Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
eginthen

O pochodzeniu imion w średniowieczu

Rekomendowane odpowiedzi

ak_2107   
Stopniowo ze Skandynawskiego Helge bądź Helgi (zaznaczam, że nie używam tu odpowiednich znaków ale imię Helgo czyta się jako yoelgo - przez długie oo przechodzące w u - jak w norweskim "piwo" - "ol") zrobiło się słowiańskie Olgo - Oleg. Tak zostało zapisane kilka wieków później w latopisie.

Co do wywodów ak... Cóż jak można porównywać język słowiański z X wieku z współczesnym rosyjskim? Przecież to jawny przekręt.

panie ch... przeciez w tym calym temacie nie zajmujemy sie niczym innym jak interpolacja

jezyka slowianskiego z X na wspolczesne jezyki..... ma pan racje. To sa przekrety......:wink:))

Czy imie Oleg pochodzi z jezykow skandynawskich, czy od "Aleksandra", czy tez jest pochodzenia

osetynskiego ( "alaeg" , "aleg"= urodzony) - nie wiadomo.

Cala "wiedza" tym kontekscie to kwestia wiary. Jedni wierza inni nie. Osbiscie jestem w odniesieniu

do tego "Helgi" jako wyjsciowego imienia dosc sceptyczny. To bierze sie z dosc pobieznej znajomosci

wspolczesnego rosyjeskiego.

Jesli ow funkcjonuje inaczej niz jezyk, ktorym poslugiwali sie tworcy kroniki Nestora to poprosze

o wytlumaczenie tego zamiast pisania o przekretach.

Notabene Heinz Kaufmann w "Die Slawen" twierdzi, ze "Igor" nie jest pochodzenia normanskego

- od "Ingvarr" - poniewaz to ostatnie nie bylo uzywane w regionach skad mieli pochodzic

"Wikingowie" zalozyciele Rusi. Wskazuje raczej na ostynska - kaukaska etymologie tego imienia.

W sumie. Cala gimnastyka wokol pochodzenia imion tych czy innych przypomina wrozenie z

krysztalowej kuli. Ale papier nie takie brednie wytrzymuje......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

ho,ho...

 Dorota to ,, dar Bogow ,,

a o czym ja pisze , od ,, Bogow dana ,, czy to nie to samo ? Ha, ha no i Donata i Dorothea sa rowniez greckiego pochodzenia lacinnicy wiele zapozyczali od Grekow .

Widze ze nazywa mnie Pan bajkopisarzem och , jakie to romantyczne ;)

...

Do rzeczy w jezyku polskim nazywaja sie oni Scytami , sorry za zwrot w jezyku zachodnim ,, jedno z ich plemion zwane jest scambri ,, ot i zamieszanie .

Moze napisze tak o mitycznym ,,krolu ,, Szwedow ; Yngve koning in Turkije zalozyciel (domu) Ynglinge urodzony 100r. pne (Azja Mniejsza ) ... syn jego to Njord ,, de Rjike,, - koning in Zweden uit het Huis Ynglinge . Jest to wiec ojciec pierwszego krola Szwecji ur. w 59 lub 60 r.pne ...

*

A teraz inny przyklad znane slowianskie imie Mira jest rowniez uzywane od setek lat w Indiach i doslownie znaczy to samo :wink: Poniewaz j. polski wywodzi sie ze sanskrytu (wedy).

Dlaczego w takim razeie imiona germanskie nie mogly miec wspolnej genezy z greckimi ??

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Dlaczego w takim razie imiona germanskie nie mogly miec wspolnej genezy z greckimi ??

