Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomek015

TOT - co oznacza skrót?

Recommended Posts

Tomek015   

Witam

nie mogę nigdzie znaleźć co oznacza skrót niemieckiej organizacji TOT

jeżeli ktoś wie bardzo proszę o szybką odpowiedź

z góry dziękuje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek015   

znalazłem w historii jakichś dwóch wsi jednak skrót TOT

"W 1944 roku w czerwcu żandarmeria niemiecka,

gestapo przyjechali do Brzostku i aresztowali ludzi,

których mieli na liście. Koło naszego domu w którym

wówczas mieszkaliśmy był wybudowany barak w którym

mieszkali Niemcy, była to organizacja TOT"

Edited by Tomek015

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Przeniosłem temat do KSO - bo jest to typowe pytanie lub wątpliwość w jakiejś konkretnej sprawie a nie dyskuja. Tyle tytułem wstępu. Poza tym:

1. Skrótowa nazwa organizacji to OT [od niem. Organization Todt]. Być może ktoś próbował "ulepszyć skrót" dodając jedną literkę. Jednak...

2. O wiele bardziej przemawia do mnie nieznajomość języka niemieckiego. W wielu opracowaniach sama nazwa OT jest pisana w sposób następujący Organizacja TODT, gdzie sama nazwa pisana jest wielkimi literami. W języku niemieckim , w wymowie, takiej zwykłej "dt" zlewa się bardzo krótkie "d" i długie wyraźne "t". Stąd być może nieprawidlowy zapis TOT.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   

Niemiecka organizacja TOT istniała i działała w całej Polsce w czasach okupacji. Zajmowała się "pozyskiwaniem" darmowej siły roboczej dla III Rzeszy. Niestety, nie wiem co oznacza skrót.

PS. Zdaje sie Albinosie, ze masz rację. TOT na zasadzie zasadzie "piszę tak, jak słyszę", Todt -pisownia prawidłowa, niemiecka.

Edited by Inga

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Nazwa ''Todt'' pochodzi od nazwiska ministra Fritza Todta, ministra zbrojeń Rzeszy do 1941r. Zginął. A Organisation ''Todt'' była organizacją zajmującą się pozyskiwaniem robotników do pracy w zakładach zbrojeniowych Rzeszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

link: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ3.nsf/main/72658595 i fragment z owej interpelacji:

"... Z wiedzy encyklopedycznej dowiedzieć się można, że TODT (tot), Organisation Todt (OT), to hitlerowska organizacja budowlana działająca w Rzeszy i w krajach okupowanych 1938-1945; nazwę otrzymała od jej twórcy inż. Fritza Todta (1891-1942), prowadziła działalność dla potrzeb armii hitlerowskiej (budowa fortyfikacji, lotnisk, dróg, mostów itp.). OT utworzyła własne obozy pracy, których więźniowie, jak również więźniowie innych obozów hitlerowskich byli przez nią wykorzystywani do pracy niewolniczej. ..."

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka ciekawostka:

"Jednolite oznakowanie sprzętu, którym posługiwało się OT, nastąpiło dopiero rozkazem z 12 listopada 1941 roku. Wówczas to wydano instrukcję o oznaczeniu samochodów jeżdżących w służbie OT symbolem literowym organizacji. Zrezygnowano zaś z dotychczas powszechnie używanego jeszcze od lat 30. trójkąta postawionego na ostrzu. Uznano bowiem, że taki trójkąt umieszczony pomiędzy literami 'OT' przypomina znak znienawidzonego wolnomularstwa...".

/R. Kaczmarek "Organizacja Todt w Rzeszy Niemieckiej i na Śląsku w latach 1933-1945", "Szkice Archiwalno-Historyczne" nr 5, Katowice 2009/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.