Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Lu Tzy

Czemu taka kolba?

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Nie potrafię tego wytłumaczyć, jednakże, zauważyłem coś takiego już w MG-34 i Solothurnie MG-30.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

W tym sek - to jest konstrukcja dosc szeroko stosowana. Dlatego wlasnie mnie ciekawi - w jakim celu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Widziałem filmy i zdjęcia z żołnierzami mającymi broń "dyndającą" u pasa, więc może to po to jest ten ząb ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Jeżeli masz na myśli ten mały "dzyndzelek" pod samą stopką kolby, to jest to to, co pisali tu już poprzednicy - klamerka (oczko) do zamocowania pasa nośnego (czyli słuzącego do noszenia broni).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Wydaje mi się, że Lu Tzy chodzi o trójkątny "ząb" który jest przed klamerką (patrząc od strony lufy).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

W "emgietach" ten "ząb" jest po to by podczas prowadzenia ognia lewą dłonią dociskać broń do ramienia coby zredukować odrzut i spowodowany nim rozrzut serii. Jednakże były to karabiny maszynowe. Po co taki wynalazek w karabinku szturmowym na amunicję pośrednią, kiedy to lewa ręka podpiera przód za łoże przednie, pojęcia nie mam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

Jeżeli chodzi o ten interes w kształcie, hmm, rozgiętej litery L przebitej kołkiem :D to jest to dźwignia blokady wysuwania kolby (a ten kołek to właśnie owa blokada). Kolba pochodzi jeszcze od pradawnych subkarabinków Colta z rodziny M16 - Colt Commando się to zwało, M177 itd. , później trafiła do M4 a z nim do HK416 (na dobrą sprawę jest on bowiem M4 ze zmienionym układem gazowym i jeszcze paroma drobniejszymi modyfikacjami). Wysuwa się ona teleskopowo. Określana jest jako 4-pozycyjna (tak przynajmniej było w oryginale w M4) tzn. oprócz maksymalnego wysunięcia i wsunięcia kolby są do dyspozycji jeszcze dwie pośrednie długości. Nie wiem czy w HK 416 czegoś nie zmieniono, skądinąd widziałem reklamy jakichś firm oferujących na rynek cywilny kolby 5- czy 6-pozycyjne. W każdym razie działa to tak, że aby wysunąć lub wsunąć kolbę, trzeba wcisnąć palcami ten odstający fragment dźwigni, zwalniając blokadę, następnie przesunąć sobie kolbę do żądanej pozycji i zwolnić dźwignię, włączając ponownie blokadę, uniemożliwiającą przypadkowe samoczynne wsunięcie czy wysunięcie się kolby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
REMOV   
Określana jest jako 4-pozycyjna (tak przynajmniej było w oryginale w M4) tzn. oprócz maksymalnego wysunięcia i wsunięcia kolby są do dyspozycji jeszcze dwie pośrednie długości. Nie wiem czy w HK 416 czegoś nie zmieniono
Zmieniono, jest sześciopołożeniowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Speedy, plackiem padam w podziece ;) . Dopiero po lekturze i poprzedzonym analiza zrozumieniu twego posta zobaczylem na wlasnorecznie przywolanych tu fotkach, ze ten moj "zab" nie jest integralna czescia kolby ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
REMOV   

Swoją drogą, odwiedź dowolny sklep z replikami broni na 6-mm plastykowe kuleczki i po prostu zobacz na żywo jako to działa, to Ci najbardziej pomoże. Niestety dostęp do broni realnej w naszym kraju jest nieco utrudniony, ale można radzić sobie i w ten sposób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zbedne. Posiadam umiejetnosc myslenia abstrakcyjnego, to wystarczylo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.