Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii - giełda pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Myślę, że w tym roku może się coś trafić z przełomu 1989 albo II wojny światowej (z racji rocznic), ew. coś z historii integracji europejskiej. ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic nie dadzą z historii po 1945 r. z tego względu, że po pierwsze to temat raczej pod WOS, a po drugie niektóre szkoły nie wyrabiają się z materiałem, a układający pytania mają tego świadomość, więc raczej nie powinni z historii najnowszej ułożyć tematów wypracowań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Mogą dać ogólnie XX w., ale ja również nie sądzę, żeby dali tak krótki okres jak ten od '45 do chociażby teraz. Trzeba mieć bardzo szczegółową wiedzę, żeby napisać wypracowanie na ten temat. To byłby cios poniżej pasa...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak historia po 1945 r. jeśli będzie to moim zdaniem jako część jakiegoś szerszego tematu, ale byłbym mocno zaskoczony gdyby cała praca dotyczyła stricte historii po 1945 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Oj nawet nie wiecie jakbym się cieszył gdyby był któryś z tematów przedstawionych w I poście przez Jarpena.

Ogólne rzecz biorąc bardzo chciałbym jakiś konflikt, najlepiej ze średniowiecza ew. epoki nowożytnej albo I, II wś.

Wymarzonym tematem byłyby stosunki polsko - niemieckie, pol - lit, pol - hun w średniowieczu, rozwój demokracji szlacheckiej i jej wpływ na sytuację w RP, sprawa Polska w czasach napoleońskich.

Najbardziej obawiam się czegoś na temat społeczeństwa, gospodarki albo kwestii religijnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Tak sobie myślę teraz, że jednak małe prawdopodobieństwo jest stosunków polsko- tureckich, bo w zasadzie w zeszłym roku był taki temat...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
McHeir   

No to ja stawiam na stosunki polsko - rosyjskie.

Ale gdyby nie było nic o Polsce to bym się cieszyła ;)

Oby nie Napoleon.. nie lubię gada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat jest tendencja "przekrojówek". Nie opis jednego wąskiego zagadnienia, ale albo przez kilka wieków przegląd, albo przegląd kilku państw w jednym czasie (na próbnej był kiedyś temat dt. kryzysu demokracji w XX leciu międzywojennymi). Zawsze był co najmniej 1 temat z historii Polski, ale najczęściej były to oba tematy powiązane z historią naszego kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Polska - jak najbardziej. Tym bardziej że na lekcjach (przynajmniej u mnie) to właśnie na Polskę największy nacisk się kładło.

Teraz tak sobie myślę, że niezły byłby temat o rządach sanacji. Coś w stylu - Rządy sanacji - prawo czy bezprawie, albo czy były one korzystne dla II RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat na pewno bardzo ciekawy, ale bardzo też ocenny, raczej takich tematów na maturach nie ma. Lepiej się nastawić na temat stricte faktograficzny z jakimiś elementami oceny. Też przy ocenie takiego tematu jak Ty mówisz zbyt dużo mogłoby zależeć od interpretacji sprawdzającego, ale kto wie, jednak ja bym się nie nastawiał : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat na pewno bardzo ciekawy, ale bardzo też ocenny, raczej takich tematów na maturach nie ma. Lepiej się nastawić na temat stricte faktograficzny z jakimiś elementami oceny. Też przy ocenie takiego tematu jak Ty mówisz zbyt dużo mogłoby zależeć od interpretacji sprawdzającego, ale kto wie (teoretycznie może być wszystko), jednak ja bym się nie nastawiał : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Na próbnej były stosunki polsko -węgierskie - trzeba było opisać je (bodajże na przestrzeni 2 wieków) i ocenić.

W jednym zdaniu je oceniłem, reszta to faktografia a i tak wyśmienicie mi poszło.

Także masz rację, ale nie płakałbym nad arkuszem gdyby dali taki temat ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
evcia   

hej, wybaczcie za pytanie niezwiazane z tematem ale czy ktos moglby mi podac jakis jeden lub dwa tytuly, do ktorych moglabym sie odwolac w wypracowaniu z historii najnowszej? cos o prl-u, wystapieniach robotnikow.. dopiero sie dowiedzialam ze jest to wysoko oceniane a zalezy mi na dostaniu sie na uj wiec na wysokich ocenach tez mi zalezy ;p dziekuje z gory ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jak Ci zależy by się dostać na UJ i chcesz się tam dostać, to nie powinno Ci sprawić problemu odszukanie tych informacji w Portalu historia.org.pl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
evcia   

no dobra juz znalazlam ;p a co do tematu mi sie marzy cos w stylu wydarzenia w polsce i czechoslowacji w 1968 r.. ale to chyba zbyt piekne zeby bylo mozliwe :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.