Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Jaka jest prawidłowa pisownia nazwy miejscowości "Żurawno"?

Recommended Posts

Tofik   

Wprawdzie mówi się, że "proście, a będziecie potępieni" albo "kto szuka ten błądzi" ;) ale i tak poproszę o pomoc jako, że moje poszukiwania przyniosły mały efekt ;) Czy obydwie nazwy: "Żurawno" i "Żórawno" są poprawne (bo historycy stosują i tą i tą...)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do reformy ortograficznej z 1936 r. obecny "żuraw" występował w charakterze "żórawia". Najprawdopodobniej wersja z "ó" to stara pisownia nazwy miejscowości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMHO obydwie są poprawne - autor może po prostu używać starej pisowni i stąd źrodło konfuzji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

Bruno ma rację, ogólnie nasza ortografia to koszmar, bo do 1936 r. był np. Jakób, przy pracy z wydawaniem źródeł człowiek ma dylemat czy uwspółcześniać czy zostawić jak było.

No ale z II RP i tak jest lepiej bo jak to mawia Prof. Brzoza nie wydajemy Kazań Świętokrzyskich i można sobie pozwolić na ingerencję w tekst, zapewne też ma się sprawa "Żórawna" i "Żurawana".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bruno ma rację co do powodów zmiany, ta nastąpiła trochę później - rozporządzeniem Sławoj Składkowskiego z 28 lutego 1937 r. (M.P. 1937 nr 69 poz. 104).

Co ciekawe, w wykazie gmin RP na dzień 12 czerwca 1937 r. (wydanym przez Wydawnictwo Pracowników Skarbowych, Kalisz 1938 r.) wciąż widnieje: "Żórawno".

:(

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.