Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Szczerze mówiąc nie wiem czy COP to dobry pomysł nawet jeśli udałoby się go zbudować w całości to taka wyspa dobrobytu długo by się nie utrzymała, zalała by ją fala bezrobotnych i chłopów.

??? Co nie było dobrym pomysłem, drogi w4w? Budowa COP-u? Nie mieliśmy żadnego przemysłu obronnego - ciekawość, gdzie ty byś zlokalizował całą sieć zakładów?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Co nie było dobrym pomysłem, drogi w4w? Budowa COP-u?

Tak budowa COP to nie był dobry pomysł.

Nie mieliśmy żadnego przemysłu obronnego

A co to ma wspólnego z budową COP lub budową zakładów w różnych częściach kraju? Zakłądy i tak by powstały.

ciekawość, gdzie ty byś zlokalizował całą sieć zakładów?

Zaspokoję ciekawość kolegi ciekawego :lol: i napiszę że miast w Polsce było wystarczająco dużo żeby mieć gdzie te zakłady powstawić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Tak budowa COP to nie był dobry pomysł.

??? Naprawdę tak sądzisz ????

A co to ma wspólnego z budową COP lub budową zakładów w różnych częściach kraju? Zakłądy i tak by powstały

Taaak? a ciekawe, gdzie? Czy wiesz w ogóle, jakie czynniki zadecydowały o takiej, a nie innej lokalizacji COP-u?

Zaspokoję ciekawość kolegi ciekawego i napiszę że miast w Polsce było wystarczająco dużo żeby mieć gdzie te zakłady powstawić.

To nie było kilka zakładów - to był potężny i ciągle rozbudowujący się okręg przemysłowy (takie nowopowstające w wersji mini niemieckie Zagłębie Ruhry :lol: ), ktoremu w dalszym rozwoju przeszkodził wybuch wojny. I dalej nie doczekałem się odpowiedzi na postawione pytanie, gdzie ty byś zlokalizował COP (oraz dlaczego powstał on tam, a nie gdzie indziej).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kuba Pak   
Taaak? a ciekawe, gdzie? Czy wiesz w ogóle, jakie czynniki zadecydowały o takiej, a nie innej lokalizacji COP-u?

Przeludnienie obszaru, położenie w tzw trójkącie bezpieczeństwa(choć później rozszerzone), dostępność surowców, faktyczny brak zagęszczonego przemysłu(tak jak i w reszcie Polski)

mam nadzieję, że niczego nie ominąłem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rothar   
Szczerze mówiąc nie wiem czy COP to dobry pomysł nawet jeśli udałoby się go zbudować w całości to taka wyspa dobrobytu długo by się nie utrzymała, zalała by ją fala bezrobotnych i chłopów. Moim zdaniem pomysł rodem z gospodarki centralnie sterowanej jest gorszy niż budowa kilku mniejszych ośrodków przemysłowych w różnych częściach kraju.

Przemysł ciężki to nie zbiór manufaktur, które można sobie rozsiać gdziekolwiek. Potrzebne jest odpowiednie zaplecze surowcowe i energetyczne. Stąd "rozsiewanie" było niewskazane. Co do wyspy dobrobytu: na terenach powstającego okręgu już było około pół miliona rąk gotowych do pracy, czyli więcej niż było potrzeba. Dodatkowo atutem tej lokalizacji było stworzenie rynku zbytu dla rolnictwa wschodniej Polski, o tych już wspomnianych i zupełnie marginalnych nie pisząc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jednak koncentracja 60% wszystkich inwestycji na obszarze mniej niż 15% państwa jest oczywiście niedobra dla państwa. Region Sandomierski był bazą energetyczną , równie dobrze można by więc inwestować na wschód od tego regionu, gdzie bezrobocie i problemy były olbrzymie, przy okazji możnaby umocnić polskość tych terenów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

