Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
abramowicz

Kolaboracja prawicy z caratem

Recommended Posts

Czołową grupą kolaborującą z caratem byli konserwatyści ze Stronnictwa Polityki Realnej,podobne grupy konserwatywnych lojalistów były we Lwowie i Krakowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

No i gdzie tu problem? Oczywiście, że byli lojaliści - słynne "przy Tobie stoimy i stać chccemy". Nie mniej jednak ich celem była poprawa położenia Polaków poprzez uzyskanie autonomii czy czegoś w tym rodzaju. Skrajna lewica w swoich dążeniach chiała poprawy położenia robotników. Różnica dla mnie jest wyraźna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Primo to brzydzę się używać terminu "kolaboracja" do XIX wieku w historii Polski. Ani Wielopolski, ani Drucki-Lubecki nie kolaborowali z caratem. Służyli autonomii i caratowi. Walczyli o Polskę drogą ugody, drogą pokoju, wbrew rewolucyjno-niepodległościowym tendencjom niektórych środowisk w narodzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

to ciekawym jestem jak zostanie nazwana postawa Stańczykow? Jak określić prezydentów: Dietla, Straszewskiego, Leo i in. którym miasto do dziś jest wdzięczne za to co zrobili... Jak nazwać ludzi którzy do dziś za punkt honoru uważają zaproszenie konsula generalnego austrii na wszystkie ważniejsze uroczystości kulturalne i calą masę innych tego typu postaw.

abramowicz: nie każdy "kto wiernie stoi" jest wrogiem narodowym i nie każdy kto macha karabinem czy szablą i wola "na zaborcę, / okupanta" jest bohaterem narodowym.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.