Choćby dlatego, że Germanie byli ludem wędrownym na zachodzie imperium romanum i nie zetknęli się tak głęboko jak Rzymianie z kulturą hellenistyczną. Język starogermański (który się zachował) mimo że należy do grupy rodziny indoeuropejskich jak grecki, to jednak jest inną gałęzią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
panie ch... przeciez w tym calym temacie nie zajmujemy sie niczym innym jak interpolacja

jezyka slowianskiego z X na wspolczesne jezyki..... ma pan racje. To sa przekrety......;)))

Czy imie Oleg pochodzi z jezykow skandynawskich, czy od "Aleksandra", czy tez jest pochodzenia

osetynskiego ( "alaeg" , "aleg"= urodzony) - nie wiadomo.

Cala "wiedza" tym kontekscie to kwestia wiary. Jedni wierza inni nie. Osbiscie jestem w odniesieniu

do tego "Helgi" jako wyjsciowego imienia dosc sceptyczny. To bierze sie z dosc pobieznej znajomosci

wspolczesnego rosyjeskiego.

Jesli ow funkcjonuje inaczej niz jezyk, ktorym poslugiwali sie tworcy kroniki Nestora to poprosze

o wytlumaczenie tego zamiast pisania o przekretach.

Notabene Heinz Kaufmann w "Die Slawen" twierdzi, ze "Igor" nie jest pochodzenia normanskego

- od "Ingvarr" - poniewaz to ostatnie nie bylo uzywane w regionach skad mieli pochodzic

"Wikingowie" zalozyciele Rusi. Wskazuje raczej na ostynska - kaukaska etymologie tego imienia.

W sumie. Cala gimnastyka wokol pochodzenia imion tych czy innych przypomina wrozenie z

krysztalowej kuli. Ale papier nie takie brednie wytrzymuje......

Zaglądałeś może do mojego postu kilka miejsc wyżej. Moje twierdzenia nie są oparte na podobieństwach językowych ale na podstawie badań jednego z dwóch najbardziej szanowanych znawców omawianego przez nas tematu, który udowodnił to na podstawie zasad lingwistycznych. Nie na podstawie podobieństw, ale na podstawie przekształceń form wyrazów w językach historycznych.

Hmmm. Dziwne są argumenty Pana Kaufmanna, ale widocznie autor wykazuje pewną dozę ignorancji. Otóż wszystkie imiona skandynawskie noszone wśród członków rodu Rurykowiczów są imionami o formach pochodzących ze Szwecji, czyli właśnie z miejsca, skąd przybywali Waregowie. Jedynie Ruryk jest pochodzenia duńskiego.

Wszystkie podanie przez Ciebie przykłady to jedynie teorie, podparte dość słabymi argumentami.

Eginthen:

Otóż nie - Dotothea jest greckiego pochodzenia ale Donata już nie - pochodzi przecież od łacińskiego "donatus". Teraz to już zakrawa o przekręt.

Co do Sagi o Ynglingach... Czytałem ją i nie ma tam takich informacji. Czy możesz podzielić się informacją, skąd czerpiesz te bajki?

Nie wiem co Mira znaczy w sanskrycie ale w języku słowiańskim takie imię nie występuje. Otóż istnieje w nim człon -mir; mir- znaczący świat lub pokój. Człon ten występuje w imionach ale nigdy nie jako samodzielne imię.

Co do wywodzenia się języka polskiego z sanskrytu to już mało co nie padłem ze śmiechu. Język polski wywodzi się w prostej linii z języka słowiańskiego, który wywodzi się z grupy bałto-słowiańskiej języka indoeuropejskiego.

Jeszcze raz proszę o to żebyś podawał notkę, skąd czerpiesz te informacje.

I sprawdzaj kilka razy zanim coś napiszesz, żeby nie było więcej takich błędów jak w przypadku Donaty :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Dzieki ... Narya nie zaprzecze :wink:

Panie chaemuaset oto linki do zrodel , otoz jednym z nich jest Islendingabok napisana przez Are hinn Troqe Porgilsson

http://www.heimskringla.no/.../isl...gabok/index.php

http://www.heimskringla.nl

http://freespace.virgin.net/c.crane/Ancient/Ancient.htm

ostatni link odnosi sie do Njord king of the Swedes , son of Yngvi , king in Turkey ... w internecie sa rozne drzewa genealogiczne niektore siegaja do Noego , poniewaz Wikingowie pochodza prosto od Jaffeta .

pozdr.

