Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wojny punickie

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   
Aspis zostało zdobyte rok wczesniej

W tym samym czasie (wiosną 255 p.n.e.) [...] Do bitwy doszło pod Aspis

Bernard Nowaczyk, Kartagina.

bitwy przegrane przez Rzymian

Chodzi Ci o Wyspy Liparyjskie i Tyndaris?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
W tym samym czasie (wiosną 255 p.n.e.) [...] Do bitwy doszło pod Aspis

Bernard Nowaczyk, Kartagina.

No to źle mowi - po raz kolejny, bo nie jest to jedyny błąd w tej książce. Ogólnie jest cieniutka.

Armia Regulusa obozowała wtedy w Tynes niedaleko Kartaginy (Polybios I, 31) - Aspis leżało jakieś 100 km na wschód, na przyl. Bon.

Chodzi Ci o Wyspy Liparyjskie i Tyndaris?
Raczej Trebię, Trazymen czy Herdoneę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
No to źle mowi - po raz kolejny, bo nie jest to jedyny błąd w tej książce. Ogólnie jest cieniutka.

A na podstawie czego wnioskujesz, że książka ta zawiera błędy (l.mn.)?

Raczej Trebię, Trazymen czy Herdoneę.

No tak, ale myślałem, że jeżeli zacznę mówić o I wojnie punickiej, do tej właśnie wojny będziesz odpowiadał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
A na podstawie czego wnioskujesz, że książka ta zawiera błędy (l.mn.)?
Na podstawie lektury.

Noooo, chyba że uznamy, ze Rzymianie faktycznie montowali kruki zamiast taranów (str. 41), procarze balearscy byli uzbrojeni prócz proc we włócznie (str. 49) i że okręty jednorzędowe to diery (str. 54) - jeśli tak uznamy, to faktycznie, książka nie zawiera błędów.

No tak, ale myślałem, że jeżeli zacznę mówić o I wojnie punickiej, do tej właśnie wojny będziesz odpowiadał.
Ale ja się odniosłem do wypowiedzi Explore, która dotyczyła bitwy pod Tynes i Kannami - czyli jak by nie było pierwszej i drugiej wojny punickiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Ale ja się odniosłem do wypowiedzi Explore

Zwracam moralne wartości, które niehybnie usiłowałem skraść i zniszczyć z powodu swojego niedopatrzenia. ;)

że okręty jednorzędowe to diery (str. 54)

Odpuściłbyś ten mizerny błąd w druku. :}

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Odpuściłbyś ten mizerny błąd w druku. :}
Błąd w druku? Jednorzędowce to monery, niezbyt to podobne.

Nie ulega wątpliwości ze Nowaczyk nie miał o tym pojęcia inaczej nie używałby na okreslenie dwurzędowcow nazwy biremy, która jest nazwą łacińską - zapewne dlatego, ze nazwę grecką na okreslenie dwurzędowców już wykorzystał... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Błąd w druku?

Aż tak tego bym nie przeżywał, gdyż nawet uczeń podstawówki interesujący się historią, powinien znać choć większość pierwszych przedrostków liczb z łaciny i greki. Wątpię, by Nowaczyk o tym nie wiedział, prawdopodobnie podczas sprawdzania treści swojej książki nie zauważył tej błahostki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

To wytłumacz mi dlaczego na okreslenie dwurzędowców używa nazwy "biremy", zaś na pozostałe okręty bez wyjtku używa nazw greckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Może coś go natchnęło i wziął sobie dosadnie budowę wyrazów przez niego używanych. Ponadto litera "b" jest odbiciem lustrzanym "d". Wrażliwy chłopczyna dopiero teraz rozbudził się z napojonego snu lingwistyki i żałuje swego niedopatrzenia, przecież tylu egzemplarzy nie cofnie z obiegu i naszych domów.

To abstrakcja.

