Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Aleksander Borgia, Lukrecja Borgia

Recommended Posts

Estera   

;)Aleksander VI czyli Rodrigo Borgia był słynnym papieżem.

Miał córkę i czterech synów, na szczęście nie jako papież, lecz jeszcze jako arcybiskup i kardynał. Tiarę kupił sobie po prostu, gdy umarł papież Innocenty VIII (...) Inteligentny i przebiegły, bezwzględny i okrutny, utrącał przeciwników bez drgania powiek, głównie posługując się trucizną.

Ludwik Bazylow, "1492-1648"

:)Cezar Borgia- jeden z synów Rodrigo Borgii.

znany szeroko w historii i literaturze jako ucieleśnienie wszelkiego zła (...) demon przełomu średniowiecza i czasów nowożytnych (...) Cezar miał największy wpływ na swego ojca; godność arcybiskupią i kardynalską otrzymał już przed 20 rokiem życia, potem rzucił stan duchowny dla godności książęcych.

Ludwik Bazylow, "1492-1648"

:PLukrecja Borgia- córka Rodrigo Borgii.

piękna jak samo odrodzenie (...) tzw. kobieta-potwór. Oskarża się ją o grzechy, o których nawet pisać nie można i dlatego lepiej poprzestać na niewątpliwym (...) Mimo wszystko raczej wypada uznawać Lukrecję za "ofiarę historii", bo prawdziwość najstraszniejszych zarzutów nigdy nie zyskała należytego potwierdzenia.

Ludwik Bazylow, "1492-1648"

Co Wy wiecie o tym rodzie? Jak wyglądało życie wymienionych w temacie postaci? Co jest prawdą a co legendą? Jak ten ród został uwieczniony w sztuce?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Pamiętajmy, że gdyby nie Cezar Borgia Machiavelli nie napisałby Księcia, bo nie miałby skąd czerpać inspiracji ;)

Co do Lukrecji to podobno była kochanką zarówno ojca jak i brata, ale to chyba owoc ogromnej nienawiści do tego rodu. Cezar szybko wspiął się po drabinie hierarchii w papiestwie (osiemnastoletni kardynał!). Niektórzy oskarżają go o wydanie rozkazu potajemnego zamordowania Juana, jego brata, dowódcy wojsk Państwa Kościelnego. W 1498 r. (rok po śmierci Juana) Cezar porzucił Kościół zawarł mariaż z Nawarrą. Porozumiał się z Francuzami i zaczął rozszerzać wpływy papieża. Młody Borgia był odpowiedzialny za morderstwa w gronie rodziny Orsini oraz wielu Włochów. "Używał" Lukrecji do zawierania korzystnych politycznie małżeństw. Jego kariera skończyła się, gdy umarł Aleksander VI, jego ojciec. Juliusz II aresztował go, władztwo Borgii się rozpadło, uciekł więc najpierw do Neapolu, a stamtąd do Nawarry. Zginął pod Viana w 1507 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Pamiętajmy, że gdyby nie Cezar Borgia Machiavelli nie napisałby Księcia, bo nie miałby skąd czerpać inspiracji

Aut Caesar, aut nihil ;)

Cezar Borgia uosabiał opisywane przez Machiavellego cechy: bezwzględność, siłę (Bazylow podkreśla, że nie zawsze ją miał, ale był gotów jej użyć w każdym przypadku), dwulicowość, okrucieństwo. Machiavelli obserwował Cezara, kiedy był posłem z ramienia rzeczypospolitej florenckiej (1502 rok). Machiavelli widział w nim nawet kogoś, kto mógłby zjednoczyć Włochy. W Romanii przecież Cezar pod swą władzę starał się podciągnąć różne księstwa. Bazylow pisał: Nie ulega wątpliwości, że nie cofnąłby się, gdyby mógł to zrobić z całą Italią. Machiavelli wszystko zrozumiał i przynajmniej jego przenikliwości politycznej wystawia to nie najgorsze świadectwo.