Sorry oto link http://www.heimskringla.no

poprostu wyleciala literka z linku za co przepraszam zainteresowanych .

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ech, rzeczywiście masz problemy z czytania ze zrozumieniem...

Ostatni link:

Njord jest bogiem od którego wywodzą swój ród Ynglingowie. Jest to postać mitologiczna. Poza tym on nie był królem Turcji (king of Turkey) ale królem z Turce (king in Turka)... Nigdzie na to miast nie jest napisane, że miałby on się wywodzić od Scytów lub z Anatolii co za pewne zmyśliłeś.

Drugi link:

Nie działa. EDIT. Jak niżej...

Pierwszy link:

Nie rozumiem co ma do tego Hiemskringla...

Co do Islendingabok: powinieneś wiedzieć, że została napisana przez chrześcijan i nic dziwnego, że pojawiają się tam chrześcijańskie wtrącenia.

Edytowane przez Narya

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Szanowny przedmowco , jak widze uwazasz mnie za ignoranta ... niestety czytasz miedzy wierszami , a czy zwrociles uwagi na to ze pisze wciaz (kilka razy wczesniej ) , ze Wikingowie pochodzili z Azji Mniejszej jesli to do ciebie nie dociera to trudno nic wiecej nie zamierzam pisac o Wikingach , oprocz tego to oni sami wyprowadzaja swoj rodowod wedlug legend , w tym przypadku z Azji .

Ps. moja kolezanka Mira dostala na chrzcie takie imie .

zegnam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szanowny przedmowco , jak widze uwazasz mnie za ignoranta ... niestety czytasz miedzy wierszami , a czy zwrociles uwagi na to ze pisze wciaz (kilka razy wczesniej ) , ze Wikingowie pochodzili z Azji Mniejszej jesli to do ciebie nie dociera to trudno nic wiecej nie zamierzam pisac o Wikingach , oprocz tego to oni sami wyprowadzaja swoj rodowod wedlug legend , w tym przypadku z Azji .

Ps. moja kolezanka Mira dostala na chrzcie takie imie .

zegnam.

Hmmm... Jakim cudem wikingowie mogą się wywodzić z Azji Mniejszej? Wytłumacz mi to bo to chyba jakaś nowinka w nauce. I wskaż mi konkretny fragment w którym oni wywodzą swój rodowód z Anatolii.

A do do tego ma Twoja koleżanka? Jak można porównywać używalność imion współczesnych do tych z X wieku? Przecież to bezpodstawne. Historycznie takie imię nie występowało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Zaglądałeś może do mojego postu kilka miejsc wyżej. Moje twierdzenia nie są oparte na podobieństwach językowych ale na podstawie badań jednego z dwóch najbardziej szanowanych znawców omawianego przez nas tematu, który udowodnił to na podstawie zasad lingwistycznych. Nie na podstawie podobieństw, ale na podstawie przekształceń form wyrazów w językach historycznych.

Hmmm. Dziwne są argumenty Pana Kaufmanna, ale widocznie autor wykazuje pewną dozę ignorancji. Otóż wszystkie imiona skandynawskie noszone wśród członków rodu Rurykowiczów są imionami o formach pochodzących ze Szwecji, czyli właśnie z miejsca, skąd przybywali Waregowie. Jedynie Ruryk jest pochodzenia duńskiego.

Wszystkie podanie przez Ciebie przykłady to jedynie teorie, podparte dość słabymi argumentami.

Do Twojego postu nie zagladalem. "Znawcy tematu" dziela sie na zwolennikow teorii "normanskiej" i

"antynormanskiej", przypuszczam, ze cytowales tych pierwszych. To sa wszystko TEORIE.

