też francuskie słowo.

***

Ponoć gdy Włochy przystąpiły do Ententy, w Berlinie w restauracjach z menu zniknęła 'sałatka włoska'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nieco OT - ale - po zmianie nazwy z Petersburga na Piotrogród, kolejną zmianą był Leningrad. Po '89 r. ostatnią nazwą jest St. Petersburg, czyli mniej więcej powrót do nazwy sprzed I w.ś. Tylko okręg wojskowy zostal ze starą nazwą - Leningradzki O.W.

Do tematu: podobno wcześniej [za cara] w Łodzi jednym z języków który obowiązywał w handlu był jidysz, a sama licytacja miewała specyficzne bardzo nieformalne formy [np. podobno jedną z nich było przylepianie ofert na ogłoszeniach]. Po wejściu wojsk niemieckich jednym z pierwszych zarządzeń był zakaz zawierania umów, i in. w jidysz oraz nakaz pelnej formalizacji handlu. Handel padł.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To był ród Sachsen-Coburg-Gotha o ile dobrze pamiętam, a sama zmiana nazwiska to z Battenberg na Mountbatten

Battenbergowie brytyjscy rzeczywiście tak zmienili nazwisko (skądinąd Battenbergami byli trochę honoris causa ;) ) , natomiast ród królewski to nieco inna familia, która zmieniła przydomek na Windsor.

Zdaje się, że przy okazji walczono z kiełbaskami frankfurckimi, hamburgerami itp. O wodzie kolońskiej była już mowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Battenbergowie brytyjscy rzeczywiście tak zmienili nazwisko (skądinąd Battenbergami byli trochę honoris causa ;) ) , natomiast ród królewski to nieco inna familia, która zmieniła przydomek na Windsor.

Czyli skomasowałem 2 zmiany nazwisk w jedną, jak widzę. Nigdy nie byłem dobry z powiązań dynastycznych (co we sumie dziwi u monarchisty).

Swoją drogą zastanawiam się, kiedy ukształtowała się nazwa na pewne zwierzątka zwane u nas na Pomorzu "francuzami", a w Kongresówce "prusakami" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mam wrażenie, że to raczej z okresu wojen napoleońskich, albo wojny 1870-1871r. Chyba wiem, co to za miłe zwierzaczki.

Swoją drogą, Brytyjczyków atakowały wszy białe, a Niemców-czerwone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Odgrzewam...

A propos zmiany nazwiska. Robert Graves w "Goodbye to All" ("Wszystkiemu do widzenia", fantastyczna autobiografia) pisze o problemach, jakie miec zaczal w szkole gdy rozeszlo sie, ze on jest von Ranke Graves.

Przykladem dziwactwa to jest, owszem, ale dziwactwa nacjonalizmu, niekoniecznie pierwszowojennego ;) .

Zmiana zas nazwiska domu panujacego Zjednoczonego Krolestwa byla jasna deklaracja stanowiska w wojnie pomiedzy panstwami o doszczetnie spowinowaconych wladcach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

Znany rosyjski konstruktor systemó artyleryjskich Durlacher zminił nazwisko na Durliachow, co ulica skomentowała niewybredną rymowanką "Durliacher potieriał swoj cher*"

* - co jest odpowiednikiem popularnego nadwiślańskiego słowa na ""ch"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
CYTAT

To był ród Sachsen-Coburg-Gotha o ile dobrze pamiętam, a sama zmiana nazwiska to z Battenberg na Mountbatten

Battenbergowie brytyjscy rzeczywiście tak zmienili nazwisko (skądinąd Battenbergami byli trochę honoris causa ) , natomiast ród królewski to nieco inna familia, która zmieniła przydomek na Windsor.

Dzięki temu Kajzer błysnął (jedyny znany mi raz) poczuciem humoru mówiąc, że wybiera się do teatru na "Wesołe kumoszki z Sachsen-Coburg-Gotha".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.