Cezar prawdopodobnie zabił swojego brata, jak wpsomniał Tofik. Nagromadził sporo godności (dzięki papieżowi i współdziałaniu z Ludwikiem XII, poza tym uciekał się do oszustw, podstępów i różnych "machlojek" mówiąc kolokwialnie:p). Juliusz II pozbawił go dóbr, wsadził do więzienia, skąd Cezar uciekł tak jak pisał Tofik. Cóż- postać ciekawa- prawdziwy władca machiavelliczny, ale postać moim zdaniem niegodna naśladowania. Choć w wypadku tego rodu prawda przeplata się z oszczerstwami często będącymi owocem bujnej wyobraźni.

Nie zapominajmy również o Alfonsie Borgii (papież Kalikst III od 1455). To on położył podwaliny potęgi tego włoskiego rodu.

Co do Lukrecji- ciekawostka- o jej względy starał się dostojnik i poeta Ercole (Herkules) Strozzi- "niewiele jednak uzyskał poza przyśpieszeniem swego doczesnego końca" (Bazylow). Tycjan namalował jej portret. Poeci ja sławili w swych utworach (Ariosto czy Bembo). Na jej dworze rozwijała się kultura i sztuka. "Lucrece Borgia"- to tytuł dramatu prozą Victora Hugo. Słynna jest także opera z 1834 roku Donizettiego z librettem Romaniego wg Hugo (tytuł: "Lucrezia Borgia").

Nie macie wrażenia, że ta kobieta była marionetką w rękach ojca i brata?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   

Czy naprawdę trzebaż Ci udzielac odpowiedzi na to pytanie? Jak myslisz, jakiej cechy charakteru trzeba posiadac w nadmiarze, by zdobyc wytyczony cel jakim był tron papieski?

Rodrigo Borgia zapłacił kardynałom fortunę by zdobyc w zamian jeszcze większą fortunę, i pozycję najpoteżniejszego człowieka na swiecie któremu wolno wszytko.

Czasy jego panowania nazwano "dniami hańby i zgorszenia w Kościele rzymskim".

Na Świętego Ojca

Jan Kochanowski

Świętym cię zwać nie mogę, ojcem się nie wstydzę

Kiedy, wielki kapłanie, syny twoje widzę.

Edited by Inga

Share this post


Link to post
Share on other sites

W czasie epoki renesansu Borgiowie byli jedną z najbardziej wpływowych rodzin w Europie. Ich przeciwnicy nienawidzili ich, ale także trzęśli się ze strachu. Ich praktyki były bardzo sprytne na przykład: obsadzanie urzędów krewnymi i szczególna polityka ślubna. A teraz trochę o członkach tej jakże niesamowitej rodziny:

Papież ma celibat za nic- Rodrigo Borgia żył w latach 1431-1503 a papieżem został w 1492 roku. Do Rzymu Borgiowie przybywają w 1455 roku, kiedy to Alfons Borgia zasiada na papieskim tronie, jako Kalikst III, wraz z nim przyjeżdża 300 członków tej licznej rodziny. Papież miał słabość do swojego siostrzenica 25-letniego Rodriga, ochoczo pomaga mu zdobyć kardynalski kapelusz. Rodrigo po awansie na kardynała zostaje papieskim wicekanclerzem i udaje mu się utrzymać ten tytuł nawet po śmierci wuja. Papieżem został prawdopodobnie po przekupieniu głosujących. Całe 20 lat żyje z Vannozzą de Cattanei matką swoich dzieci, czyli Juana Cezara, Lukrecji i Jofre. Jako papież nikt mu ni zabroni posiadania kochanek. Podstawowy „grzeszek” Borgii to jego pochodzenie we Włoszech jest cudzoziemcem.

Syn od brudnej roboty- Cezar Borgia żył w latach 1475-1507 był kardynałem, ale od 1498 wódz naczelny wojsk papieskich. Cezar był najstarszy z rodzeństwa. Ojciec szykuje mu karierę księdza, więc ma, jako takie wykształcenie. W 1492 roku, kiedy Rodrigo zostaje papieżem Cezar zostaje kardynałem miał wtedy 17 lat. Drogę wojskową wybrał, kiedy miał 23 lat, posiedzenie kardynałów niemal jednogłośnie zatwierdza jego decyzje. Przeciw jest tylko delegat Hiszpanii, ponieważ obawia się planowanego sojuszu Cezara z Ludwikiem XII, który w odróżnieniu od swego poprzednika Karola VII, pozostaje w dobrych stosunkach z papieżem. Cezar szybko podbija Neapol i Forli i Imolę a także oblega Mediolan. W celu uzyskania pieniędzy na kolejne wyprawy wojenne, papież mianuje 9 nowych kardynałów. Czerwony kapelusz kosztuje dużo pieniędzy i wkrótce Cezar może wyruszyć na swoją wyprawę. Miasta Pesaro i Rimini poddają się bez walki. Tylko miejscowy władca stawia opór szybko kończy w zamku w Świętego Anioła a potem w Tybrze.