Jedni robia z Waldemara Wladimira - czy z Helge - Olega inni dorabiala Waregom kaukaskie pochodzenie.

W tym kontekscie istnieje ow spor odnosnie imion. Obecnosc Wikingow - Normanow jest bezdyskusyjna -

potwierdzaja to zarowno archeolodzy, jak i zrodla bizanyjskie.

Natomiast lingwinistyczna gimnastyka roznych "znawcow" wokol imion ma dane tezy potwierdzac badz innym zaprzeczac.

U Nestora wystepuja rownolegle imiona skandynawskie, slowianskie i takie, ktorych pochodzenie jest

niejasne. W zaleznosci od "konfesji" (normanska/antynormanska)"znawcy tematu" robia z owych przy pomocy lingwinistycznych "sztuczek", to co im bardziej odpowiada.

Sam napisales, ze kronika Nestora powstala 200 lat po wydarzeniach o ktorych mowa i bazuje na ustnych

przekazach w ktorych pierwotne skandynawskie brzmienie imion zostalo "zrusyfikowane".

No ladne i pieknie.

Ale dlaczego nie "zrusyfikowano" wszystkich wystepujacych tam imion ???

Dlaczego ??? - Twoim zdaniem czy zdaniem cytowanych przez Ciebie najlepszych znawcow tematow ???

Dziwne są argumenty Pana Kaufmanna, ale widocznie autor wykazuje pewną dozę ignorancji.

- pana Kunstmanna ( przepraszam - cytowalem z pamieci). Sorry ale ow pan - jest tez jednym ze znawcow.

Czy wykazuje pewna doze ignorancji - nie wiem. Na temacie wydaje sie odrobine wiecej znac niz

forumowicze z "historia.org" .

I dlaczego te argumenty sa dziwne oraz swiadczace o jego ignorancji ???

Wszystkie podanie przez Ciebie przykłady to jedynie teorie, podparte dość słabymi argumentami.

O ile sie orientuje to Ty tez niczym innym jak TEORIAMI operujesz. Chyba,ze mamy te wywody traktowac jako

prawdy objawione.....:wink:)

Czy jednak poza ligwinistyczna akrobatyka potrafisz podac choc jedno jedyne zrodlo..... sprzed X wieku wieku, skandynawskie, albo bizantyjskie w ktorym jest mowa o panowaniu Helge, Helgi, Ingvarra gdzies

miedzy Baltykiem a Morzem Czarnym ??? Wspolczesnych Olegowi czy Igorowi......???

(ci chyba nie mieliby powodu zeby orginalne brzmienie imion rusyfikowac....)

Na marginesie - zaskakujacy jest minimalny zasob pojec pochodzenia skandynawskiego w jezyku

rosyjskim - w sumie 34 zwroty, z ktorych wiekszosc popadla w zapomnienie - aktualne sa np.

knut - bat i jaszczik - skrzynia......W porownaniu z wplywem normanskim na jezyki zachodniej

Europy jest to znikoma ilosc pojec......nic dziwnego, ze dorabia sie Waldemarem - Wladimirem......;)))

Edytowane przez ak_2107
Bez prowokacji ad personam proszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Do Twojego postu nie zagladalem. "Znawcy tematu" dziela sie na zwolennikow teorii "normanskiej" i

"antynormanskiej", przypuszczam, ze cytowales tych pierwszych. To sa wszystko TEORIE.

Jedni robia z Waldemara Wladimira - czy z Helge - Olega inni dorabiala Waregom kaukaskie pochodzenie.

W tym kontekscie istnieje ow spor odnosnie imion. Obecnosc Wikingow - Normanow jest bezdyskusyjna -

potwierdzaja to zarowno archeolodzy, jak i zrodla bizanyjskie.

Natomiast lingwinistyczna gimnastyka roznych "znawcow" wokol imion ma dane tezy potwierdzac badz innym zaprzeczac.

