Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
java79

Dymitr Szemiaka - geneza przydomku

Rekomendowane odpowiedzi

java79   

Witam wszystkich,

Interesuje mnie kwestia pochodzenia przydomku Dymitra Szemiaki, wielkiego ks. moskiewskiego w 1436 r., drugiego syna Jerzego Dymitrowicza, wielkiego ks. moskiewskiego w 1433/34 r., wnuka Dymitra Dońskiego i kuzyna Wasyla II Ślepego, z którym walczył o tron moskiewski

Na potrzebną mi odpowiedź natrafiłem wprawdzie w Wikipedii (z odsyłaczami do źródeł, zatem raczej wiarygodną), ale niestety nie znam języka rosyjskiego. Na wypadek, gdyby ktoś biegły w historii Rusi lub w języku rosyjskim zechciał pomóc mi w tej kwestii, zamieszczam tu wspomniany cytat:

По одной из версий (А. А. Зимин)[3], «прозвище Шемяка скорее всего восходит к татаро-монгольскому чимэху, что означает украшать, а отсюда чимэк — украшение, наряд». Согласно другой версии[4], Шемяка — сокращение от Шеемяка, то есть способный намять шею, силач.

z góry dziękuję za każdy odzew

Pozdrawiam,

Przemo Jaworski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem biegły, ale z tego potworka ktory wyszedł z google translate wynika coś o pochodzeniu przydomka od tatarskiego słowa 'chimehu', związanego z biżuterią czy innymi ozdobami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
java79   

Rzecz w tym, że potrzebuję dokładnych informacji

czekam więc z utęsknieniem na kolejnych życzliwych :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Językoznawcy dotąd nie są zgodni co do pochodzenia tego przydomka.

Helena Poliakowa (Еле́на Никола́евна Поляко́ва) wywodzi go od "шеметнуться" - pośpiech, a to znów od "шемётки" - kapryśny, gorączkowy, niespokojny, lekkomyślny, porywczy.

Oleg Trubaczow (Олег Николаевич Трубачёв) wskazuje na "шеемяка" co miało się wywodzić od "шею" - kark, szyja. Pamiętając, iż dawne słowo "шелом" oznaczało hełm (por. nasze dawne: szłom), oznaczałoby to osobę która łamie karki przez którą ludzie tracą głowę (w sensie fizycznym).

Co do tych "ozdób z tatarskiego", to Igor Łapicki (Игорь Петрович Лапицкий) autor m.in. artykułu "Повесть о суде Шемяки и судебная практика второй половины XVII в." (zawartego w: "Тру­ды От­де­ла древ­не­рус­ской ли­те­ра­ту­ры", М.; Л., 1948. Т. 6) wskazywał, że taka pożyczka czy to z języka mongolskiego/tatarskiego czy buriackiego nie jest możliwa a przynajmniej mało prawdopodobna. A to stąd, że od XIII w. na Rusi znane było tzw. imię osobiste: "Шемяка", które nadawano kniaziom i bojarom.

Jest jeszcze koncepcja jaką proponuje redaktorka kilku słowników antroponimicznych - Aleksandra Superańska (Алексáндра Васи́льевна Суперáнская), która wskazuje, iż mógł być to wariant chrześcijańskiego imienia: Szymon-"Шимон".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.