Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Międzywojenne lotnictwo polskie

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, że ja nie słyszałem argumentu, że ze sprzedaż owych samolotów mieliśmy kupić inne - to coś nowego. Zatem zdanie: "Za otrzymane ze sprzedaży ewentulanego dżemu środków nie kupiliśmy w odpowiednim czasie żadnych samolotów", choć zapewne prawdziwe - nic nie wnosi, chyba, że amon zna materiał źródłowy mówiący, że taki był wówczas zamiar.

Ja bym jednak wolał dostać dane: ile kosztowało nas wyprodukowanie tych samolotów, a ile kosztować mogły owe śliwki.

Wystarczy podać liczby.

Wystarczą materiał wskazujące, że ta konkretna sprzedaż danych samolotów miała na celu zdobycie pieniędzy (środków) na inne samoloty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Wystarczy podać liczby.

Wystarczą materiał wskazujące, że ta konkretna sprzedaż danych samolotów miała na celu zdobycie pieniędzy (środków) na inne samoloty.

Tylko że ta sprzedaż nie miała na celu pozyskania środków na zakup innych samolotów. Trudno ją w ogóle logicznie wyjaśnić. Marnotrawstwo pieniędzy w sektorze lotniczym była daleko większa niż projekt "Żubra". Krocie pochłonęła produkcja Lublina R-XIII, który od początku był konstrukcją przestarzałą. Przykładów jest znacznie więcej. Nasz przemysł lotniczy był niewydolny i nie nowoczesny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Transakcja warta była 6.409.500 zł i - pechowo dla niektorych - była akurat z zawartych przez PZL najbardziej oplacalna.

"Śliwki" nazywały się drachmy (bo płatność była w drachmach).

Bez eksportu znaczzna część przemysłu lotniczego II RP po prostu by upadła.

Reszta się zgadza. Tylko... jaka reszta? :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

6,4 miliona złotych miałobyć ratunkiem dla niewydolnego przemysłu lotniczego. Przełomowa informacja. Weźmy na ten przykład "Łosia". Kosztowny cud polskiej myśli lotniczej. Ile kosztowało wyprodukowanie jednego bombowca skarb naszego państwa? Woj wie, to niech napisze. Może być bez "reszty"

Projekty "Wyżeł", "Jastrząb", "Wilk" ile by to było wyrzuconej w błoto kasy, przy średnim zarobku przed wrześniem oscylującym w granicach 120 złotych (dla pracownika wykwalifikowanego).

W sierpniu roku 1937 na Lublina R- XIII, "Czaplę" i "Mewę" planowano wydać 7,5 miliona złotych, szacując wybudowanie 150 egzemplarzy tych maszyn. Nawet drachmy nie pokryłyby całości. Ale to nic. Przecież już w roku 1935 Lubliny uznano za przestarzałe.

LWS "Żubr" ile???

O łożeniu kasy na "Karasia" który mógłby podać sobie rękę z Lublinem, nie wspomnę.

Te 6,4 miliona złotych za P-24 to pikuś. Niewiele znaczący do tego. Reszta się zgadza. Z tym, że nie każdy oddaje się bez reszty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   

Moze zamiast nerwóe trochę lektur? Tam znajdziesz odpowiedzi na zadawane bez ładu i składu pytania.

W przypadku eksportu do Grecji (i zresztą sporej części innych wspomnianych kwestii) istotna była nie tyle wartość kontraktu (naiwnie mylona wyżej z dochodem producenta), ale zatrudnienie zakładów, którym brakowało zamówień. A bez zamówień funkcjonawać się nie dało - nawet w specyficznych warunkach II RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

In spe zakładasz, że jestem nieoczytany czyli słowem debil. Cytuję Woj;

istotna była nie tyle wartość kontraktu (naiwnie mylona wyżej z dochodem producenta), ale zatrudnienie zakładów, którym brakowało zamówień.

Państwowe Zakłady Lotnicze sprzedały samolot myśliwski P-24 za 6,4 miliona złotych. I nie był to, co wydaje się oczywiste nawet dla Woja dochód producenta, tylko zajęcie i wypłaty dla załogi produkującej ów płatowiec. Czyli, jak Woj napisał, było to coś, co i dziś zwiemy zamówieniem, przynoszącym zysk dla;

A bez zamówień funkcjonawać się nie dało - nawet w specyficznych warunkach II RP.

Dobrze zrozumiałem? Dla .....Woj wyjaśni o jaką "resztę" chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Zaraz, zaraz Panowie...

Ile PZL P-24 sprzedano na eksport? Ile za to wzięto pieniędzy? Za ile PZL oferował P-24 dla polskiej armii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Oj Amon . " Nie nerwujsia " . PT Woj absolutnie nie jest ...agresywny . Jeden z nielicznych który WIE co pisze i mówi a nie ...podpiera się debitem z debitu .Wedle ktoś , gdzieś , coś napisał itp. i to ma być " dowodem " . Bardzo popularny algorytm , od lat w Polsce stosowany .PT Woj posługuje się " żródłem słowa " .

Co do ilości ogółem PZL 24 - to wyeksportowano ich 157 ( wraz z trzema prototypami ).

Szalom - MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Oj Amon . " Nie nerwujsia " . PT Woj absolutnie nie jest ...agresywny . Jeden z nielicznych który WIE co pisze i mówi a nie ...podpiera się debitem z debitu .Wedle ktoś , gdzieś , coś napisał itp. i to ma być " dowodem " . Bardzo popularny algorytm , od lat w Polsce stosowany .PT Woj posługuje się " żródłem słowa " .

Co do ilości ogółem PZL 24 - to wyeksportowano ich 157 ( wraz z trzema prototypami ).

Szalom - MJR

Na Woja nie sposób się denerwować. Wiem, że on wie i dobrze że tu zagląda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.