Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

głównym problemem okresu końca wojny domowej i czasów tuż po niej, nie była armia, a klęska gospodarki i komunizm wojenny. Gdyby gospodarka byłą na normalnym poziomie rozwoju, kapitalizm, sensowna waluta - to prawdopodobnie kraj by się w pewien sposób rozwijał, zaś zmiany nie musiały by być aż tak drastyczne. W wypadku ZSRR [Rosji Radzieckiej] problemem była gospodarka, wojsko - było środkiem by ją uzdrowić. Nie było ono celem a środkiem. Gdyby to nadmiar wojska był problemem, i tylko [głównie] to, nikt nie bawiłby się we wprowadzenia jakiś tam NEP-ów... Kapitalizmu dzięki któremu odrodziła się średnia klasa, bogate chłopstwo. Rzuć okiem na to z kim zaczął najpierw Stalin walczyć, na niwie nie politycznej a gospodarczej. Właśnie z nim, z tą grupą która narodziła się w wyniku zmian - NEP-u.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynie stwierdzam, że cel jaki przyświecał władzy radzieckiej przy organizowaniu wspomnianej konferencji była chęć odciążenia gospodarki poprzez redukcję stanów wojska - jeśli kolega FSO wskaże mi w materiale źródłowym, iż cel był inny - zmienię swe zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: patrząc na to jak zmieniał się gospodarka ZSRR w okresie lat 20-tych i co było konieczne by przejść od komunizmu do NEP-u, a także znając sposoby podejmowania decyzji w WKP można spokojnie stwierdzić, że najpierw ustalono zasady NEP-u, potem przełożono je na poszczególne działy aktywności ludzkiej i życia gospodarczego, w końcu poszczególne osoby i odpowiedzialni zaczęli je realizować. Stąd redukcje we wojsku...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

My się tu produkujemy, a tu nam Samuel sprawił taki prezent w postaci takiej krwisto czerwonej strony, a tam same cymesy. Pozwolę sobie podać cytaty Żelaznego Feliksa o centralnym planowaniu:

F. DZIERŻYŃSKI – Pisma Wybrane

Sprawozdawczość, którą zbieramy, jest fantastyką, kwalifikowanym kłamstwem. Wobec tego fetyszyzmu organizacyjnego, wobec tego biurokratyzmu nikną żywi ludzie. s.455

Cała rzecz polega na tym, że nie ma u nas odpowiedzialności za cyfry. Co to znaczy odpowiedzialność za cyfry? Nie znaczy to, że oddamy pod sąd odpowiedzialnego pracownika za nieprawdziwe cyfry, lecz po prostu podamy do ogólnej wiadomości, że taki a taki kłamał, oszukał, nabrał. Należy podać to do wiadomości opinii publicznej.

Nie powinniśmy żyć tak, jak teraz żyjemy. Praktykowany u nas system sprzyja tego rodzaju fantazjowaniu. s.462

-------------------------------------------------

Do walki z bolączkami aparatu kierownictwa, 9.07.1926, s.462-3

Przy takiej praktyce można kłamać, ile się człowiekowi podoba. Z góry wiemy, że kłamiesz i ja z góry zakładam, że podaje się cyfry nieprawdziwe – jakaż więc może tu być odpowiedzialność? Powinniśmy walczyć z tym systemem za wszelką cenę, ale ja nie wymyśliłem żadnej recepty. Ja szukam, towarzysze. Widzę, że jest to zadanie bardzo skomplikowane. Byłem w Jugostali, byłem w Jumcie i doszedłem do bardzo smutnych wniosków. Musimy przerobić nasz system, musimy szukać innych dróg. Jeżeli was tu zebrałem, to po to, byśmy wspólnie znaleźli jakieś wyjście.

s.457

I wniosek czysto czekistowski:

