Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Manfred von Richthoffen nad Polską

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Ku drobnemu upomnieniu: Manfred von Richthofen.

O ile wiem, Richthofen latał wyłącznie na Zachodzie. Ale myślę, że spec z tej dziedziny i jego imiennik, wyjaśni nam tę kwestię. Mowa, rzecz jasna, o redbaronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na froncie wschodnim służył jeszcze jako ułan w Ulanen-Regiment Kaiser Alexanders des III. von Russland (1. Westpreußisches) Nr. 1. Jako lotnik walczył tylko na froncie zachodni, od października 1916 roku w Kampfgeschwader 2 , a potem w jednostkach myśliwskich - Jagdstaffel (Jasta) 2 i 11. Od czerwca 1917 roku na czele Jagdgeschwader 1 , w skład ktorego wchodziły Jasta 4,6,10 i 11.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Na froncie wschodnim służył jeszcze jako ułan w Ulanen-Regiment Kaiser Alexanders des III. von Russland (1. Westpreußisches) Nr. 1. Jako lotnik walczył tylko na froncie zachodni

Chyba nie do końca prawda, bo swoich wspomnieniach "Der rote Kampfflieger" cały rozdział "Bombenflüge in Rußland" poświęca walkom na froncie wschodnim. Stacjonował na lotnisku w Kowlu, obecnie Ukraina ale w dwudziestoleciu międzywojennym jak najbardziej Polska. To w Kowlu dostarczono mu Pour la Merite. Bombardował węzeł kolejowy w Maniewiczach. Jak sam pisze latanie w Rosji to 'wakacje' przy lataniu na froncie zachodnim. Miał też lecieć do swojej (prawie) rodzinnej Świdnicy, ale po drodze roztrzaskał samolot, więc przyjechał banalnie pociągiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to ja w takim razie przepraszam ;) To mi przypomina, żeby nie odzywać się w tematach o ktorych nie mam pojęcia :P Dzięki za sprostowanie!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
To w Kowlu dostarczono mu Pour la Merite.

Mam jego wspomnienia przed sobą [pierwsza książka po niemiecku, jaką przeczytałem :P ] i tam stoi wyraźnie, że dostał PLM pod koniec 1916 r. jako pilot Eskadry Boelcke'go - czyli Jagdstaffel 2. Zatem był wtedy na froncie zachodnim.

Na wschodzie latał latem 1915 r., jak sam napisał:

Czerwiec, lipiec, sierpień 1915 pozostałem przy dywizjonie lotniczym, który uczestniczył w całym natarciu Mackensena z Gorlic do Brześcia Litewskiego

Zatem latał nad Galicją i Lubelszczyzną. Swoją drogą, na jednym z galicyjskich cmentarzy wojennych jest pochowany jego brat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Mam jego wspomnienia przed sobą [pierwsza książka po niemiecku, jaką przeczytałem :P ] i tam stoi wyraźnie, że dostał PLM pod koniec 1916 r. jako pilot Eskadry Boelcke'go - czyli Jagdstaffel 2. Zatem był wtedy na froncie zachodnim.

Całkowita racja! Czytałem parę lat temu, a jak widać pamięć jest zawodna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Swoją drogą, na jednym z galicyjskich cmentarzy wojennych jest pochowany jego brat.

Pozwolę sobie sprostować tą informację. Manfred von Richthofen miał 2 braci: Lothara i Bolka, a na cmentarzu nr 138 w Bogoniowicach spoczywa rotmistrz Oswald von Richthofen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Pozwolę sobie sprostować tą informację. Manfred von Richthofen miał 2 braci: Lothara i Bolka, a na cmentarzu nr 138 w Bogoniowicach spoczywa rotmistrz Oswald von Richthofen.

Czyli pewnie kuzyn? Dzięki za informację - mnie w błąd wprowadził Frodyma, który w tomie I swojego przewodnika napisał:

W jednej z mogił przed pomnikiem centralnym spoczywa rotmistrz 2 gwardyjskiego pułku ułanów, Oswald Richthofen, brat poległego na froncie zachodnim słynnego niemieckiego asa lotniczego, zwanego Czerwonym Baronem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Na forum dws-u ktoś podał linka do ciekawej informacji: http://www.radiomerkury.pl/index.php?art=38129 - znaleziono "oryginał aktu zgonu" Manfreda von Richthofena.

W każdym razie tekst o "hipotezie", jakoby mieszkał w OStrowie jest trochę chybiony - to nie jest żadna hipoteza, ale oczywistość - wynika z niemieckich roczników oficerskich ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.