Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Generałowie i marszałkowie w ZSRR

Recommended Posts

FSO   

Witam;

w każdej armii, zwlaszcza w czasie wielkich wojen, jest cala masa generalów i marszalków. Od tego czy i jak bardzo są zdolni zależy to jak toczą się dzialania wojenne. Istnieje powszechne przekonanie że radzieccy dowódcy w stopniach generala czy marszalka wygrywali bitwy topiąc we krwi wlasnych żolnierzu wojska niemiecki, należeli do potulnych osób które baly się forsować swoje plany czy nie oszczędzaly miast jakie staly im na drodze marszu. Czy owe obiegowe opinie są blędne czy może tkwi w nich jakieś ziarno prawdy?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Szanowny FSO ... tak pieknie rozwineles temat , ze ogolnie jego omowiles . Rozni byli wojskowi w ZSSR , kazdy z nich byl indywidualnoscia ... Ja nigdy nie zapomne opisu scen ze zdobywania tzw linii umocnien pasa miedzyrzeckiego , czy wiesz jak wygladala droga przez zasieki przeciw czolgowe ; otoz , po trupie kolegi szedl nastepny i po jego trupie nastepny , tak utorowana droga byla bezpieczna od pulapek w rodzaju min , ukrytych bunkrow , itp. A to jest tylko przyklad jeden z tysiaca ... ogolnie bylo znane haslo dawaj samogon i wpierot ,... zapijaczony zolniez nie namyslal sie dlugo , ze idzie prosto na smierc .

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

eginthen: dla mnie, nie ważne jak my tu w Polsce oceniamy Rokossowskiego, jest on jedną z tych osób ktorych kunszt wojskowy był ogromny, podobnie jak Bagramiana. Operacja "Bagration", wymyślona i zaprojektowana przez Rokossowskiego stala się największą chyba, po Stalingradzie klęską WH, w ktorej zniknęly cale dywizje. Bagramian zaczynał wojnę jako pułkownik, skonczyl bodajże z epoletami Marszałka, i dwima gwiazdami Bohatera Związku Radzieckiego, z których jedna jest wlaśnie za postawienie się wbrew Stalinowi, czyli "Bagration". Koniew - dla mnie za samo ocalenie Krakowa, należy mu się medal i pomnik.

Z drugiej strony - można do tego "peanu" dołożyć Żukowa - gość który bez zmróżenia oka potrafil wysylać w okolice Syczewki przez lat dwa - setki tysięcy żolnierzy, i tworzyć z nich góry trupów, marszałek ktoy do berlina czolgi wprowadził, których ogromne ilości tam zostaly. W ACz życia żolnierza nie szanowano, Żykow nawet nie dbal o to by pozbierać zabitych z pola bitwy - ponoć jeszcze wiele lat po wojnie chłopi i kołchozy "wyorywały" kości poleglych. Metoda "czyszczenia" pola minowego przez Ciebie mogla być stosowana w wojskach Żukowa, lub oddzialach mu podleglych.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dante666   

,,Śmierć jednostki to tragedia, a milionów to czysta statystka'' - Józef Stalin

,,Prędzej im się naboje skończą niż nam ludzie'' - Żukow

To co sami mówili to chyba oddawało postać rzeczy???

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Nie bardzo. Bo podałeś chyba skrajne przypadki.

A ja też podam przykład z Żukowa : " gdy nasze wojska napotkają pole minowe, to idą tak, jakby go nie bylo"

A przy takiej ekonomi sił, nie można było wygrać wojny.

Więc Rosjanie też mieli saperów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dante666   

Bez wątpienia wiedzieli że mają ludzi na pęczki i raczej ich nie oszczędzali...

Ale taka prawda człowiek szedł do wojska by ratować ojczyznę a kończył jako saper 1razowego użytku...

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

jednym z wielu generalów byl Aleksander Gorbatow. Historia o tyle pouczająca, że bral udzial w wojnie z Polską ['20 r.] potem budowal potęgę RKKA, zwlaszcza w latach 30 tych, w końcu zeslany na bardzo dalekie "misie" - Magadan itp. Na wiosnę '41 r. jest już znów w armii - zweryfikowany pozytywnie, wraca z dalekiej i niebezpiecznej podróży slużbowej, jak to sam określa.

Daje bardzo ciekawe świadectwo zwlaszcza dla Żukowa, daje ciekawe świadectwo tego jak postępowal Stalin i tego, że wiedzial on co się w armii dzieje. Uznawany jest za jednego ze zdolniejszych. Walczyl m.in. nad Dnieprem, w operacji Bagration, w lecie 44 r. znalazl się w okolicach Ostrolęki. Napisal wspomnienia: "Lata pokoju i wojny". Jego wspomnienia są o tyle ciekawe, że jakkolwiek pokazują idee i pomysl na zdobycie stanowisk npla, o tyle rzadko pisze w nich ile strat wojska radzieckie poniosly, z rzadka wspominając jedynie o uzupelnieniach i stanach oddzialów.

Dante: slowa Stalina nie odnoszą się do wojny, zaś do czystek. Slowa Żukowa zaś pokazują jedynie część jego bardzo nieciekawego charakteru i tego jak postępowal z żolnierzami jemu podleglymi. Z tym, że żolnierzem byl dla niego każdy - od generala do szeregowca który mu podlegal - potrafil dymisjonować po kilku oficerów dziennie, zaś przy jego "Wspomnieniach..." opowieści barona Munhausena są tak naprawdę niczym...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
,,Śmierć jednostki to tragedia, a milionów to czysta statystka'' - Józef Stalin

Takie małe ad vocem. To nie Stalin, jeno Kurt Tucholsky, albo Erich Maria Remarque.

Stalin zawsze uważał na to co mówi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.