Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Rozkaz wymarszu

Recommended Posts

Rozkaz wymarszu

Tytuł: Rozkaz wymarszu

Cykl: Batalion Szturmowy SS

Wymiary: 105 x 178 mm

Liczba stron: 280

Okładka: Miękka

ISBN: 978-83-89700-79-7

EAN: 9788389700797

Cena detaliczna: 28,00 zł

Wydanie: Pierwsze

Data wydania: Kwiecień 2009

Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA

Przekład: Joanna Jankowska

rozkaz.jpg

BATALION SZTURMOWY SS - to nowy cykl powieści ukazujący nieznane oblicza II wojny światowej.

Gorący sierpień 1942 roku. Po ciężkich stratach, jakie poniósł w Rosji Batalion Szturmowy SS Wotan, oddział zostaje przeniesiony na tyły w celu uzupełnienia sprzętu i wyszkolenia kolejnej grupy rekrutów. Beztroskie, w porównaniu z warunkami frontowymi życie w Dieppe, na północnym wybrzeżu Francji, zostaje zakłócone wizytą feldmarszałka von Rundstedta, który oznajmia zaskoczonym oficerom, że w okolicy będzie miał miejsce duży desant brytyjski.

Cała operacja jest szatańskim planem Churchilla, który musi wypełnić sojusznicze zobowiązania i odciążyć walczące na wschodzie wojska sowieckie. Jednak wie on również, że obecnie armii brytyjskiej nie stać na tego typu konfrontację z Wehrmachtem, bo skończyłaby się ona masakrą. Dlatego postanawia stworzyć pozór takiej operacji i za cenę życia kilku tysięcy nieświadomych niczego żołnierzy brytyjskich i kanadyjskich udowodnić sojusznikom swoją lojalność. Poświęcenie żołnierzy walczących stron było niczym w porównaniu z cynicznymi rozgrywkami politycznymi, które doprowadziły do klęski całej operacji. To była zdrada. Zreorganizowany Batalion Szturmowy SS Wotan wkracza ponownie do akcji.

Leo Kessler był czołgistą podczas II wojny Światowej. Napisał kilkadziesiąt książek beletrystycznych i fachowych przetłumaczonych na wiele języków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli można coś wtrącić - Leo Kessler to tylko pseudonim, tak naprawdę autor nazywał się Charles Whiting. Bardzo płodny autor (blisko 350 pozycji na koncie!), specjalizował się w powieściach ktore sam nazywał Bang-bang, thrills-and-spills. Pisał z taką szybkością, że jego wydawca musiał obmyśleć dla niego serię pseudonim literackich jak Duncan Harding, John Kerrigan, Klaus Konrad i rzeczony Leo Kessler. Miałem okazję przeczytać kilka 'dzieł' podpisanych jako Leo Kessler, szczerze mowiąc nie jest to literatura wysokich lotow...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1234   

A, pamiętam "monografię" pułku Brandenburg. Jak doczytałem do momentu, gdy kilkudziesięciu SSmanów bierze do niewoli dwa tysiące naszych na Przełęczy Jabłonkowskiej, to już nie wytrzymałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

No tak, przecież nasi to nigdy Niemcom się nie poddawali, a walczyli do ostatniego naboju, potem jeszcze z kolbami i bagnetami się rzucali na Niemców...

Mnie to przypomina kolejną książkę w stylu: ''przeczytaj-pośmiej się''.

A autor to chyba stawia tak jak Armai Czerwona, na ilość, nei na jakość książek../

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama seria 'SS Wotan' to bodajże 40 tomow (sic!) - od Rosji do Afryki, dziarscy panowie z błyskawicami na kołnierzach walczą, piją i gwałcą praktycznie w każdym kraju, na dodatek są jeszcze zamieszani w zniknięcie Glena Millera ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Zabawne, właśnie skończyłem czytać recenzję ''Opercja Glenn Miller''. Kiedyś miałem straszną ochotę kupić tę książkę. Ale usłyszałem niepochlebne opinie. A może to oni spowodowali utratę tych kilku samolotów w grudniu 1945r. w Trójkącie Bermudzkim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szarak   
serię pseudonim literackich jak Duncan Harding, John Kerrigan, Klaus Konrad i rzeczony Leo Kessler

Zdarzyło mi się czytać kilka pozycji tych "panów" :P Głównie były to jakieś powieści pseudohistoryczne, m.in. "Operacja Glen Miller" i "Ucieczka z Tobruku" (dostałem za darmo z ZBŻZiOR WP i po przeczytaniu oddałem jako prezent do biblioteki). Książki niskich lotów, jako literaturę historyczną w żadnym wypadku brać tego nie należy.