w4w - o lokalizacji COP-u zadecydowały też względy militarno - strategiczne. Odsunięcie jego lokalizacji od granic (ale nie przesunięcie go za bardzo na wschód od źródeł zaopatrzenia) powodowało, że przynajmniej w pierwsdzych dniach wojny mógł jeszcze prowadzić normalną produkcję. Działania wojenne przebiegały o 300 - 400 km od niego.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jednak tereny za Lwowem przecina z północy na południe wiele rzek, okolice przykładowego Lwowa są w niewiele większym stopniu bardziej zagrożone niż tereny prawdziwego COP(oczywiście chodzi mi o zagrozenie ze strony ZSRR bo od III Rzeszy byłoby dalej czytaj bezpieczniej).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jednak tereny za Lwowem przecina z północy na południe wiele rzek, okolice przykładowego Lwowa są w niewiele większym stopniu bardziej zagrożone niż tereny prawdziwego COP(oczywiście chodzi mi o zagrozenie ze strony ZSRR bo od III Rzeszy byłoby dalej czytaj bezpieczniej).

Nie, Lwów i okolice nie wchodził w rachubę - zbyt słabo rozwinięta infrastruktura drogowo - kolejowa, zbytnie oddalenie od śląskiego węgla, i przede wszystkim - dominował obcy etniczne element, który zatrudniony mógł by dokonywać ciągłych aktów sabotażu i dywersji. Tak więc - ten region odpadał.

P.S. Jak chcesz wrócić na łono historycy.org, lepiej nie dyskutuj z Rotharem :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Celem każdej inwestycji jest podniesienie dotychczasowego poziomu. Nie jestem zwolennikiem komunistycznego podziału każdemu po równo, jednak uważam że powinno się również inwestować w regiony biedniejsze. Transport wydłużyłby się raptem o kilka-kilkanaście godzin.

Inwestycja w regionie gdzie silny jest element ukraiński(moje dane mówią że Polaków było w województwie lwowskim więcej niż Ukraińców, mogę prosić o przedstawienie przez Ciebie źródła, ktore twierdzi inaczej?) miałoby pozytywne następstwa praca w polskich fabrykach dałaby zatrudnienie(czyli pieniądze) tysiącom ukraińców, po co mieliby się przeciw nam buntować skoro bez nas byliby bezrobotni? Aktu sabotażu nie wykluczam, ale i regionie sandomierskim mieszkała mniejszość ukraińska i nie słyszałem o ich zamachach. Najwyżej stanowiska odpowiedzialne dawano by tylko Polakom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
(moje dane mówią że Polaków było w województwie lwowskim więcej niż Ukraińców, mogę prosić o przedstawienie przez Ciebie źródła, ktore twierdzi inaczej?)

Tylko że w województwie lwowskim były takie "ukraińskie" miasta jak Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Łańcut, Krosno czy Nisko :( - jeżeli weźmiemy to pod uwagę, to faktycznie, procent ludności polskiej zamieszkującej województwo przekroczy pewnie 50% :(

ale i regionie sandomierskim mieszkała mniejszość ukraińska

Wiesz, mieszkam niedaleko Sandomierza, i w życiu nie słyszałem, aby w regionie mieszkali ukraińcy, lub inna mniejszość ruska :lol: (podejrzewam, że do Wisły mam bliżej niż ty :lol: )

miałoby pozytywne następstwa praca w polskich fabrykach dałaby zatrudnienie(czyli pieniądze) tysiącom ukraińców, po co mieliby się przeciw nam buntować skoro bez nas byliby bezrobotni?

Oj Władziu, władziu - istniało i istnieje wśród Ukraińców (i nie tylko) coś takiego jak świadomość narodowa, i niechęć do "panów" i "Lachów". W wrześniu 1939r. osiągnęła swoje apogeum, objawiające się w mordowaniu naszych żołnierzy zmierzających ku granicy rumuńskiej. Chciałbym widzieć te setki czołgów 7TP, produkowane z zapałem przez robotników ukraińskich, na potrzeby naszego wojska...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rothar   
Jednak koncentracja 60% wszystkich inwestycji na obszarze mniej niż 15% państwa jest oczywiście niedobra dla państwa.