Myślę, że powinniśmy zastąpić system scentralizowanej odpowiedzialności indywidualną odpowiedzialnością wszystkich pracowników. Powinna być ścisłość i jasność co do tego, kto za co odpowiada, i dlatego, zdaje mi się, trzeba wprowadzić również w naszych organach ewidencję odpowiedzialności, jeżeli można się tak wyrazić, żeby było wiadomo, kto czym się zajmuje, co studiuje, za co i w jakiej mierze odpowiada

Ale najlepsze jest to:

Przemysł ZSRR podstawą budownictwa socjalistycznego. Referat wygłoszony na XIV Moskiewskiej Konferencji Gubernialnej RKP(b) 29.04.1925, s. 462

„...musimy sobie uświadomić i każdy działacz gospodarczy powinien to zrozumieć, że nie podnosząc płac, nie dopuszczając robotników do udziału w wynikach ich pracy, nie zdziałamy nic, nie zaspokoimy chłopów i nie stworzymy bazy dla robotników”.

czyżby Feliks zszedł na manowce antykomunizmu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzierżyński piewcą indywidualizmu... aż się zadziwiłem, potem dopiero dostrzegłem, że chodzi mu o odpowiedzialność, zapewne taką w której da wyraz swej ideowości i dobroci względem indywidualnych osób, o których szeroko pisał Samuel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czemuż to USA również prowadzące ów wyścig nie doznały zapaści gospodarczej?

Ano chyba jednak dlatego, że jeden system ekonomiczny był całkiem niesprawny i nie był wstanie sprostać kolejnym zadaniom.

Zapominasz o pewnych sprawach.

a. Rosja odziedziczona przez bolszewików po caracie była krajem niezwykle biednym i zacofanym ze słabo rozwiniętym przemysłem; w tym czasie Stany Zjednoczone nowoczesne i zamożne stawały się potęgą gospodarczą i militarną; Ówczesną Rosję i USA dzieliły lata świetlne, jeśli chodzi o poziom cywilizacyjny; to trzeba było nadrabiać w kilka dziesięcioleci;

b. Związek Radziecki wchodził w okres zimnej wojny, mając ogromnie zniszczone terytoria ukraińskie, białoruskie, nadbałtyckie, itp. A zatem regiony najlepiej rozwinięte. Zniszczenia infrastruktury amerykańskiej były nieporównywalnie mniejsze; Właśnie szkody z lat okupacji hitlerowskiej przyczyniły się częściowo do tego, że ZSRR pozostawał przez długie lata w tyle za USA;

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Samuel Łaszcz napisał:

a. Rosja odziedziczona przez bolszewików po caracie była krajem niezwykle biednym i zacofanym ze słabo rozwiniętym przemysłem; w tym czasie Stany Zjednoczone nowoczesne i zamożne stawały się potęgą gospodarczą i militarną; Ówczesną Rosję i USA dzieliły lata świetlne, jeśli chodzi o poziom cywilizacyjny; to trzeba było nadrabiać w kilka dziesięcioleci;

Kolega źle ocenia przyczyny i nie czyta kolegów ze swej krwawoczerwonej strony. Feliks Edmundowicz oceniał to tak:

Lecz niestety, kto czyta prace naszych uczonych? – Nie my. Kto je wydaje? – Nie my. Korzystają z nich natomiast i wydają je Anglicy, Niemcy, Francuzi; Popierają oni i wykorzystują tę naukę, której my jeszcze nie umiemy wykorzystać, usiłując wyciągnąć z naszej nauki wszelkie korzyści dla siebie. Dlatego popieranie sekcji inżynierów w związkach zawodowych, wspieranie wszelkimi sposobami ich działalności jest jednym z najważniejszych naszych zadań.