Sama seria 'SS Wotan' to bodajże 40 tomow (sic!) - od Rosji do Afryki, dziarscy panowie z błyskawicami na kołnierzach walczą, piją i gwałcą praktycznie w każdym kraju, na dodatek są jeszcze zamieszani w zniknięcie Glena Millera

Tak, szczególnie zapadł mi w pamięć opis stosunku dowódcy Wotana z jakąś nastolatką z nazistowskiej organizacji młodzieżowej ;)

Najfajniejsi byli kapral czy też plutonowy bez nogi i jego kolega - niby kalecy a najlepsi żołnierze :P

A podobno "Ucieczka z Tobruku" jest rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń.

Kiedyś miałem straszną ochotę kupić tę książkę. Ale usłyszałem niepochlebne opinie.

Ogólnie, tych pozycji nie warto kupować, cena zakupu wysoka (w przypadku nowej), zbytu bardzo niska (czasem w ogóle trudno sprzedać), najlepiej wypożyczyć gdzieś, przeczytać i oddać, bo czyta się łatwo, przyjemnie i szybko :)

EDIT: Nie wiem czy coś mi się w głowie poprzewracało, czy też dobrze widziałem, w dzień w poście otwierającym temat było napisane, że historia.org.pl stanowi patronat nad książką. I jeżeli zaiste tak było, to mam małe pytanie, z ciekawości, rzecz jasna. Jak miałby wyglądać patronat ze strony serwisu historia.org.pl?

EDIT2: Już wiem skąd to się wzięło, w innym temacie-ogłoszeniu taki napis widnieje. Druga część pytania pozostaje aktualna ;)

Edited by Szarak

Share this post


Link to post
Share on other sites
1234   
No tak, przecież nasi to nigdy Niemcom się nie poddawali, a walczyli do ostatniego naboju, potem jeszcze z kolbami i bagnetami się rzucali na Niemców...

U Kesslera jest nawet nasz pułkownik. Najśmieszniejsze jest to, że tam mieliśmy cały pluton. 2 tysiące to nawet z kolejarzami i podróżnymi by się nie zebrało. A ci Niemcy wszystkich zamknęli w komórce i to bez strat własnych

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam takie jedno spostrzeżenie ta książka "Rozkaz wymarszu" jest powieścią, a więc ocenianie jej pod kontem prawdziwości historycznej jest nieporozumieniem, bo odniosłem wrażenie, że patrzycie na tą książkę pod kątem pracy naukowej, która wszak nie jest. To powieść osadzona w realiach historycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Jednak pisanie po raz en-ty o batalionie ''Wotan'' zaczyna trącać z lekka paranoją, tudzież nudą. Zresztą, powieść powieścią, ale w powieściach historycznych, jaką ta jest, należy trzymać się chociaż trochę faktów, a nie wciskać, że to ''Wotan'' odparł desant pod Dieppe... Niedługo się dowiemy, że to ''Wotan'' wylądował na Księżycu.

I co na okładce robią żołnierze WH? W dodatku z frontu wschodniego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   
I co na okładce robią żołnierze WH? W dodatku z frontu wschodniego?

Niezły jesteś, ja nie widzę żadnej różnicy, ale na WH znam się słabo. Nie mniej jednak to i tak nic. "Bellona" niedawno wydała książkę o asach III Rzeszy z He 111 na okładce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się wydaje, że tą powieść traktujecie zbyt poważnie : ) Powieść to powieść, jakby miało wszystko się zgadzać pod względem historycznym to mielibyśmy pracę naukową, a nikt nie mówi, że "Rozkaz wymarszu" taką książką jest. Ja zachęcam by najpierw przeczytać, a dopiero potem ocenić, bo ocena na podstawie innych publikacji może być myląca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.