Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fly88

Rozwój społeczno-gospodarczy świata do XX wieku

Rekomendowane odpowiedzi

fly88   

Witam

Mam jeden problem. Mianowicie mam do zrobienia referat pod tytułem "rozwój społeczno-gospodarczy świata do XX wieku". Szczerze mówiąc temat jest dla mnie zbyt ogólny i nie za bardzo wiem, jak sie do niego zabrać. Mam więc prośbę: Nie chcę oczywiście nikogo prosić o zrobienie mi "gotowca", ale jeśli byłoby to możliwe, to chciałbym, aby ktoś napisał w punktach, co w tym referacie konkrenie ma się znaleźć (najwazniejsze wydarzenia gospodarcze, gdzie szukać itp.). Z góry dzięki

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmm... tą pracę trzebabybyło podzielić na okresy:

starożytność

średniowiecze

czasy nowożytne do XIX w.

XIX w.

starożytność:

gospodarka głównie oparta na handlu np. z prac wykopaliskowych wynika, że produkty Rzymu rozchodziłu się daleko od miejsca ich wytworzenia, jednakże na większą skalę rozwinął się jedynie handel produktami żywnościowymi, zbożem, oliwą, winem. Handlowi sprzyjały liczne i dobrze utrzymane porty wposażone w spichlerze. Często do handlu używano rzek np. w Galii - tańszy od lądowego i opłacalniejszy. Należy wspomnieć, że ważnym czynnikem ówczesnej gospodarki był łupy wojenne. Gdy brakowało kruszców np. Neron fałszował monety..., ale reakcja ludności była taka jak w naszej gospodarce - pieniądz tracił na wartości i wyzbywano się go. Niewolnictwo to też ówczesna tania siła robocza. Gospodarka była częścią polityki.

średniowiecze:

Również handel, handel głównie morski, otwarcie się na nowe rynki - odkrycie obu Amery - kończące średniowiecze. Ponadto wojny częścią gospodarki.

czasy nowożytne do XIX w.:

Napewno merkantylizm (Jean Baptiste Colbert), rozwój manufaktur, floty handlowe, monopol państwa w produkcji wielu towarów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Proponowalbym takze omowienie systemow gospodarczych i ich poczatkow poniewaz to one w XX w. podziela swiat ( marksizm => socjalizm i komunizm oraz kapitalizm ).

Stana sie wyznacznikami polityki spolecznej i wojennej wielu krajow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do starożytnośc i średniowiecza dodałbym brak ziemi, co powodowało kolonizację i wielke odkrycia geograficzne. Należałoby powiedzieć, że np. w Rzymie ściągano regularne podatki natomiast już w Kartaginie nie było takiego obowiązku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   
Należałoby powiedzieć, że np. w Rzymie ściągano regularne podatki natomiast już w Kartaginie nie było takiego obowiązku.

Niestety we wczesnym sredniowieczu dzierzawca labo lennik musial wykonywac prace na rzecz swego pana co hamowalo rozwoj gospodarki. Dopiero wprowadzenie czynszu , ktory byl placo pieniedzmi chlopi mogli sie rozwijac a przez to rozwijal sie takze handel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.