Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abramowicz

Wielkie osobowości polskiej lewicy

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Bardzo wielkimi osobowościami i niezwykle ważnymi w naszej historii byli:

-Wanda Wasilewska

-generał Karol Świerczewski

-Bolesław Bierut

-generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak

-Stanisław Radkiewicz

-''generał'' Michał Żymierski ps. ''Rola''

No i nie moża zapomnieć o takich personach, jak Finder, Nowotko, Mołojec(obydwaj nawet), Fornalska.

PS- czy mogę dopisać jeszcze tak zasłuzonego działacza i Marszałka, Konstantego Rokossowskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Coś chyba i Władysław Broniewski mocno swego czasu komunizował.

A Jan Brzechwa pisał tak jakoś przypochlebnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja bym jednak prosił o poza podawaniem samych nazwisk, także krótkiego życiorysu plus wpływu na kształtowanie się polskiej lewicy. I nie chodzi mi tutaj o same linki do wiki. W przeciwnym wypadku temat zamknę jako typowo spamerski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dzięki Wasilewskiej i Berlingowi powstał związek, który przejął władzę w Polsce, po czym utrzymał rządy na kolejne 45 lat. Oczywiście, rola starych członków ZPP zmalała i była niemal nikła w powojennej Polsce(jak Berlinga i Wasilewskiej), a władzę sprawowali krajowi towarzysze, jak Gomułka, Bierut czy ''Rola'' Żymierski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Towarzysze Hubner, Rutkowski i Kniewski.

Za to, że z bronią w ręku walczyli o szczęście ludu pracującego miast wsi miasteczek i przysiółków

Cześć ich pamięci!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Towarzysze Marchlewski, Dzierżyński i Kon.

Przywódcy Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski założonego w Białymstoku. Najsławniejsze siedziba owego komitetu to plebania wyszkowskiej parafii.

Na wskutek niecnej reakcyjnej działalności Piłsudzkiego, Sikorskiego i innych polskich Panów wspartych siłą Ententy Komitet obsunął się w niebyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Panowie, już pisałem, że posty mają poza wymienianiem samych postaci, przedstawiać ich biogramy i wpływ na rozwój lewicy, a autor ma postawić jakieś pytanie, które pozwoli rozwinąć temat. Jeśli do jutra nie zaobserwuję zmiany, temat zamknę. A na razie proszę o darowanie sobie wpisów nie na temat. Ostatnie posty, począwszy od postu Naryi, usunąłem. Wszelkie uwagi proszę zgłaszać na PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Bez wątpienia B. Limanowski, jeden z ojców polskiej socjologii, twórca tzw. narodowego socjalizmy (tylko nie mylić z tym co jakieś czterdzieści lat później wyczyniał Adolf H.) gdzie pierwiastek socjalistyczny łączył z wielkim patriotyzmem i dążeniem do niepodległości Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nie oceniam jednoznacznie negatywnie tych osób, czy polityków którzy byli związani z PPR i jej odlamami tak w czasie wojny jak i po niej.Tak na dobrą sprawę broń do ręki tym "wywrotowcom" dała sanacja. Kamień w ich ogródku to kamień w ogródku sanacji...

A co do postaci : dla mnie najwybitniejszy jest Daszyński - i dlatego, że sam doszedl do tego kim był, że jak się śmiał był tak samo więziony za A- W jak i potem... To byl polityk naprawdę wielkiej miary - żadne zmiany okręgów, za nieboszczki Austrii i za "boszczki" Polski mu nie szkodzily. Zawsze wygrywal w cuglach, jak nie z listy partyjnej to z "krajowej". Po prostu Ktoś.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
Bardzo wielkimi osobowościami i niezwykle ważnymi w naszej historii byli:

-Wanda Wasilewska

-generał Karol Świerczewski

-Bolesław Bierut

-generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak

-Stanisław Radkiewicz

-''generał'' Michał Żymierski ps. ''Rola''

No i nie moża zapomnieć o takich personach, jak Finder, Nowotko, Mołojec(obydwaj nawet), Fornalska.

PS- czy mogę dopisać jeszcze tak zasłuzonego działacza i Marszałka, Konstantego Rokossowskiego?

Z wypowiedzi Andreasa widać, że nie każdy orientuje się, czego dotyczy temat. Podobnie rzecz ma się z Gregskim.

A temat dotyczy wybitnych postaci polskiej lewicy, a nie osób o co najmniej watpliwych intencjach. Byłoby więc dobrze, gdyby moderator przeniósł wypowiedzi obu panów do odpowiedniego wątku, np. "Czarne Owce Lewicy" albo coś podobnego.

A teraz do rzeczy. Najbardziej znani to oczywiście Waryński i Mątwiłł-Mirecki. Mniej znaną, a interesującą postaciąjest Antoni Purtal. Urodzony w 1895 roku członek PPS nosił pseudonim "Szczerba". Był członkiem Pogotowia Bojowego PPS w Łodzi. Wsławił się zbrojną obroną tajnej drukarni PPS oraz udanym zamachem na rozpracowującego POW komisarza policji politycznej Ericha von Schulze (1.X.1918). Uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Brał udział w powstaniach śląskich, podczas których wsławił się spektakularnym wyczynem- wespół z drugim łodzianinem przerzucił przez zieloną granicę do Polski ujętego w Katowicach szpiega niemieckiego.W 1920 roku działał na zapleczu Armii Czerwonej w okolicach Grodna. Podczas drugiej wojny światowej brał udział w konspiracji. Aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo na Pawiaku, po czym trafił do Majdanka i Auschwitz. Tam został zabity zastrzykiem fenolu w serce w 1943 roku.

Purtal był jedną z najwybitniejszych osobistości w szeregach PPS, ale znalazłoby się zapewne jeszcze niemało innych. I przypomnienie ich postaci przyniosłoby więcej pożytku temu forum niż wyliczanki "Wasilewska-Świerczewski- Jaruzelski".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bronek : zarówno Wasilewska, jak i Jaruzelski czy Świerczewski byli osobami o lewicowych poglądach. Fakt, że komuś się one nie podobają a innym i owszem, nie upoważnia nas do traktowania ich "per noga". Można mówić ja sądzę, że ktoś zrobił źle czy dobrze, ale z szacunkiem. Każda z tych postaci odegrala swoją rolę, niekiedy tragiczną, innym razem była to decyzja z grupy: "jakie zło mam wybrać i które z nich będzie mniejsze". Za takie decyzje należy ludzi najbardziej szanować, gdyż to oni biorą na siebie odium tego co się dzieje po owym "źle".

Za decyzję Stanu Wojennego, za sposób i formę wprowadzenia a potem za samo zachowanie gen. W. Jaruzelskiego szanuję i szanować będę, podobnie za jego zachowanie przy Okrąglym Stole. To czy był on postacią lewicy czy nie nie wiem, dla mnie jest on wojskowym który miał odwagę wydać opowiedni rozkaz w odpowiedniej chwili i dopilnować by go wykonano. Kilka lat potem miał odwagę sprawić że ów rozkaz przestał obowiązywać.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Celem napisania mojego postu nie było tu ocenianie tych czy innych osób (np. Jaruzelskiego- od tego jest osobny, rozległy wątek) lecz odniesienie się do postów panów Gregskiego i Andreasa, dla których lewica to tylko komuniści. Aw ramach nurtu lewicowego mieszczą się także socjaliści (tacy jak choćby wspomniany Antoni Purtal), którym ideologicznie daleko do takich osób jak Bierut czy Dzierżyński.

Edytowane przez Bronek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.