Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecałem że się zacznę udzielać, więc pora na to -_-

Moja ulubiona jednostka z okresu Wielkiej Wojny, Pustynny Korpus Konny, działał na Synaju i w Palestynie w latach 1917-1918. Początkowo jako Pustynna Kolumna, od sierpnia 1917 roku jako korpus. W jego skład wchodziły formacje australijskie, nowozelandzkie i brytyjskie, co ciekawe - był to pierwszy korpus armii imperialnej dowodzony przez Australijczyka (gen. Henry Chauvel).

Skład korpusu w 1917 roku:

- Anzac Mounted Division (1st, 2nd Austrialian Light Horse Brigades, New Zealand Mounted Rifles Brigade, i British 22nd Yeomanry Brigade)

- Imperial Mounted Division (3rd i 4th Austrialian Light Horse Brigades, British Yeomanry 5th i 6th Mounted Brigades) - dywizja niedługo po utworzeniu zmieniła nazwę na Australian Mounted Division

- Dodatkowo w czerwcu 1917 roku utworzono Yeomanry Mounted Division (6th, 8th i 22nd Yeomanry Brigades), znaną też jako British Yeomanry Division.

- The Imperial Camel Corps - jednostka na wielbłądach, składająca się z 4 batalionow (1 i 3 austrialijskie, 2 brytyjski, 4 australijsko-nowozelandzki)

Skład korpus w połowie 1918 roku:

- Australian Mounted Division

- The Imperial Camel Corps zredukowany do jednego batalionu

- 4 i 5 (hinduskie) dywizje kawalerii

Oprocz brygad kawaleryjskich w skład korpusu wchodziło kilka baterii RHA (artylerii konnej), oddział samochodow pancernych i 7 Patrol lekkich wozow (tłumaczenie własne - 7th Light Car Patrol)

Jednostka słynna przede wszystkim dzięki szarży pod Beersheba, ale nie zapominajmy, że oddziały korpusu walczyły w wielu innych bitwach:

Romani, Magdhaba, Rafa, I, II i III bitwa o Gazę, Megiddo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dzięki za OdeB Michale -_-

Dla mnie są znani Berszeby (dzięki "Lekkiej Kawalerii") oraz Megiddo - bo tam o mały włos złapaliby (w piżamie!)

tureckiego marszałka Ottona Liman von Sandersa, który cudem zwiał, gdy akurat zajmowano budynek w odległości kilkuset metrów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
7 Patrol lekkich wozow (tłumaczenie własne - 7th Light Car Patrol)

To był pododdział składający się z samochodów osobowych oraz motocykli. Co ciekawe, w autach należących do tej jednostki montowano często jeden, bądź dwa km-y, tak że automobil mógł jednocześnie przemieszczać się i prowadzić ogień.

Co się tyczy elementów czysto kawaleryjskich rzeczonego korpusu, to na uwagę zasługuje perfekcja jaką konnica wypracowała sobie we współdziałaniu z samochodami pancernymi.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To był pododdział składający się z samochodów osobowych oraz motocykli. Co ciekawe, w autach należących do tej jednostki montowano często jeden, bądź dwa km-y, tak że automobil mógł jednocześnie przemieszczać się i prowadzić ogień.

Dzięki za informacje - poszukałem w necie i znalazłem rysunek takiego cacka wraz z odpowiednią stroną

http://hegewisch.net/blindkat/lrdg/lcp.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Wygląda nieźle :wink: Mam wrażenie, że to protoplasta amerykańskich jeepów z drugiej wojny światowej. Ale to tylko takie luźne skojarzenie.

Macie jakieś informacje na ile te samochody radziły sobie w terenie? Czy były mocno przywiązane do dróg? Niemcy w swoich regulaminach z początku lat dwudziestych wskazywali na przywiązanie do dróg jako poważną wadę wszelkich jednostek zmotoryzowanyc, stąd moje pytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Z opisu wynika również, że stały się prekursorami Long Range Desert Group - słynnych jednostek rozpoznawczych z II wojny światowej. A fakt, że pomysł został ponownie wykorzystany przemawia za tym, że i w I wojnie światowej się sprawdzily :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niemcy w swoich regulaminach z początku lat dwudziestych wskazywali na przywiązanie do dróg jako poważną wadę wszelkich jednostek zmotoryzowanyc, stąd moje pytania.

Najwyraźniej doświadczenia Francuzów, Brytyjczyków i Amerykanów były odmienne od niemieckich. :wink:

na ile te samochody radziły sobie w terenie? Czy były mocno przywiązane do dróg?

Jak już napisał Kolega Kadrinazi, to odpowiednio użyte ( tzn. zgodnie z założeniami podstawowymi i stosownie do możliwości) radziły sobie całkiem nieźle, zwłaszcza gdy działały jako wsparcie wozów pancernych. W ogóle sukcesy Brytyjczyków z wykorzystaniem na Froncie Palestyńskim dużych grup konno-zmotoryzowanych były spore, chociażby ze względu na słaby stopień mechanizacji Armii Tureckiej.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Najwyraźniej doświadczenia Francuzów, Brytyjczyków i Amerykanów były odmienne od niemieckich. :wink:

Nie pamiętam gdzie dokładnie o tym czytałem, ale np. F.u.G. podaje, że samochody pancerne [strassenpanzerwagen] mogą się poruszać tylko po drogach lub twardym terenie.

Generalnie z chęcią podyskutuję na temat doświadczeń z użycia broni pancernej w I wojnie światowej w oddzialnym wątku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie pamiętam gdzie dokładnie o tym czytałem, ale np. F.u.G. podaje, że samochody pancerne [strassenpanzerwagen] mogą się poruszać tylko po drogach lub twardym terenie.

Nie za bardzo jestem zorientowany jeśli chodzi o stronę niemiecką, ale Alianci używali pancerek także poza drogami o twardej nawierzchni-nierzadko w terenie skrajnie trudnym. Co ciekawe, to te wozy sobie całkiem nieźle radziły.

Ps. Mój avatar jest w pewnym sensie związany z tym tematem. :wink:

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.