Na pewno da się bronić też tej tezy. Przy czym należy pamiętać, że mamy do czynienia z przemysłem zbrojeniowym, a więc względy militarno-strategiczne (o czym przypomina Ciekawy) mają może nawet decydujące znaczenie. W końcu nie da się prowadzić wojny bez zaplecza gospodarczego, o czym wiedzieli nasi planiści, umiejscawiając odpowiednie inwestycje. Koncentracja inwestycji sama w sobie nie jest oczywiście specjalnie korzystna dla państwa jako całości, jednak w tamtym okresie nie było szansy na spokojny plan harmonicznego i równomiernego rozwoju jaki popiera się dzisiaj, ze względu na zbliżającą się wojnę. Tak samo, gdy zważy się na to, że to wciąż produkcja nie o super nowoczesnej technologii. Kwestie transportu, bliskiej aprowizacji i bazy surowcowej były o niebo ważniejsze niż teraz. Stąd koncentracja tych inwestycji według mnie mimo wszystko była wskazana.

P.S. Jak chcesz wrócić na łono historycy.org, lepiej nie dyskutuj z Rotharem

Władysław już odzyskał prawo pisania w ramach tamtego serwisu. Nie rozumiem, czemu chcesz mnie wykluczyć z dyskusji . Jakiś ostracyzm społeczny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Władysław już odzyskał prawo pisania w ramach tamtego serwisu. Nie rozumiem, czemu chcesz mnie wykluczyć z dyskusji . Jakiś ostracyzm społeczny...

Uchowaj Boże, Rotharze, źle zrozumiałeś moje intencje - nie ma mowy o żadnym wykluczaniu. Chodzi mi o to (uff...off top), żeby w4w był bardziej wstrzemięźliwy w utraczkach słownych, a bardziej merytoryczny w wypowiedziach, a wtedy wszystko w jego "wymarzonym" będzie O.K. Ot, taka mała dydaktyka :lol:, a duża dygresja :roll:

A wracając do tematu wątku - moim zdaniem COP zlokalizowano dobrze i rozsądnie. Widły Wisły i Sanu zapewniały zarówno bliskość zaopatrzenia w węgiel (bliski Śląsk, i położenie przy głównych magistralach kolejowych), jak i w ropę (zagłębie Borysławskie), a także pewną odległość od granic zarówno z III Rzeszą, jak i z ZSRR.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dziki   

Moim zdaniem COP został zlokalizowany w ten sposób, zeby wykorzystać maksymalnie teren "bezpieczeństwa" (tzn oddalony od granic) i stworzyć podwaliny przemysłu. W późniejszym okresie zapewne Kwiatkowski i inni inżynierowie stworzyliby inne ośrodki - wszak w tejże samej II RP funkcjonowała m.in. ogromna fabryka azotu w Chorzowie, istniały miasta handlu jak Gdynia itp itd. Do czego zmierzam - prawda jest taka, że w nieustabilizowanej sytuacji międzynarodowej, zagrożeniu ze strony Niemiec i z problemami trawiącymi kraj od wewnątrz lokalizacja COP-u była jak najbardziej prawidłowa. Nie można było rozdrabniać inwestycji - COP musiał być ukończony, żeby mogły powstać inne (wieksze) ośrodki przemysłu. Wydaje mi sie, że w kolejnych etapach "planu Kwiatkowskiego" (szczególnie po rozbudowie infrastruktury i reformie rolnictwa) przyszedłby czas na budowę innych centrów - m.in. wg koncepcji Narutowicza elektrownii wodnych w miejscach do tego odpowiednich, rozbudowę śląskich fabryk, urbanizacja większych miast itp itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wznowić temat dt. oceny II RP było jednak więcej plusów czy minusów?

Tylko proszę na to spojrzeć państwa, które jest młode i biedne, bo dopiero, co odzyskało po 123 latach Niepodległość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.