Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Quiz I wojna światowa - edycja 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

No i tanelorn na spółkę z Vissegerdem prawidłowo odpowiedzieli na pytanie - drugim znanym generałem (dowodził Dywizją "Totenkopf") był właśnie SS-Obergruppenfuehrer Theodor Eicke.

Thoma był związany z Dachau, bo się tam urodził, a Eicke, gdyż był pierwszym komendantem tamtejszego obozu koncentracyjnego. Niby proste, a jednak minęło 3 dni zanim się wszystko wyjaśniło ;-)

Teraz mam kłopot, który z Was ma zadać pytanie. Jakieś losowanie? :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Teraz mam kłopot, który z Was ma zadać pytanie. Jakieś losowanie? :-)

To proste, kolega tanelorn był pierwszy, ja tylko uzupełniłem, i to z doskoku :)

So, the winner is... tanelorn ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Poprzednio ja także uzupełniłem tylko odpowiedź tanelorna, ale to mnie wskazano do zadania następnego pytania... Skoro jednak taka jest Twa wola, uszanuję ją ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Ok. Poprzedni zwycięzca się nie odezwał, konkurs wisi wystarczająco długo. Dlatego pytanie przywłaszczam sobie :D Będzie proste, bo to rozgrzewka :)

Jakie twierdze zdobył generał Hans von Beseler. W przypadku tej drugiej proszę podać również ówczesną jej nazwę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Antwerpia w 1914 roku, Modlin w 1915 (ówczesna nazwa to Новогеоргиевская крепость znaczy się twierdza nowogeorgiewska)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to się teraz wkopałem...

W październiku 1914 roku w składzie sił brytyjskich walczących pod La Bassee i Messines wchodziły też dwie hinduskie dywizje piechoty. Proszę podać ich numery i rejony w których je sformowano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Za godzinkę wychodzimy w morze więc nie mam zbytnio czasu aby wymyśleć coś oryginalnego. Pójdę więc za ciosem.

Niech ktoś napisze pare słów czym był "Spisek Niemiecko- Indyjski" i jak się zakończył.

Pojawię się w sobotę (prawdopodobnie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No rzeczywiście strasznie się zacieło.

Co do tego spisku to było to z grubsza tak:

Były to plany hinduskiej rebelii przeciwko rządom brytyjskim.

W Niemczech powstał ?Hinduski Komitet Niepodległościowy? który z partią Ghandar z USA i działaczami nacjonalistycznymi w samych Indiach zawiązał spisek mający doprowadzić do buntu nie tylko w Indiach ale aż po Singapur. W te działanie zaangażowani byli i Turcy i Niemcy oraz również Irlandczycy z ?Irish Republican movement?.

Wybuch powstania miał nastąpić w lutym 1915 roku.

Brytyjski kontrwywiad wszystko ?przewąchał? zapuszkował prowodyrów i na tym się praktycznie skończyło.

Inne pytanie będzie chyba łatwiejsze.

W czasie I WŚ używano katapult.

Jak były skonstruowane i do czego służyły?

Może jeszcze jakieś parametry, jeśli się da?

PS.

Katapulta to może niezbyt precyzyjne sformuowanie. To było cos w rodzaju kuszo-procy. Więcej nic nie powiem!

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

Francuska kuszo proca do wystrzeliwania granatów, kusza jak kusza, naciąg za pomocą dwuręcznej korby z tyłu

Przy kącie pochylenia 45 stopni pozwalała, ze względu na możliwość gradacji naciągu co 5 cm, w zakresie 40-75, miotać granat na odległość od 23 do 125 m, (zapalający od 44 do 120 m)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   

Ja sobie kiedyś z tego strzeliłem :rolleyes:

Rozumiem, że moge zadać pytanie ? Będzie proste ?

Jaki niemieckie sprzęt, zdobyty w czasie wojny przez Francuzów został w 100% skopiowany w USA, dając początek całej klasie tego typu broni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.