Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Iwan Iwanowski

Front wschodni II wojny światowej - literatura faktu

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj!

Proszę serdecznie o poradę w sprawie wyboru dobrej pozycji o tematyce działań na froncie wschodnim 1939-1945. Żeby to było napisane ludzkim, zrozumiałym językiem, ale i w miarę fachowo. Jednocześnie ogólnie i szczegółowo;)

Poza tym interesuje mnie również monografia bitwy stalingradzkiej.

Pozdrowienia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Widzę, że kolega wrócił na Forum. ;)

Osobiście polecam wszystkie książki Piekałkiewicza: Moskwa, Kursk, Stalingrad...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Widzę, że kolega wrócił na Forum.

Tak jakby ;)

Osobiście polecam wszystkie książki Piekałkiewicza: Moskwa, Kursk, Stalingrad...

Tylko że ja pytałem o jedną książkę opisującą ten temat działań. Nie zrozum mnie źle, jeśli chodzi o II wojnę światową, to z radością w sercu wykupił bym całą księgarnie, ale aż tak grubego portfela nie mam... Poza tym spotkałem się ostatnio ze straszną krytyką Piekałkiewicza i jego twórczości - czy słuszną?

Tutaj powinieneś znaleźć to co Cię interesuje: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=2728
"Stalingradu" Antony'ego Beevora

Cóż, ja w sumie właśnie o to chciałem zapytać, ale wolałem nie sugerować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja jednak luię go bardzo, bo dokładnie potrafi opisywać dzieje II WŚ. Mam kilka jego książek, a ''Kroniki'' dalej są nie do pobicia przez inne książki o tej samej tematyce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja go lubię za to samo zdanie co ja o Rommlu i jego geniuszu. Ale pewny nie jestem. Poza tym ja, jako że wciąż mam się za laika, szukam jeden książki o całym froncie wschodnim, a po monografie sięgnę później (choć coś o Stalingradzie interesuje mnie już teraz). Wystarczą właściwie lata 1941-1945, Wojna Ojczyźniana bodajże, bo o kampanii wrześniowej z punktu widzenia Rosjan to ja już mam, a coś o Wojnie Zimowej i agresji na Litwę, Łotwę i Estonię jeszcze się znajdzie. A więc jest coś takiego na polskim rynku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Co do końcówki, to możesz dorzucić jeszcze Ostatnią bitwę Ryana. A samego Carella czyta się właśnie jak Ryana, choć ten drugi pisarzem był jak dla mnie sporo lepszym. Ciekawym uzupełnieniem może być Karmazynowe bractwo Liddel-Harta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ja jestem delikatnie mówiąc mocno sceptyczny jeżeli chodzi o Piekałkiewicza i radziłbym omijać jego książki szerokim łukiem. Pisał o wszystkim i w ogromnych ilościach. Mam "Kalendarium I wojny światowej" - pare cytatów z różnych korespondentów wojennych, troszkę tekstu i mnóstwo zdjęć - fajnych, ale cześciowo błędnie podpisanych - skąd mam wiedzieć, że te, których nie jestem w stanie zweryfikować podpisane są dobrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja mam obydwa ''Kalendaria'', co prawda IWŚ jeszcze nie ruszyłem, ale czytając IIWŚ byłem pozytywnie zaskoczony. Redbaronie, twierdzisz, że 'Kalendarium IWŚ' jest błędne, to polecam tę książkę:

'Historia I WŚ' A. Wiest.

Nawet ja, który ma ogólne dość pojęcie o PWS, zauważyłem kilka nieścisłości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do końcówki, to możesz dorzucić jeszcze Ostatnią bitwę Ryana. A samego Carella czyta się właśnie jak Ryana, choć ten drugi pisarzem był jak dla mnie sporo lepszym. Ciekawym uzupełnieniem może być Karmazynowe bractwo Liddel-Harta.

No pomyślę, pomyślę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Iwan - miło że jesteś znów on line:)

Co do pozycji - ja preferuję [lubię i w ogóle] pozycje pisane przez osoby które braly udzial w walce lub spisywane relacje tych osób. Z pozycji nietypowych, mniej lub bardziej znanych:

- Wielka Ucieczka [tak na dobrą sprawę są tego dwie części - bodajże Rok 1945 i Zaczęlo się nad Wisłą]; J. Thorwald. Rok '45 z punktu widzenia Niemców uciekających przed Armią Czerwoną

- G. Sajer - Zapomniany Żołnierz [o Froncie Wschodnim]

Beletrystyka - ale pisana przez tych co walczyli:

H. H. Kirst - 08/15 - trzy części, W koszarach, Na wojnie, Walczy do końca

Heinrich [nazwiska nie pomnę] - Żelazny Krzyż

Sven Hassel - pierwsza z pozycji - bodajże Batalion Marszowy - najbardziej zbliżona do wydarzeń na froncie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iwan - miło że jesteś znów on line:)

Byłbym aktywny cały czas, gdyby nie "przestraszył" mnie nowy silnik forum. Ale już jest wszystko dobrze.

Wielka Ucieczka [tak na dobrą sprawę są tego dwie części - bodajże Rok 1945 i Zaczęlo się nad Wisłą]; J. Thorwald. Rok '45 z punktu widzenia Niemców uciekających przed Armią Czerwoną

Czyli chyba dość ciekawe, ale tematyka raczej zbyt wąska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Co do Piekałkiewicza, to jednak nie oceniałbym go zanadto surowo ;) Jeśli ktoś chce mieć ogólną wiedzę na jakiś temat, to czemu nie, Piekałkiewicz powinien mu wystarczyć. Tak samo jeśli ktoś zna temat odpowiednio dobrze, a szuka zdjęć, to także te książki mogą być dla niego ciekawe. Inna sprawa, że napisał tyle różnych pozycji, że ciężko oceniać go za całokształt. Uważać trzeba na pewno, ale omijać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.