Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Quiz I wojna światowa - edycja 2009

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Dobra moi drodzy, czas na podpowiedź! Pan ten miał podwójne nazwisko, pochodził ze szlachty kurlandzkiej, a wojnę skończył na czele "zapasowego Sztabu Generalnego" [stellvertretenden Generalstab]. Dodam jeszcze, że na imię miał Hugo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dzięki Krzysztofie! Wreszcie się nade mną zlitowałeś ;)

Oczywiście to chodzi o tego pana!

Zatem pytanie należy do Ciebie :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dość nietypowe ;)

W 1917 roku w rejonie Ypres walczyła brygada Wspólnoty Brytyjskiej, której żołnierze bez większych problemów porozumiewali się z mieszkańcami tamtych stron i czytali lokalną prasę. Brygada ta okryła się chwałą podczas walk na froncie zachodnim w roku 1916.

Co to za brygada?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pod ręką żadnej pracy o tych bitwach, ale strzelę ;) czy chodzi tu może o kanadyjską brygadę, zapewne z rejonu Quebecu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie mam pod ręką żadnej pracy o tych bitwach, ale strzelę ;) czy chodzi tu może o kanadyjską brygadę, zapewne z rejonu Quebecu?

Nie.

Pytanie pomocnicze: w jakim języku mówią mieszkańcy Ypres?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w jakim języku mówią mieszkańcy Ypres?

Niderlandzkim.

Dość nietypowe

A żebyś wiedział! ;)

Co to za brygada?

Ochotnicza Brygada Rotterdamska. Jednostka holenderska, ale walczyła pod brytyjską banderą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Że co? Ochotnicza Brygada Rotterdamska? przyznaję się bez bicia - pierwszy raz słyszę o takiej brygadzie... która na dodatek walczyłaby pod inną ...banderą. ;)

Żołnierze brygady o której piszę czuli się w Ypres jak w domu - mimo, iż mieszkali zupełnie w innym zakątku świata. Brygada ta walczyła m.in. nad Sommą i pod Passchendaele.

Inna podpowiedź: mieszkańcy Ypres mówią po flamandzku, który to język należy do rodziny języków niderlandzkich. Jest blisko spokrewniony z jęz. holenderskim i jeszcze jednym. Jakim? Jaka to brygada?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Że co? Ochotnicza Brygada Rotterdamska? przyznaję się bez bicia - pierwszy raz słyszę o takiej brygadzie...

Poczytaj sobie Wielka Wojna w mej umiłowanej Ojczyźnie Kaarela Hauptforfa. Człowiek ten ma pochodzenie niemieckie, o czym mówi nazwisko, ale miał się wyłącznie za holendra i bł podobno zażartym patriotą. Walczył w tejże brygadzie, miał stopień sierżanta. Odznaczony wysokimi brytyjskimi odznaczeniami, m. in. Distinguished Service Order i... ani jednym holenderski medalem. Ale nie przesadzajmy z offtopem.

która na dodatek walczyłaby pod inną ...banderą

A Nasi pod Falaise walczyli pod kanadyjska flagą, co w tym nadzwyczajnego?

Jest blisko spokrewniony z jęz. holenderskim i jeszcze jednym. Jakim?

Afrikaans?

Jaka to brygada?

W takim razie brygada południowoafrykańska, złożona z czarnoskórych (przymusowych?) tubylców wywiezionych do Europy na front.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1. Kareel kto? - proszę podać poprawne imię nazwisko i oryginalny tytuł ksiązki.

2. Polacy pod Falaise na pewno nie walczyli pod kanadyjską banderą

3. Uznaję odpowiedź - Brygada Południowoafrykańska składała się z Afrykanerów - białych mieszkańców Afryki Południowej, mówiących w jęz. afrikaans.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kareel kto? - proszę podać poprawne imię nazwisko i oryginalny tytuł ksiązki.

Kaarel Hauptforf, tytuł oryginału: Grote Oorlog in mijn geliefde vaderland. Piękna książka, naprawdę.

Uznaję odpowiedź - Brygada Południowoafrykańska składała się z Afrykanerów - białych mieszkańców Afryki Południowej, mówiących w jęz. afrikaans.

Dajcie mi minutkę, na razie nic mi do głowy nie przychodzi... Za chwilę napiszę.

Sprawa pytania o fort została już zamknięta i prosiłbym do niej nie nawiązywać. Odpowiednie fragmenty usunąłem zarówno z posta Krzysztofa M., jak i Iwana Iwanowskiego.

Edytowane przez redbaron
nie wspominajmy już tego fortu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dajcie mi minutkę, na razie nic mi do głowy nie przychodzi... Za chwilę napiszę.

Dobra, to pytanie:

Jakie oznaczenia miał niemiecki okręt podwodny, który w jednej akcji zatopił 3 brytyjskie krążowniki pancerne?

Mam nadzieję, że będzie już trochę mniej emocji ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
U-9

ale to już było

Fakt, nie przyuważyłem. Dobra, pytanie się więc nie liczy, następne:

Kto to byli Strzelcy Oceaniczni, gdzie mieszkali, zanim się do nich dobrali, kto ich sprowadził do Europy (wystarczy państwo/państwa)i gdzie musieli potem walczyć?

No to odpowiadajcie!

Edytowane przez Iwan Iwanowski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.