Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Esplendido

Kompania braci

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Mam prośbę, nie kręć, dobrze? Najpierw mch cytuje fragment w którym jest napisane o wyzwalaniu Eindhoven (czyli operacja M-G), a Ty odpowiadasz, że to było jednak Arnhem. No to albo operacja M-G albo operacja "Berlin". Gdy piszemy o udziale 101-ej w M-G to gdy przeskakujesz do innej to moze informuj o tym, bo naprawdę ciężko zrozumie o co Ci chodzi. To, ze walczyli w okolicach Arnhem (nie w samym Arnhem, więc nie rozumiem Twojego dziwnego śmiechu) to wiem, ale to było coś zupełnie innego niż operacja M-G o której pisałeś na początku. Jedyne o co mi chodzi to ścisłość wypowiedzi, bo potem zamiast merytorycznej wypowiedzi robi nam się taki bałagan. Więcej czasu tracimy na wyjaśnianie nieporozumień niż na konkretną rozmowę.

tak, kazdy ma swój świat...

Mam Ci wypisać kilkanaście dywizji z samego frontu zachodniego które zasynęły wspaniałymi akcjami, razem z mch możemy Ci podać te dywizje skoro jesteś taki pewien swego. Zastanów się ile jest kompanii w jednej dywizji a potem pisz o tym ile było tych wspaniałych. Bo z tego co piszesz to można wywnioskować, że 101-sza, czyli te Twoje "Skrzeczące orły" są jedną z najlepszych dywizji jakie walczyły w II WŚ, jeśli nie najlepszą.

a kto pisał o KORPUSIE PANCERNYM ?! co ty wróżka jestes czy co?! gdzie tu ktos napisał o KORPUSIE PANCERNYM ?!

No to w takim razie o jakie dywizje SS Ci chodzi? Bo może źle Cię zrozumiałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
a odnosnie dywizji SS to chodziło bodajże o Arnhem - tam easy zatłukla troche szkopów z ss

Tu nie chodzi o Arnhem, ale właśnie o obszar między Nijmegen i Driel- słynną "Wyspę". Tam 101. DPD utrzymywała teren w październiku 1944 roku, ale to już nie jest operacja M-G, która przecież zakończyła się wraz z operacją "Berlin". I to nie była dywizja SS, tylko dwie kompanie W-SS, które nie zostały rozbite, tylko odparto ich atak. Jest różnica? Moim zdaniem tak;)

No to w takim razie o jakie dywizje SS Ci chodzi? Bo może źle Cię zrozumiałem.

W tym czasie w tym rejonie Holandii działały nie tylko dywizje pancerne SS z II KPanc Bittricha. Pluton z kompanii E odparł kontratak niemiecki pododdziałów z 363. Dywizji Grenadierów Ludowych.

Jedna z kilkuset najlepszych, jak już.

Może nie tyle najlepszych, ale dobrych. Kompania E na tle innych wcale się nie wyróżniała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W tym czasie w tym rejonie Holandii działały nie tylko dywizje pancerne SS z II KPanc Bittricha. Pluton z kompanii E odparł kontratak niemiecki pododdziałów z 363. Dywizji Grenadierów Ludowych.

To, że nie tylko II KPz SS to ja wiem, ale Esplendido pisał o SS, więc pytam się o jakie jednostki konkretnie mu chodzi.

Co prawda Easy w ogormnym stopniu przyczyniła się do zniszczenia dwóch kompanii SS, ale miało to miejsce już sporo po M-G i Berlinie, bo 5 października.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

szukam w ksiazce i narazie dogrzebałem sie do 363 dywizji granadierow ludowych ale to nie o to mi chodzilo, jeszcze poszukam i sie odezwe :) ale na 99% to bylo w okolicach Arnhem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
szukam w ksiazce i narazie dogrzebałem sie do 363 dywizji granadierow ludowych ale to nie o to mi chodzilo, jeszcze poszukam i sie odezwe :) ale na 99% to bylo w okolicach Arnhem :)

Powtarzam jeszcze raz- 101. DPD nie walczyła w Arnhem, ani jego obrzeżach, tylko na "Wyspie", luzując tam 43. Wessex i zajmując pozycje obronne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
to bylo w okolicach Arnhem

czy ty umiesz czytac czy mam ci to narysować?! W OKOLICY ! za kazdym razem kompania e jest wiązania z Arnhem - a to czy walczyli w samym centrum miasteczka czy tz 10km. od niego nie robi róznicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
to bylo w okolicach Arnhem

czy ty umiesz czytac czy mam ci to narysować?! W OKOLICY ! za kazdym razem kompania e jest wiązania z Arnhem - a to czy walczyli w samym centrum miasteczka czy tz 10km. od niego nie robi róznicy.