U Nestora wystepuja rownolegle imiona skandynawskie, slowianskie i takie, ktorych pochodzenie jest

niejasne. W zaleznosci od "konfesji" (normanska/antynormanska)"znawcy tematu" robia z owych przy pomocy lingwinistycznych "sztuczek", to co im bardziej odpowiada.

Widzisz, tyle że autor którego Ci cytuję nie jest historykiem, nie jest archeologiem, jest językoznawcą. Dodam, że jest językoznawcą całkiem odciętym od wszelkich sporów dotyczących teorii normańskiej, gdyż po to go nie interesuje. Swoje poglądy wyraża na podstawie własnych badań, a nie wpływu historiografii. Jest dwóch tak wybitnych językoznawców znających ten temat - jeden którego cytowałem, a drugiego nazwiska niestety nie znam (wiem, że jest Ukraińcem, i że wyniki jego badań są niemalże w 100% zgodne ze Strumińskim).

Jeszcze raz podkreślam, że cytuję Ci nie historyków czy archeologów próbujących swych sił w lingwistyce ale najbardziej rzetelne pod tym kątem osoby na świecie w danym momencie - lingwistów obeznanych w językach jakie badają.

Sam napisales, ze kronika Nestora powstala 200 lat po wydarzeniach o ktorych mowa i bazuje na ustnych

przekazach w ktorych pierwotne skandynawskie brzmienie imion zostalo "zrusyfikowane".

No ladne i pieknie.

Ale dlaczego nie "zrusyfikowano" wszystkich wystepujacych tam imion ???

1) Nie zrusyfikowano ale zesłowiańszczono.

2) Jak to nie? Zesłowiańszczono wszystkie obce imiona występujące w "kronice Nestora". Dowód? Na żądanie wkleję fragment własnej pracy. Co więcej da się przejść do pierwotnego brzmienia imienia i na tej podstawie ocenić pochodzenie danego Warega. A co ciekawe, okazuje się że pośród Skandynawów trafiają się tam, choć sporadycznie, Celtowie, Anglicy i Niemcy.

- pana Kunstmanna ( przepraszam - cytowalem z pamieci). Sorry ale ow pan - jest tez jednym ze znawcow.
Takich znawców mogę wyliczać Ci niemalże w nieskończoność... Człowiek bez odpowiedniego interdyscyplinarnego przygotowania nigdy nie będzie w tym przypadku znawcą.
Czy jednak poza ligwinistyczna akrobatyka potrafisz podac choc jedno jedyne zrodlo..... sprzed X wieku wieku, skandynawskie, albo bizantyjskie w ktorym jest mowa o panowaniu Helge, Helgi, Ingvarra gdzies

miedzy Baltykiem a Morzem Czarnym ??? Wspolczesnych Olegowi czy Igorowi......???

Dane z "kroniki Nestora" są pewne. Poza tym w tymże latopisie znajdują się odpisy umów pomiędzy Rusią i Bizancjum, wskazujące na potwierdzenie tezy o skandynawskości Rurykowiczów - w końcu wszyscy ludzie z otoczenia księcia to Waregowie - żadnego Słowianina, czy Ugrofina...

Nie ma źródeł współczesnych mówiących o ich panowaniu ale są źródła z tego okresu pozwalające jednoznacznie określić, że Rusowie są Skandynawami. Jest tylko jedno źródło sprzeczne ale jego pewność kwestionuje nawet większość antynormanistów.

Poza tym przemawia zdrowy rozsądek: jak niby Skandynaw mógłby nosić nieskandynawskie imię, nie będąc ochrzczonym?

