Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

@FSO - Zgadzam się z tobą, tylko twórcy mogliby bardziej dyskretnie ukazać swoją antypatię do Polaków.

Każdy kto przynajmniej trochę zna historię XVIIw., dostrzeże wiele nieścisłości, niedociągnięć i nadciągnięć.

Ale i tak jest lepiej, niż w filmie Taras Bulba. Tego się nie da oglądać w ogóle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Nacjonalista: film historyczny to film historyczny, oceniać go można po tym czy się ogląda dobrze, jaka jest sprawność reżyserska i tak dalej. Nikt nie oczekuje od niego dokładności w odtwarzaniu tego co było, dokładności w przedstawieniu faktów. Jest to coś co ma na siebie zarobić. No dobrze Rosjanie mają swoje, my mamy swoje, Ukraińcy i inne nacje takoż.

Przecież tak naprawdę cała nasza Trylogia [Potop etc], Pany Tadeusze, Kordiany, Konrady Wallenrody i inne realizowane lub nie - są one tak bardzo uproszczone i tak bardzo porozgraniczane, na to kto dobry, kto zły, że aż strach. Jest jeden problem - ich nie rozpatrują Szwedzi z punktu widzenia: Potop a sprawa nasza [tu: szwedzka] i nie piszą elaboratów punktujących: nie zdobywaliśmy Częstochowy, przeor złożył hołd, połowę naszej armii stanowiły wojska polskie i tak dalej. Traktują to jak film. Da albo nie da się oglądać. Podobnie inni. U nas nikt nie podnieca się oglądając kolejne realizacje XVII w. Francji z Trzema Muszkiereami na czele, nikt nie podnieca się widząc dzielnych Szkotów i tak dalej. Patrzymy na to bardzo zwyczajnego punktu widzenia. Widza. Czyli oceniamy czy podoba nam się tors, albo tylna część ciała Costnera. Wszystko. Nikt nie rości sobie pretensji by Pancernych; Tora, Tora, Tora; Byliśmy żołnierzami i co tam jeszcze oceniać jako dokument. Każdy z nich wykorzystuje motyw wydarzenia, faktu, historii, pewnego procesu by coś tam przedstawić...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Takie rzeczy się zdarzały-w 1655 w pościgu za Moskalami husarze zaszarżowali przez bramę i dostali się do Mohylewa.

Tą niestety zamknięto i husarze po długiej bieganinie po mieście wyjechali inną bramą którą zdobyli.

Scenę pościgu bym zrozumiał, normalne zjawisko.

Ale w 1612 panowie husarze poszli do szturmu konno na bramę chwilę wcześniej wywarzoną armatami. No to kto idzie w bramę do szturmu konno, to mi się nie mieściło w głowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale w 1612 panowie husarze poszli do szturmu konno na bramę chwilę wcześniej wywarzoną armatami. No to kto idzie w bramę do szturmu konno, to mi się nie mieściło w głowie.

Bardzo często tego typu akcje się zdarzały - chociażby Magdeburg w 1631 roku. Nawet polskie wojska które w 1618 roku szturmowały Moskwę miały (niestety tylko w planach, bo szturm piechoty się załamał) po wysadzeniu i zdobyciu bramy wprowadzić do miasta kawalerię - lisowczyków i rajtarów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zanim obejrzałem "1612 : Kroniki wielkiej smuty", przeczytałem kilka recenzji. W niektórych mediach krytykowano Michała Żebrowskiego, że zagrał w tej rosyjskiej [antypolskiej i antykatolickiej] produkcji, zrealizowanej na zamówienie władz FR. Dlatego zdecydowałem, że pójdę do kina "unaocznić" to dzieło. Rzeczywiście ten film to "wielka smuta". To niewiele mające wspólnego z faktami historycznymi ustrojstwo, ma przedstawić Polaków jako krwiożerczych zbrodniarzy, mających na celu nawrócenie na katolicyzm lub zamordowanie bezbronnych Rosjan [może w odwrotnej kolejności ;) ]. Jednak w finale, to ARCYDZIEŁO, stworzone dla pokrzepienia milionów rosyjskich serc, przedstawia słuszną karę, w iście hollywoodzkim stylu - sterty odciętych rąk i głów niedobrych Polaków. Wiem, nie zawsze nasz naród świecił przykładem, ale w tym filmie nie zobaczysz pozytywnej postaci Polaka. Co do tego rodzaju sztuki, mam podobne zdanie jak Kolega FSO. Tego filmu serdecznie nie polecam.

Żałuję straconego czasu i pieniędzy wydanych na bilet [ zasiliły wiadomy budżet ]. I w ogóle nie interesuje mnie czy użyte kule były zwykłe, czy z łańcuchami.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Scenę pościgu bym zrozumiał, normalne zjawisko.

Ale w 1612 panowie husarze poszli do szturmu konno na bramę chwilę wcześniej wywarzoną armatami. No to kto idzie w bramę do szturmu konno, to mi się nie mieściło w głowie.

Pomijając już sam fakt bezsensownej szarży na bramę, to rodzi się kolejne pytanie:

W jaki sposób polska jazda, złamała się na jednym wystrzale działa?

Poległo tam paru husarzy, ale atakowało ok. 100. Czyżby się wystraszyli? Bez sensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.