Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Walki o twierdzę Cingtao (niem. Tsingtau, chiń. Qindao)

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Witam serdecznie,

Chciałbym Was zachęcić do dyskusji na temat, który kiedyś mnie dość mocno interesował (może zainteresowania wrócą -_- ) - o twierdzę Cingtao.

Port został wydzierżawiony 6 marca 1898 r. na 99 lat. Stał się miejscem stacjonowania niemieckiej Wschodnioazjatykiej Eskadry Krążowników (hrabiego von Spee), oparciem dla ekspansji gospodarczej na teren Chin, zwłaszcza prowincji Szantung.

Po wybuchu I wojny światowej zainteresowanie tym obszarem zgłosiła Japonia, która wystosowała już 10 sierpnia do Niemiec ultimatum, a 27 sierpnia wraz z siłami brytyjskimi rozpoczęła blokadę portu.

Trzon garnizonu stanowił III Batalion Morski, który co ciekawe miał swój oddział zapasowy również w czasie pokoju. Liczył on 1400 ludzi, po mobilizacji liczył 3400 ludzi.

Destant 4300 żołnierzy nastąpił w początku września na terenie neutralnych wówczas Chin, w październiku 1914 r. siły oblegających liczyć miały 60 000 żołnierzy. Po długotrwałym przygotowaniu artyleryjskim rozpoczął się szturm, zakończony kapitulacją twierdzy 7 listopada 1914 r.

Znacie jakieś ciekawe epizody z walk?

Czy uważacie, że lepsza rozbudowa pozycji rokowała jakieś nadzieje na przetrwanie twierdzy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam interesujący epizod -_- W skład sił broniących portu wchodził austro-węgierski krążownik SMS Kaiserin Elisabeth, podobno nader dzielnie odznaczył się w walkach, jako 'zakotwiczona bateria artyleryjska'. Część załogi walczyła także jako swoista 'piechota morska'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Dokładnie, zresztą załogi większości stacjonujących w porcie okrętów pełniły taką rolę. Bo eskadra hrabiego von Spee wyszła w morze i zostały same resztki. Tylko bodaj "S-90" wszedł do akcji w czasie walk i zatopił krążownik japoński.

Co ciekawe Austro-Węgry i Japonia nie były wtedy formalnie w stanie wojny -_-

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co ciekawe Austro-Węgry i Japonia nie były wtedy formalnie w stanie wojny -_-

I to właśnie jest najciekawsze -_- Nie pamiętam gdzie czytałem opisy japońskich szturmow na port, ale było tam wspomniane, że ogień z krążownika zadał spore straty atakującym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co ciekawe Austro-Węgry i Japonia nie były wtedy formalnie w stanie wojny ;)

To w przypadku Japończyków jest pewną zasadą, formalne wypowiadanie wojny zawsze spada na drugi plan. Podobne działania miały miejsce, także w poprzednich konfliktach jakie prowadził Nippon. Kiedyś spotkałem się z twierdzeniem, że w zwyczaju Japończyków nie leży coś takiego jak formalne wypowiadanie wojny, jest to zwyczaj barbarzyńców z Europy, totalna głupota.

A tu zamieszczam mapki:

http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/ching_tao_1912.jpg

http://www.deutsche-schutzgebiete.de/webpa..._Karte_1912.jpg

A pod tym linkiem zapewne Wam znanym znajdzie się też nieco o walkach o Cingtao, a także różne źródła np. ultimatum japońskie

http://www.firstworldwar.com/source/tsingtau_okuma.htm

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
To w przypadku Japończyków jest pewną zasadą, formalne wypowiadanie wojny zawsze spada na drugi plan.

Tyle tylko, że tym razem było odwrotnie - tj. austro-węgierscy marynarze wzięli udział w działaniach przeciwko Japonii mimo iż ich kraj nie był z nią w stanie wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tyle tylko, że tym razem było odwrotnie - tj. austro-węgierscy marynarze wzięli udział w działaniach przeciwko Japonii mimo iż ich kraj nie był z nią w stanie wojny.

Rozumiem, musiałem coś, źle zrozumieć i przekręciłem fakty, zdarza się mi. W sumie to jeszcze dziś sobie doczytałem, że początkowo załoga okrętu austro-węgierskiego miała się rozbroić okręt i przenieść się na teren neutralnych Chin, dopiero potem włączyli się do walki, gdy zaatakowali Japończycy. W walkach o Cingtao uczestniczyli Anglicy?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tak brytyjskie okręty liniowe ostrzeliwały port razem z japońskimi. Do tego chyba wylądował również niewielki korpus ekspedycyjny - po głowie chodzi mi, że liczył 1000 ludzi ale nie jestem pewien. W każdym razie działania brytyjskie byłry raczej symboliczne i miały głównie wymiar propagandowy - zwłaszcza te działania na lądzie. Główny ciężar walk i tak ponosili Japończycy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy znana Wam może jest monografia, solidny artykuł lub inna praca traktująca o walkach o tę twierdzę? Niekoniecznie po polsku, może być i angielskie wydanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobre, ale są bazą do artykułu o oblężeniu w anglojęzycznej wiki:

Burdick, Charles B. The Japanese Siege of Tsingtao (1976)

Hoyt, Edwin P. The Fall of Tsingtao (1975).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Czy znana Wam może jest monografia, solidny artykuł lub inna praca traktująca o walkach o tę twierdzę? Niekoniecznie po polsku, może być i angielskie wydanie.

