Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
abramowicz

Bruno Jasieński

Rekomendowane odpowiedzi

Bruno Jasieński? Polubiłem gościa od pierwszego wiersza przerabianego w szkole, te słowa, które zostały skrytykowane przez polonistkę dla mnie były dowodem wielkości:

„Zmarnowałem podeszwy w całodziennych spieszeniach,

Teraz jestem słoneczny, siebiepewny i rad.

Idę młody, genialny, trzymam ręce w kieszeniach,

Stawiam kroki milowe, zamaszyste, jak świat.”

Artysta musi być przekonany o swej genialności, może o tym nigdy nie powiedzieć głośno, ale takie mniemanie o sobie mieć musi. Jasieński powiedział to głośno.

Dzięki temu wierszowi spojrzałem też na inne i byłem pod wrażeniem:

„Zalistowiał cichosennie w cichopłaczu cicholas,”

Ja bym tak nie potrafił. :D:P

A jeśli chodzi o innych lewicowych pisarzy.

Co ma do rzeczy ich światopogląd? Wiem, że są tacy, którzy lewicowcom odebraliby nawet prawo do życia a nie tylko do wypowiedzi.

Jeżeli ktoś ma talent to niech sobie będzie lewicowcem, prawicowcem, centrowcem, katolikiem, muzułmaninem czy kimkolwiek innym, ale niech tworzy, światopogląd mu w tym przeszkadzać nie będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

z pisarzy i intelektualistów różnych "nie tylko lewicowych" nurtów trzeba wspomnieć jeszcze Tuwima, Boya - Żeleńskiego i tych autorów pism i gazet którzy młodym pozalali pisać pod swoimi skrzydłami nie zwracając uwagę na "prawicowość czy lewicowość tekstów". Byly to m.in. i "Słowo Wileńskie".

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
?Zalistowiał cichosennie w cichopłaczu cicholas,?

I Tuwim, o którym pisał FSO również lubił używać tautologii. Fragment z wierszu "Świt":

"Zaliściło liśmi w listowiu"

Co ma do rzeczy ich światopogląd? Wiem, że są tacy, którzy lewicowcom odebraliby nawet prawo do życia a nie tylko do wypowiedzi.

Jeżeli ktoś ma talent to niech sobie będzie lewicowcem, prawicowcem, centrowcem, katolikiem, muzułmaninem czy kimkolwiek innym, ale niech tworzy, światopogląd mu w tym przeszkadzać nie będzie.

Zgadzam się z Capricornusem, popatrzmy chociażby na to jak przedstawiała się orientacja polityczna Krzysztofa Baczyńskiego.

Odnośnie samego Jasieńskiego- rzeczą, za którą go lubię są Manifesty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Całkowite OT, ale jakoś mi się z Jasieńskim i jego poezją skojarzyło. Nie wiem dlaczego :D . Polecam tłumaczenia wiersza, związanego pośrednio z moim nickiem. Jabberwocky

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Mały off topic ale mam nadzieję, że zostanie mi wybaczony.

Edytowane przez FSO
Wybaczone...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zestawianie wybitnego pisarza z hitlerowcem i SA-manem jest dla mnie co najmniej niestosowne. Zresztą zacznijmy od tego, że Bruno Jasieński był ofiarą stalinowskiego rewizjonizmu, a nie komunizmu.

Zadziwia mnie pewien fakt: Zaremba, który najchętniej naplułby na całą lewicę i przyklepał, nagle przypomniał sobie, że istnieli wybitni polscy socjaliści. Równie zdumiewające jest odbieranie Jasieńskiemu miana lewicowca.

Zadziwiające jest do czego można dojść w ślepym antykomunizmie...

Edytowane przez Samuel Łaszcz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś doczytał uważniej to zauważyłbyś co autor napisał:

"Nie porównuję obu postaci. Podważam logikę".

Stalinowski rewizjonizm?

Względem czego był rewizjonistyczny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Stalinowski reżim był rewizjonistyczny bo przed rozwałką rewidowano skazańców.

Ale jest UWAGA! wyjątek! Trockiego nie zdołano zrewidować przed rozbiciem mu łba czekanem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś doczytał uważniej to zauważyłbyś co autor napisał:

"Nie porównuję obu postaci. Podważam logikę".

Stalinowski rewizjonizm?

Względem czego był rewizjonistyczny?

A ja nie pisałem o "porównywaniu", lecz "zestawianiu".

Względem czego rewizjonistyczny? Względem marksizmu-leninizmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zestawienie o tyle nietrafione, że Roehm mógł być odbierany przez Hitlera za zagrożenie. Jasieński Stalinowi nie zagrażał.

Reszta bardzo podobna. Obaj byli zauroczeni zbrodniczymi ideologiami. I obaj spijali śmietankę (do czasu...)

Na drugą część odpowiem słowami poety który już był tu eksploatowany

"Gdyby zgięła się inaczej historii sprężyna

To rehabilitowali byśmy dziś Stalina"

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.