Nie robi różnicy?? No dajże spokój. 10 km- to nic. Rzeczywiście. Gdyby XXX KP był w odległości 10 km od Arnhem i nadał meldunek, że "już prawie jesteśmy w mieście", szybko by się posypały stołki. 10 km w warunkach wojennych to dużo. A gdybyś z takim tektem wyskoczył mojemu nauczycielowi od geografii, to też by się posypały- ale 1. W mieście, a poza miastem- to w tych warunkach stanowi istotną różnicę. I weź nie wygłupiaj dale.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czy ty umiesz czytac czy mam ci to narysować?! W OKOLICY ! za kazdym razem kompania e jest wiązania z Arnhem - a to czy walczyli w samym centrum miasteczka czy tz 10km. od niego nie robi róznicy.
Pragnął bym tylko nadmienić, że film "Kompania braci" jest tylko filmem. Nie wszystko co tam pokazano musiało być w 100 % zgodne z rzeczywistością i historią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie robi różnicy?? No dajże spokój. 10 km- to nic. Rzeczywiście. Gdyby XXX KP był w odległości 10 km od Arnhem i nadał meldunek, że "już prawie jesteśmy w mieście", szybko by się posypały stołki. 10 km w warunkach wojennych to dużo. A gdybyś z takim tektem wyskoczył mojemu nauczycielowi od geografii, to też by się posypały- ale 1. W mieście, a poza miastem- to w tych warunkach stanowi istotną różnicę. I weź nie wygłupiaj dale.
10 km w warunkach bojowych to szmat ziemi. Nie ma nawet o czym dyskutować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jesli by czerpać mądrość ze słów "wielkiego" Albinos to mozna powiedziec ze SDSP równiez nie brała udziału w walce o Arnhem =] i to tak jakby powiedziec ze ani 101 ani 82 Dywizja Spadochronowa nie walczyło o utworzenie przyczółków w Normandii-bo walczyłą parenaście km. w głąb lądu =] czępmy mądrośc z wielkiego Albinos'a <lol>

[ Dodano: 2006-11-26, 13:55 ]

Pragnął bym tylko nadmienić, że film "Kompania braci" jest tylko filmem. Nie wszystko co tam pokazano musiało być w 100 % zgodne z rzeczywistością i historią.

przy tworzeniu filmu Spielber i Hanks zadbali o KAŻDY szczegól i pokrywa sie on z prawda w jakis 99%=]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

10 km od miasta to nie jest to samo co w mieście. Okolice to okolice a miasto to miasto. Zresztą może zaczął byś czytać to co inni piszą a nie tylko lansujesz swoje teorie. Już mch Ci napisał, że 10 km to w warunkach wojny to szmat drogi a Łukasz jeszcze to potwirdził. I nie przesadzaj z tymi przyczółkami w Normandii bo to zupełnie co innego i sam o tym wiesz. Jakbyś przeczytał to co napisałem to zobaczył byś, że nie chodziło mi o to, że E nie walczyła w okolicach Arnhem, tylko o to żebyś zaczął pisać doładnie o co Ci chodzi, bo potem wychodzą takie problemy. Najpierw piszesz o dywizjach SS w Eindhoven a potem o Arnhem, jakbyś napisał, ze chodzi już o czas po M-G to ok, nie zrozumieliśmy się bo obaj myśleliśmy (Ty już o czasie po M-G a ja o samym M-G) o czyms zupełnie innym i już, więc skończ te swoje dziwne pretensje. I napisz w końcu o jakie dywizje SS ci chodzi skoro już o nich wspomniałeś:

a odnosnie dywizji SS to chodziło bodajże o Arnhem - tam easy zatłukla troche szkopów z ss
to mozna powiedziec ze SDSP równiez nie brała udziału w walce o Arnhem =]

A cóż to jest to SDSP?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
przy tworzeniu filmu Spielber i Hanks zadbali o KAŻDY szczegól i pokrywa sie on z prawda w jakis 99%=]