Na marginesie - zaskakujacy jest minimalny zasob pojec pochodzenia skandynawskiego w jezyku

rosyjskim - w sumie 34 zwroty, z ktorych wiekszosc popadla w zapomnienie - aktualne sa np.

knut - bat i jaszczik - skrzynia......W porownaniu z wplywem normanskim na jezyki zachodniej

Europy jest to znikoma ilosc pojec......nic dziwnego, ze dorabia sie Waldemarem - Wladimirem......smile.gif))

Jeszcze raz podkreślam, że język rosyjski nic nie ma dorzeczy. Prędzej musiałbyś szukać w Ukraińskim. A z resztą i tak byś nie znalazł - w końcu to nie Słowianie się "waregowali" ale Waregowie się zesłowiańszczyli.

Poza tym podobieństwa językowe na zachodzie Europy nie wiele mają z wpływami normańskimi ale są przede wszystkim wynikiem wspólnych, germańskich korzeni.

Jeszcze raz podkreślam, że dziś już nikt nie dyskutuje nad pochodzeniem imion czy nawet samej dynastii. Są to tematy anachroniczne a antynormaniści są w wyraźnej defensywie wynikającej z braku niezbitych dowodów i argumentów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Jest dwóch tak wybitnych językoznawców znających ten temat - jeden którego cytowałem, a drugiego nazwiska niestety nie znam (wiem, że jest Ukraińcem, i że wyniki jego badań są niemalże w 100% zgodne ze Strumińskim).

Jest wiecej niz dwoch. Sa badania skandynawskie, finskie, rosyjskie itd. I dosc bogata literatura

na ten temat. Teza Oleg = Helge, Helgi jest powszechna ale nie dla wszystkich przekonywujaca.

2) Jak to nie? Zesłowiańszczono wszystkie obce imiona występujące w \\\"kronice Nestora\\\". Dowód? Na żądanie wkleję fragment własnej pracy

Ruryka, Askolda itp. tez \\\"zeslowianczono\\\", czy chodzi raczej o slowianska pisownie tych imion ?

Przykladu jestem ciekaw.

Co więcej da się przejść do pierwotnego brzmienia imienia i na tej podstawie ocenić pochodzenie danego Warega.

No to zostanmy przy Ruryku - pierwotnych brzmien tego imienia kursuje kilka. Ciekawe na podstawie

ktorego ma sie okreslic jego pochodzenie......:wink:))

A co ciekawe, okazuje się że pośród Skandynawów trafiają się tam, choć sporadycznie, Celtowie, Anglicy i Niemcy.

Blad.

Celtow juz nie bylo, a Anglikow i Niemcow jeszcze nie. Mogly sie trafiac osoby o imionach wskazujacych na

pochodzenie z terenow wysp brytyjskich czy polnocnych Niemiec. Okreslenie na tej podstawie ich narodowosci

jest wrozeniem z krysztalowej kuli.

Edytowane przez ak_2107

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jest wiecej niz dwoch. Sa badania skandynawskie, finskie, rosyjskie itd. I dosc bogata literatura

na ten temat. Teza Oleg = Helge, Helgi jest powszechna ale nie dla wszystkich przekonywujaca.

Jest dwóch zajmujących się tylko tą tematyką. Są oni w tym momencie najbardziej rzetelni w tej tematyce.
Ruryka, Askolda itp. tez \\\"zeslowianczono\\\", czy chodzi raczej o slowianska pisownie tych imion ?

Przykladu jestem ciekaw.

Owszem, że zesłowiańszczono. Ruryk po skandynawsku powinien brzmieć jak "reorik" zaś Askold "askould".
No to zostanmy przy Ruryku - pierwotnych brzmien tego imienia kursuje kilka. Ciekawe na podstawie

ktorego ma sie okreslic jego pochodzenie......smile.gif))

Dziś przyjmuje się już tylko jedno. Zdaję sobie sprawę, że historycy powtarzają to imię nieraz w różnych formach ale są to tylko jego współczesne interpretacje, nie zaś historyczne brzmienie.
Blad.