Nie uważałbym to za błąd, jedynie niedopatrzenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Może coś go natchnęło i wziął sobie dosadnie budowę wyrazów przez niego używanych.
Tia, z tyki krukami to też go natchnęło - geniusz po prostu. Jestem ciekaw ja Rzymianie zatapiali Kartagińczykom okręty skoro zamiast taranów mieli kruki...
Wrażliwy chłopczyna dopiero teraz rozbudził się z napojonego snu lingwistyki i żałuje swego niedopatrzenia, przecież tylu egzemplarzy nie cofnie z obiegu i naszych domów.
Gdyby się bardziej przyłożył to może wyszłoby coś lepszego niż godna pożałowania książka do kitu.
Nie uważałbym to za błąd, jedynie niedopatrzenie.
To już kwestia nazewnictwa i interpretacji - walnął się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jestem ciekaw ja Rzymianie zatapiali Kartagińczykom

Trzeba się ich wprost zapytać.

Gdyby się bardziej przyłożył to może wyszłoby coś lepszego niż godna pożałowania książka do kitu

Jednak mam nadzieję, że choćby jakąś najmniejszą merytorykę wyciągnąłem z tej książki. W końcu dla osoby niezarabiającej 23 pln to dość dużo.

No dobrze, skończę o Nowaczyku, bo widzę, że nie zyskuje on większej sympatii.

Jakie bitwy zyskały najważniejsze znaczenia w ciągu tych wojen? Jak dla mnie to II wojna punicka przepełniona jest takimi momentami, wręcz przeciwnie w pierwszej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Jednak mam nadzieję, że choćby jakąś najmniejszą merytorykę wyciągnąłem z tej książki. W końcu dla osoby niezarabiającej 23 pln to dość dużo.
W bibliotekach książki są za darmo.
Jakie bitwy zyskały najważniejsze znaczenia w ciągu tych wojen? Jak dla mnie to II wojna punicka przepełniona jest takimi momentami, wręcz przeciwnie w pierwszej.
Pierwsza też tyle że były to głównie bitwy morskie.

W I WP imho można wymienić np. Mylae (ale znaczenie raczej symboliczne i psychologiczne dla Rzymian), ponadto oczywiście Eknomos i jeszcze Drepanon oraz Egady.

W II WP to imho byłyby Trebia, Kanny, Ibera, Metaurus i Ilipa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
W bibliotekach książki są za darmo

W dziecięcej niestety mają mniejsze zasoby niż iloczyn palców mojej ręki i 10. Ponadto pozycje powstarzają tematycznie. Gdybym chciał poczytać sobie o "Ani z..." to na pewno byłbym wniebowzięty. :rolleyes:

Trebia, Kanny, Ibera, Metaurus i Ilipa

No i chyba jeszcze Zama. Jezioro Trazymeńskie powinno być ważniejsze od Metaurus (moim zdaniem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
No i chyba jeszcze Zama. Jezioro Trazymeńskie powinno być ważniejsze od Metaurus (moim zdaniem).
Kartagina de facto przegrała 4 lata przed Zamą - bitwa miałą o tyle znaczenie, ze Rzymianie mogli się chełpic, ze pokonali Hannibala.

Zas Trazymen jest o tyle wazny, ze to kolejna bitwa w której Rzymianie stracili masę ludzi - Metaurus przekreślił szanse na połączenie się Hazdrubala z Hannibalem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Kartagina de facto przegrała 4 lata przed Zamą - bitwa miałą o tyle znaczenie, ze Rzymianie mogli się chełpic, ze pokonali Hannibala

Jednak moim zdaniem bitwa ta była decydująca w całej tej wojnie. Siły obu stron były mniej więcej wyrównane, więc tylko morale i zawziętość żołnierzy mogła przesądzić o wygranej. Chociaż szczerze mówiąc na niekorzyść Hannibala przemawia to, że jego wojsko było znacznie odmienione etnicznie aniżeli przeciwnika.

Zas Trazymen jest o tyle wazny, ze to kolejna bitwa w której Rzymianie stracili masę ludzi - Metaurus przekreślił szanse na połączenie się Hazdrubala z Hannibalem

Jezioro Trazymeńskie to już trzecia wielka bitwa (od początku II wp), nadto przegrana w wielkim "bezstylu". To, że Hannibal nie połączył się z armią swego brata, nie znaczy, że obie strony nie straciły jeszcze ducha walki, który bądź co bądź znacznie został osłabiony u Rzymian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.