Jest znana, bo akurat kiedyś napisałem, tylko się publikacji nie doczekało :) Parę dobrych rzeczy po niemiecku jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

Na militera.lib.ru jest też jakaś książka po rosyjsku.

znalazłem też taką informację :

Krzysztof Michalski ostatecznie opublikował tekst o obronie Tsigtao w nr 13 Studenckich Zeszytów Historycznych UJ pt. "Chińskie Termopile - obrona Cingtao w 1914 r.

Autora tego znam korespondencyjnie - parę majli wymieniliśmy, podesłałem mu m.in. wspomniany wcześniej maszynopis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forteca   
Jest znana, bo akurat kiedyś napisałem, tylko się publikacji nie doczekało

Jest książka rosyjsk "opieracje Japonciew protiw Tsingtao", jest sporo dobrych artykułów w amyrykańskiej prasie fachowej z okresu międzywojennego, jest na konice całkim spora baza materiałowa niemieckojęzyczna, a ostatnio w Czechach znajomy opublikował dwuczęściowy artykuł w "Nase Vojsko" - "Pad pevnosti Tsingtau" w którym conieco umoczyłem paluszkówi gdzie jest kilka zdjęć z mego domowego archiwum ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio doczytałem się, że Japończycy w czasie I WŚ wprowadzili do służby transportowiec wodnosamolotów "Wakamiya", który wspierał zdobycie Cingtao.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Po wybuchu I wojny światowej zainteresowanie tym obszarem zgłosiła Japonia, która wystosowała już 10 sierpnia do Niemiec ultimatum, a 27 sierpnia wraz z siłami brytyjskimi rozpoczęła blokadę portu.

(...)

Wedle gen. Maxa Hoffmana tekst ultimatum był identyczny jak ten z 1894 r., zmieniono tylko nazwę miasta.

Chciałbym Was zachęcić do dyskusji na temat, który kiedyś mnie dość mocno interesował (może zainteresowania wrócą -_- ) - o twierdzę Cingtao.

Port został wydzierżawiony 6 marca 1898 r. na 99 lat.

(...)

W zasadzie to port leżał poza terenem dzierżawionym.

(...)

Co ciekawe Austro-Węgry i Japonia nie były wtedy formalnie w stanie wojny -_-/>

Wystosowując ultimatum Japończycy opierali się na zapisach układu z Brytyjczykami z 30 stycznia 1902 roku, wypowiedziano zaś wojnę II Rzeszy - 23 sierpnia 1914 r.

Początkowo "Kaiserin Elisabeth" miał być neutralny, kmdr Richard Makovitz wysłał nawet załogę do Chin, którą potem musiał pośpiesznie ściągać.

Tak brytyjskie okręty liniowe ostrzeliwały port razem z japońskimi. Do tego chyba wylądował również niewielki korpus ekspedycyjny - po głowie chodzi mi, że liczył 1000 ludzi ale nie jestem pewien.

(...)

Wspomniany Krzysztof Michalski podaje, że korpus gen. Nathaniela W. Barnardistona liczył:

2 batalion South Wales Borderers - 910 żołnierzy

2 kompanie piechoty z 36 Regimentu Sikhów 450 żołnierzy

(...)

Tylko bodaj "S-90" wszedł do akcji w czasie walk i zatopił krążownik japoński.

"S 90" zatopił krążownik "Takachido", ale walkę tę przypłacił uszkodzeniami co w efekcie zmusiło jego kapitana do osadzenia okrętu na mieliźnie.

Do literatury dorzucić można:

F.A. McKenzie "The story of Tsingtau", w: H.W. Wilson, J.A. Hammerton, The Great War. The standard history of the all – Europe conflict", London 1915-1919 (reprint z 1999 r.), t. III

A. Kępka "Coronel i Falklandy", Warszawa 2002

http://www.tsingtau.info/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

W zasadzie to port leżał poza terenem dzierżawionym.

Masz na myśli port w Cingtao? Według mapy w Encyklopedii Wojskowej wychodzi że jednak był (jest za linią umocnień). Samo Kiau-Czou było poza obszarem dzierżawy, ale w strefie neutralnej, o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.