Celtow juz nie bylo, a Anglikow i Niemcow jeszcze nie. Mogly sie trafiac osoby o imionach wskazujacych na

pochodzenie z terenow wysp brytyjskich czy polnocnych Niemiec. Okreslenie na tej podstawie ich narodowosci

jest wrozeniem z krysztalowej kuli.

Jak to błąd:

Celtowie byli: Irlandczycy, Szkoci, Walijczycy....

Byli Anglosasi, fakt, uprościłem.

Może rzeczywiście nie było "Niemców" jako jednolitej masy, ale byli róże plemiona niemieckie. Mówiąc Niemców miałem na myśli ludzi mówiących dialektem starogórnoniemickim.

Także precyzując: trafiają się Celtowie, Anglosasi oraz germanie nadreńscy.

Co do wróżenia z kryształowej kuli... Hmm, przeczytaj Strumińskiego i dopiero wyrażaj takie poglądy.

Edytowane przez chaemuaset

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Jest wiecej niz dwoch. Sa badania skandynawskie, finskie, rosyjskie itd. I dosc bogata literatura

na ten temat. Teza Oleg = Helge, Helgi jest powszechna ale nie dla wszystkich przekonywujaca.

Jest dwóch zajmujących się tylko tą tematyką. Są oni w tym momencie najbardziej rzetelni w tej tematyce.

Przypuszczam raczej, ze innych nie znasz, badz ze wzgledu na bariere jezykowa nie jestes w stanie

poczytac......:wink:))

No to zostanmy przy Ruryku - pierwotnych brzmien tego imienia kursuje kilka. Ciekawe na podstawie

ktorego ma sie okreslic jego pochodzenie......smile.gif))

Dziś przyjmuje się już tylko jedno. Zdaję sobie sprawę, że historycy powtarzają to imię nieraz w różnych formach ale są to tylko jego współczesne interpretacje, nie zaś historyczne brzmienie.

Ktore ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przypuszczam raczej, ze innych nie znasz, badz ze wzgledu na bariere jezykowa nie jestes w stanie

poczytac......smile.gif))

Źle przypuszczasz. Zajmuję się historiografią dotyczącą genezy Rusi :wink: Znam ok 90% wszystkich prac jakie powstały na ten temat.
No to zostanmy przy Ruryku - pierwotnych brzmien tego imienia kursuje kilka. Ciekawe na podstawie

ktorego ma sie okreslic jego pochodzenie......smile.gif))

Zajrzyj do Strumińskiego. Zauważ, że wszystkie one są podawane we współczesnym brzmieniu.
Ktore ?

RørikR

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Na marginesie:

Celtow juz nie bylo, a Anglikow i Niemcow jeszcze nie. Mogly sie trafiac osoby o imionach wskazujacych na

pochodzenie z terenow wysp brytyjskich czy polnocnych Niemiec. Okreslenie na tej podstawie ich narodowosci

jest wrozeniem z krysztalowej kuli.

Jak to błąd:

Celtowie byli: Irlandczycy, Szkoci, Walijczycy....

za stara dobra Wiki:

Die Gleichsetzung von keltischer antiker archäologischer Kultur und heutigen Sprechern keltischer Sprachen wird inzwischen aber bezweifelt. Die biologische Abstammung der heutigen keltischsprachigen Bewohner Westeuropas von den in der Antike als Kelten bezeichneten Ethnien gilt nach neueren wissenschaftlichen Erkenntnissen als fraglich, ebenso die materiell-kulturelle Überlieferungslinie zwischen der festlandkeltischen Antike und den inselkeltischsprachigen Kulturen.

To rownanie : Celtowie = Szkoci & co.. jest nieaktulane. W swietle ostatnich badan nie moze byc mowy

o zachowanej ciaglosci jezykowej, kulturze materialnej ani biologicznym pochodzeniu miedzy antycznymi

Celtami i uwazanymi za ich potomkow mieszkancow wysp brytyjskich.......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.