Tak więc, jak widać, winne było GRU i KGB, które zbyt wolno wykradało wdrażane na zachodzie odkrycia radzieckich uczonych.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   

Samuel Łaszcz napisał:

a. Rosja odziedziczona przez bolszewików po caracie była krajem niezwykle biednym i zacofanym ze słabo rozwiniętym przemysłem; (...) Ówczesną Rosję i USA dzieliły lata świetlne, jeśli chodzi o poziom cywilizacyjny; to trzeba było nadrabiać w kilka dziesięcioleci;

Kolega źle ocenia przyczyny

Doprawdy? Co się konkretnie nie zgadza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   

Pisząc, że Samuel "źle ocenia przyczyny" nie zgadzasz się, rozumiem, z poglądem że za caratu Rosja była biednym, zacofanym i słabo uprzemysłowionym państwem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

secesjonista: patrząc na to jak zmieniał się gospodarka ZSRR w okresie lat 20-tych i co było konieczne by przejść od komunizmu do NEP-u, a także znając sposoby podejmowania decyzji w WKP można spokojnie stwierdzić, że najpierw ustalono zasady NEP-u, potem przełożono je na poszczególne działy aktywności ludzkiej i życia gospodarczego, w końcu poszczególne osoby i odpowiedzialni zaczęli je realizować. Stąd redukcje we wojsku...

pozdr

Przecież kolega stoi na stanowisku, że w ZSRR nie było komunizmu, zatem jak możliwe jest przejście od tegoż do NEP-u?

:(

Zdaniem Dzierżyńskiego w światowej ojczyźnie chłopów i robotników:

"każdy działacz gospodarczy powinien to zrozumieć, że nie podnosząc płac, nie dopuszczając robotników do udziału w wynikach ich pracy, nie zdziałamy nic..."

Czyli jego zdaniem do 1925 r. robotnik nie miał udziału w wynikach pracy.

Albo Feliks przejrzał na oczy, albo stal się rewizjonistą i podżegaczem.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A może jak Feliks Edmundowicz porównywał gospodarkę za cara i za komuny"

Jeżeli trzeba tu zaświadczyć, jak wzrasta wydajność, to powiedziałem już, czego jako przewodniczący Najwyższej Rady Gospodarki Narodowej nie będę wyolbrzymiał, że normy jakie zostały ustalone, są to normy trudne, że trzeba bardzo dużo popracować nad tym, ażeby wprowadzić je w życie. Tow. Woroszyłow, który był w Zakładach Ługańskich, gdzie kiedyś pracował, słyszał od szeregu starych robotników, że zarabiają oni teraz 80 rub., a przed wojną zarabiali około 120 rub., przy czym intensywność ich pracy jest teraz o 20-30% wyższa niz przed wojną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano - o niczym Tomaszu N, przynajmniej w tym temacie.

Podobnie jak wywody janceta o Kubie, Korei, Mozambiku i zimnej wojnie, czy Bruno o tempie wzrostu gospodarczego w Korei i czołgach z lat 70-tych... jak i wpisy szeregu innych forumowiczów.

Czy wszyscy zauważyli w jakim dziale umieszczono ów temat?

Innymi słowy jakie są ramy chronologiczne tego wątku?

Prosiłbym zatem dyskurs ograniczyć do mniej więcej lat: 1918-1939.

Ponieważ większość ostatnich wpisów tyczyła się raczej zdarzeń po 1945 r. zostały one wydzielone w osobny temat:

secesjonista

forum.historia.org.pl - " Ocena gospodarki ZSRR 1945 - 1991"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: 18 000 czołgów do 1941 czy 1940 roku, ale za to kiszka. Gąsienice, wyszkolenie, części. Niemcy rozpędzili towarzystwo mając ile? 3 500 zdechlaków?

Lotnictwo: Podobne problemy z jakością i powtarzalnością, problemy z wyszkoleniem, radiostacjami, etc etc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wracając do tematu: 18 000 czołgów do 1941 czy 1940 roku, ale za to kiszka. Gąsienice, wyszkolenie, części. Niemcy rozpędzili towarzystwo mając ile? 3 500 zdechlaków?

Lotnictwo: Podobne problemy z jakością i powtarzalnością, problemy z wyszkoleniem, radiostacjami, etc etc

Tylko co to ma wspólnego z technika ?

ZSRR miało gorzej wyszkoloną armię, nie sprzęt.

Edytowane przez Świętosław

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.