A skąd to niby wiesz?? Znasz tak dobrze historię Easy, by móc to ocenić? Oczywiście nie pisz mi tutaj o lekturze książki o tej samej nazwie co serial, bo oba nie są wolne od błędów. Chociażby mityczny atak na baterię w Brecourt.

jesli by czerpać mądrość ze słów "wielkiego" Albinos to mozna powiedziec ze SDSP równiez nie brała udziału w walce o Arnhem =]

Jeśli już- to 1. SBS. I walczyła ona w rozbiciu- część oddziałów była cały czas przy Brytyjczykach, broniąc się w Oosterbeek- przedmieściach Arnhem, a dzisiaj jej dzielnicy. Natomiast większość sił naszej brygady walczyła w Driel i masz rację- to nie było Arnhem, a pisanie tak (co nagminnie się zdarza w starszych publikacjach) jest dużym błędem.

i to tak jakby powiedziec ze ani 101 ani 82 Dywizja Spadochronowa nie walczyło o utworzenie przyczółków w Normandii-bo walczyłą parenaście km. w głąb lądu =]

Proszę Cię, przestań bredzić. W takim razie powiedz mi, na jaką głębokość Twoim zdaniem sięgają przyczółki? Bo taki np. Montgomery zapowiadał utworzenie takowych sięgających po 16 km w głąb lądu, a w rzeczywistości średnia głębokość przyczółków inwazyjnych wyniosła ok. 10 km.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A cóż to jest to SDSP?

sorry-literówka: oczywiscie chodziło o SBSP.

A skąd to niby wiesz?? Znasz tak dobrze historię Easy, by móc to ocenić? Oczywiście nie pisz mi tutaj o lekturze książki o tej samej nazwie co serial, bo oba nie są wolne od błędów. Chociażby mityczny atak na baterię w Brecourt.
czytałem i oglądalem wypowiedzi historykow i samych zolnierzy.

skoro twierdzisz ze MITYCZNY atak to podziel sie swoja wiedza.

a odnosnie SBSP oraz udziału 101 i 82 DS mialem jedynie namyśli to zeAlbinos powinien brać pod uwage jedostki ktore biorą udział w bitwie o jakies przykladowe miasteczko a nie tylko te ktore sie tłuką w samym miasteczku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zytałem i oglądalem wypowiedzi historykow i samych zolnierzy.
Możesz podać nazwiska tych historyków? A wypowiedzi żołnierzy, to rozumiem, że wstawki przed każdym odcinkiem "Kompanii braci"?. Polecam Ci w celu rozszerzenia wiedzy - owszem przyda się... - prace Uqrharta, Sosabowskiego, Ryana i jeszcze kilku innych którzy tam byli, albo poświęcili lata na zbieranie materiałów do opis wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
a odnosnie SBSP oraz udziału 101 i 82 DS mialem jedynie namyśli to zeAlbinos powinien brać pod uwage jedostki ktore biorą udział w bitwie o jakies przykladowe miasteczko a nie tylko te ktore sie tłuką w samym miasteczku

Gwoli wyjaśnienia, bo znowu się nie zrozumiemy i będzie kłopot. 1 SBS nie walczyła bezpośrednio o Arnhem. Część naszej brygady (3 dywizjon artylerii przeciwpancernej porucznika Władysława Mleczki) walczyła razem z Brytyjczykami w Osterbeek, nie brała udziału w samych walkach o Arnhem, jej zadaniem była ochrona hotelu Hartenstein gdzie swój sztab miał Urquhart, tak dokładnie to działa zostały ustawione na skrzyżowaniu Utrechtseweg i Oranjeweg jednak z czasem pozycje zmieniono. Reszta jednostki walczyła w Driel, po drugiej stronie mostu, miała za zadnie pierwotnie przedrzeć się do 1 DPD a potem już tylko utrzymać swoje pozycje aby Niemcy nie mogli całkowicie odciąć Brytyjczyków. Takie działanie umożliwiło potem przeprowadzenie operacji Berlin, w której wzięła m.in 101 DPD, ale to już nie było M-G, i o to mi chodziło cały czas. Poza tym wiesz, ale bitwa o jakieś miasto a walki w samym mieście to nie to samo. Bo przecież żadna z jednostek 82 DPD, 101 DPD ani 1 SBS nie brały udziału w walkach w samym Arnhem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.