Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Komintern - czym byl?

Recommended Posts

FSO   

Witam;

za wikipedią: "Międzynarodówka Komunistyczna (zwana także III Międzynarodówką) w skrócie Komintern (od ros. Коммунистический Интернационал, Kommunisticzeskij Internacionał) – międzynarodowa organizacja, która powstała z inicjatywy Lenina w Moskwie w marcu 1919 roku. Została ona założona przez 19 partii komunistycznych, a wśród nich także KPP.

Celami Międzynarodówki było propagowanie idei komunistycznych i przygotowania do światowej rewolucji. W rzeczywistości chodziło o kierowanie działalnością partii komunistycznych i podporządkowania ich partii bolszewickiej. Kierowana była przez Komitet Wykonawczy, na czele którego stał Grigorij Zinowiew. W czasie II zjazdu Międzynarodówki w roku 1920 zebrali się delegaci z 37 krajów. Ustalono wtedy zasady Kominternu, czyli tak zwane 21 punktów. Mówiły one o podporządkowaniu się partii członkowskich radzieckim wzorom względem struktury i dyscypliny oraz dawały wytyczne działalności i infiltracji komunistycznej na terenie działania partii kominternowskich. W czasie czystek stalinowskich uwięziono, prześladowano lub zgładzono wielu komunistów rosyjskich i z innych krajów.

Każda z partii komunistycznych podlegała Komitetowi Wykonawczemu Kominternu (IKKI), a ten z kolei był wydziałem Komitetu Centralnego Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików). Dla zapewnienia sobie absolutnej kontroli RPK(b) przyznała sobie pięć miejsc w Komitecie Wykonawczym, wszystkie inne dysponowały jednym miejscem.

Międzynarodówka Komunistyczna została rozwiązana w 1943 roku przez Józefa Stalina. Na to miejsce powołano w 1947 roku Kominform, czyli Biuro Informacji Partii Komunistycznych i Robotniczych. Zadaniem Kominformu było koordynowanie działalności europejskich partii komunistycznych.

Czym byl - czy tylko narzędziem Stalina do realizacji swoich celów, czy czymś więcej?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Czym byl - czy tylko narzędziem Stalina do realizacji swoich celów, czy czymś więcej?

pozdr

Przecież przedstawiciele partii komunistycznych nie mieli nic do gadania. O wszystkim decydował Stalin. Podejrzewam, że w razie jakiś internacjonalistycznych interwencji, były gotowe nowe, rewolucyjne rządy.

Np Marchlewski i spółka, czy też "czerwoni" Finowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

widiowy: fakt, była to agenda Stalina, który dawał pieniądz na działanie ideologię do wierzenia, karabiny do walki... ale przecież stanowł on całkiem niezły środek nacisku, który formalnie reprentował wiele różnych partii działających w wielu różnych krajach. W razie protestu przecież można było "w słusznej sprawie" jakąs partię, strajk czy cokolwiek co trzeba, moiżna było wystapić jako jedna wielka organizacja międzynarodowa. Zupełnie inaczej by to brzmiało nić "Stalin popiera, WKP wspiera" et c.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czym był? W ostatecznym rozrachunku sprytnym wykorzystaniem przez Stalina dla swoich interesów ludzi często idealistycznie nastawionych, chyba w swej masie rzeczywiście wierzących w to, że stalinowski ZSRR to pierwsza ojczyzna proletariatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

co ciekawe, sam Komintern zmienial się wraz z poglądami Stalina na to kto jest aktualnym wrogiem. Nie tylko KPP, a dokladniej jej czlonkowie przebywający na wolności, byli wzywani do Moskwy "na konsultacje", lecz dotyczylo to takze innych. Wiem o komunistach fińskich. Poza tym sam Komintern często organizowal wycieczki do ZSRR by pokazać jak piękny i cudowny jest nowy system komunistyczny, a zaproszeni zwiedzali "wsie potiomkinowskie" specjalnie dla nich przygotowane.

Nie pamiętam pozycji gdzie spotkalem się z opisem takiej wycieczki...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komintern do czasów Stalina był internacjonalistyczną/międzynarodówką komunistów-tylko partii,obok tego istniały międzynarodówki komunistycznych związków zawodowych, komunistycznych organizacji chłopskich,komunistycznych organizacji młodzieżowych,oraz międzynarodowa organizacja zajmująca się pomocą więźniom politycznym w krajach kapitalistycznych(MOPR).W rękach Stalina stał się Komintern narzędziem do kontroli prawomyślności w partiach,kogo Komintern potępił ten stawał się wrogiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

to że Komintern byl "narzędziem w rękach" Stalina, jest jasne. W związku z tym powinno paść pytanie: jaki tak naprawdę wplyw poprzez Komintern mial Stalin. jakie decyzje wymógl lub kogo popchal w jakie objęcia, odmawiając np socjalistom popracia także lewicowych przecież komunistów. Ja uważam że jednym z jego osiągnięć bylo usadowienie A.Hitlera na stolcu kanclerza Rzeszy...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.