Diabeł czy święta- Lukrecja Borgia żyła w latach od 1480-1519 była córką Rodriga, ale także bardzo wymyślną bronią w jego arsenale. Lukrecja została zaręczona w wieku zaledwie 11 lat jej mężem zostaje Gvanniego Sforze hrabiego Pesaro, cztery lata później papież uznaje małżeństwo za nieważne, ponieważ mąż cierpi na impotencje a naprawdę Sforza nie jest już potrzebny. Jednak odtrącony mąż nie zostawia tak swojego zniesławienia i rozgłosił, że stracił żonę żeby mogli jej używać sam papież i jego syn Cezar. Podczas pobytu w Rzymie Lukrecja ma wielu kochanków na przykład z Pedrem Caldesem wściekły Cezar każe go uwięzić i utopić w Tybrze. Następny mąż Lukrecji to Alfons Aragoński krewny króla Neapolu. Lukrecja jest tym razem naprawdę zakochana, w końcu jednak Cezar zawiązuje sojusz z Francją przeciwko Neapolowi. Alfons zostaje zabity przez Micheletto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boże święty jak Wy możecie takie rzeczy o Ojcu Świętym wypisywać!? :)

Borgiowie nie różnili się wiele od innych włoskich (pomimo hiszpańskiego pochodzenia rodu y Borja) rodów. Padli oni moim zdaniem ofiarą historii, a wiele plotek stworzonych było przeciwko nim przez zwolenników kardynała della Rovere, jednego z największych wrogów Aleksandra VI. Historie takie jak ta, że papież lubiał przyglądać się wraz z córką kopulacji osłów możemy między bajki włożyć. Nie wieżę aby powstały one gdzie indziej jak wokół kardynała della Rovere.

Sam Guliano della Rovere do aniołków nie należał. Kiedy został papieżem Juliuszem II jego dwór stał się o wiele bardziej świecki i renesansowy niż dwór Aleksandra VI.

Podsumowując nie ufał bym zbytnio opowieściom o ekstraordynarnej rozwiązłości Borgiów. Nie odbiegali oni od standardów moralnych elit okresu renesansu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie uważam renesansowości za zarzut. Chodzi mi bardziej o moralność elit. Od czasów renesansowego bądź co bądź pisarza Machiavellego nie zmnieniła się ona, ale nauczono się bardziej kamuflować pewne zachowania. W renesansie elity, zwłaszcza włoskie, nie przebierały w środkach w walce politycznej. Stosowano na szeroką skalę na przykład zabójstwa polityczne. Jeżeli do tego dodamy renesansowe zamiłowanie do ludzkiego ciała to wyjdzie nam obraz wyuzdanych i nie przebierających w środkach elit.

Rodrigo, Cezar i Lukrecja nie odbiegali od tych wzorców, przy czym zaznaczyć należy, że za czasów papieża Juliusza II della Rovere elity wciąż były takie same. Moim więc zdaniem Borgiowie padli ofiarą czarnego PR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisałem już o tym w innym temacie. Aleksander VI padł ofiarą złego czarnego PR ze strony swego politycznego przeciwnika kardynała della Rovere. Notabene kardynał della Rovere późniejszy papież Juliusz II także miał nieślubne dzieci - córkę Felicję, którą spłodził z Lukrecją Normanni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wangjing   

The Borgias jest skomplikowane, matowy portret jednej z rodzin w historii najbardziej intrygujących. The Borgias następuje powstanie rodu Borgia na szczycie Kościoła katolickiego i ich walk utrzymania ich władzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.