Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Quiz I wojna światowa - edycja 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Bitwa ta znana jest m.in. z racji czerwonych pomponów i mas wody, które odegrały w niej wcale nie małą, a może nawet decydującą rolę. O jaką batalię chodzi, kto i kiedy ją stoczył?

Podpowiedź:

Bitwa stoczona na froncie zachodnim, z udziałem wojsk trzech państw...

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qrak   

Passchendaele, 31 lipca - listopad 1917 rok. Strony: Wlk. Brytania i Francja przeciw Cesarstwu Niemieckiemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Passchendaele, 31 lipca - listopad 1917 rok. Strony: Wlk. Brytania i Francja przeciw Cesarstwu Niemieckiemu.

Nie. Blisko, a jednocześnie daleko :D

Podpowiedź 2: Woda, która odegrała tak dużą rolę w tej bitwie nie pochodziła z chmur, a czerwone pompony to element umundurowania jednej z francuskich jednostek, która się tam wsławiła

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko idzie ;)

Podpowiedź nr 3: Bitwa ta stoczona została w początkowym okresie wojny. Wśród dowódców walczących stron byli m.in. książę krwi, przyszły generał-gubernator Warszawy, król oraz przyszły marszałek (m.in. Polski) i generalissimus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dobra, to i ja spróbuję szczęścia ;)

marszałek - to pewnie Foch

gubernator Warszawy - Besseler

król - Albert?

książę krwi - Rupprecht?

Zatem nie pozostaje chyba nic innego, jak Ypres 1914 r. Ale jeżeli trafiłem, to raczej dzięki znajomości Twoich zainteresowań Krzysztofie :wink: Choć ostatnia podpowiedź była już naprowadzająca - zwłaszcza z Twoim komentarzem do odpowiedzi Qraka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dalej nieprawidłowo :wink: tzn. nieprecyzyjnie. Wszystko się zgadza oprócz tego Rupprechta i nazwy bitwy. Nie chodzi o pierwszą bitwę pod Ypres, bitwa o którą mi chodzi w historiografii nazywana jest inaczej. Przypominam - masy wody i czerwone pompony (pompon rouge) ;)

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

No tak, bo zamiast Rupprechta był Albrecht Wirtemberski, a bitwa to bitwa nad Izerą [Yser]!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie!

Bitwa nad Izerą (Yser, IJzer) - październik - listopad 1914

masy wody - to otwarte śluzy na kanale Izery. Woda z morza stworzyła wodną barierę, która powstrzymała napór wojsk niemieckich.

czerwone pompony - to francuska brygada marynarki - fusiliers marins, która wsławiła się mężną obroną newralgicznego miasteczka Dixmude (nazywano ją "panienki z czerwonymi pomponami").

W bitwie brały udział wojska belgijskie (król Albert), francuskie (Foch) i niemieckie (ks. Albrecht)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Będzie łatwe ;)

Jak się nazywał (imię i nazwisko) francuski generał o wdzięcznym przydomku "rzeźnik"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A niech mi będzie! ;)

Gen. Charles Mangin.

Jako, że redbaron już mi odpowiedział, to pozwolę zadać kolejne, prościutkie, pytanie: co się stało z dowódcą okrętu, który zatopił 'Lusitanię'?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To się wkopałem, teraz muszę jakieś pytanie wykombinować ;)

Ilu żołnierzy 1 Dywizji Kanadyjskiej otrzymało w toku Wielkiej Wojny odznaczenie Victoria Cross - można pomylić się o dwóch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.