Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
atrix

Żołnierze wyklęci 1945-1951

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   
Ukazuje walkę tych struktur z okupantem niemieckim i sowieckim oraz z rodzimymi zdrajcami z PPR i GL-AL i ich udział w antykomunistycznym zrywie powstańczym przeciwników sowieckiej dominacji w kraju.

Pomine bolszewickosc tekstu (no nie moglem sie powstrzymac od tego komentarza, przepraszam).

O jakim powstanczym zrywie mowa w tej publikacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
O jakim powstanczym zrywie mowa w tej publikacji?

Jedyne co może przyjść do głowy, to "Burza".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie? Nie jesteście moi drodzy na bieżąco. Chodzi zapewne o antykomunistyczny zryw powstańczy w wykonaniu m.in.:

Zgrupowania Partyzanckiego ?Błyskawica? dowodzonego przez majora Józefa Kurasia ?Ognia?.
i innych
legendarnych dowódców podziemia walczących z władzą komunistyczną na Mazowszu, Podlasiu czy Lubelszczyźnie.

Ww. cytaty z opisu innej książki (o "Ogniu") na tych stronach internetowych, tamże:

Do książki dołączona jest płyta DVD z zapisem przebiegu konferencji oraz filmem z rekonstrukcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu przez oddział ?Ognia?, która odbyła się 11 marca 2007 r.

A może jakaś mała rekonstrukcja innych działań "Ognia"?

A tak generalnie solidaryzuję się z Lu Tzy - propaganda zaiste przesadna.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

A no wlasnie.

To komentarz do calego twego postu, Brunonie, za wyjatkiem tego

A tak generalnie solidaryzuję się z Lu Tzy - propaganda zaiste przesadna.

Raz, ze nie lubie chwalic za to, ze mnie kto chwali :) . Dwa, ja mam zasle nie przesadnosc/powsciagliwosc, tylko forme, gleboko w swej istocie bolszewicka. Anioly swiatlosci i demony zla. Zwlaszcza demony sie eksponuje, skoro czasem glupio pisac o szarych plamkach na anielskim pierzu.

Albinosie, tys prawdziwie ziemi sie trzymajacy historyk. Pisza o powstanczym zrywie, to nawet nie zauwazasz ( :) ) ideologicznych ozdobnikow i piszesz o ostatnim wydarzeniu, ktore na to miano zasluguje. Moje wyrazy szacunku. Jam bardziej choleryczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Losy tych oddziałów po 1945r , to istna zagadka. Mnie tak właściwie interesował jeden człowiek - "Zapora" Konstanty Koniusz . Kim był - przedwojenny kapral , żołnierz AK w powiecie Iłżeckim. Tak właściwie to on stworzył mały oddział AK i to chyba jedyny jaki działał w okolicy Lipska n/W. Na terenie dominowły BCh i AL. Po 1945 r jego oddział przyłącza się do większego zgrupowania mjr Franciszka Jaskulskiego " Zagończyka" . Mało znany jest atak oddziału K. Koniusza " Zapory" na Lipską komęnde MO. Zgineło kilku milicjantów. Podejżewano że atak miał być przeprowadzony po donosach mieszkańców na zachowanie milicjantów.

Lu Tzy napisał - Pomine bolszewickosc tekstu (no nie moglem sie powstrzymac od tego komentarza, przepraszam).

O jakim powstanczym zrywie mowa w tej publikacji? Bolszewickośc tekstu . Hmm nie zauważyłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Gwoli wyjasnienia...

Ukazuje walkę tych struktur z okupantem niemieckim i sowieckim oraz z rodzimymi zdrajcami z PPR i GL-AL i ich udział w antykomunistycznym zrywie powstańczym przeciwników sowieckiej dominacji w kraju. Dokumentuje tragiczny epilog podziemia narodowego na Podlasiu, które po wejściu Armii Czerwonej, podzieliło los struktur poakowskich, ponosząc - tak jak i one - na przełomie lat 40. i 50. XX wieku polityczną porażkę.

Wytluscilem to, co brzmi dokladnie, jak bolszewickie agitki. Polprawdy, polklamstwa, jak o tych rzekomych zdrajcach; czasem - jak o tym zrywie - pelnoprawne lgarstwa; jedna prawda - narodowcy przegrali jak i AK, ale nic z nia wspolnego politycznie nie mieli.

Taki sam jezyk da sie zaobserwowac w archiwalnych Kronikach Filmowych lat 50tych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinosie, tys prawdziwie ziemi sie trzymajacy historyk. Pisza o powstanczym zrywie, to nawet nie zauwazasz ( wink.gif ) ideologicznych ozdobnikow i piszesz o ostatnim wydarzeniu, ktore na to miano zasluguje. Moje wyrazy szacunku. Jam bardziej choleryczny.

Eee tam, przecież w tym samym tekście, z którego fragment zacytowałeś, kawałek wyżej jest o tym mowa;):

Przedstawia ofiarne angażowanie się narodowców w tworzenie lokalnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego i ich udział - mimo odmiennych racji politycznych - w akowskiej akcji "Burza" w 1944 roku. Ukazuje walkę tych struktur z okupantem niemieckim i sowieckim oraz z rodzimymi zdrajcami z PPR i GL-AL i ich udział w antykomunistycznym zrywie powstańczym przeciwników sowieckiej dominacji w kraju.

Jest mowa o udziale, a to skłania mnie właśnie ku wersji z "Burzą" która przecież jest traktowana jako powstanie narodowe, o cechach wybitnie politycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Niby tak, ale fragment o ofiarnym angazowaniu sie w "Burze" jest logicznie oddzielony konstrukcja tekstu od fragmentu o antysowieckim zrywie.

A jesli wziac na warsztat calosc, to wychodzi schizofrenia: solidarny antysowiecki zryw przeciw hitlerowskiej Rzeszy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Niby tak, ale fragment o ofiarnym angazowaniu sie w "Burze" jest logicznie oddzielony konstrukcja tekstu od fragmentu o antysowieckim zrywie.

Ale to gdzie tu jest miejsce na zryw powstańczy w takim razie;)? Pierwsze słyszę, aby to co działo po 1944/45 było określane jako zryw powstańczy. To nawet do "Burzy" to określenie nie zawsze jest stosowane.

A jesli wziac na warsztat calosc, to wychodzi schizofrenia: solidarny antysowiecki zryw przeciw hitlerowskiej Rzeszy wink.gif

A w kogo była "Burza" wymierzona?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Albinosie, o to mi wlasnie chodzi!

Uzywanie antysowieckosci jako wspolnego mianownika uczestnikow Powstania jest - oglednie mowiac - obledne.

Konstrukcja zas tekstu inkryminowanej recenzji sklania mnie do twierdzenia, ze mianem antykomunistycznego zrywu powstanczego nazywa sie w niej to, co po 1945. Stad moja opinia o bolszewicko wygladajacym propagandowym klamstwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Uzywanie antysowieckosci jako wspolnego mianownika uczestnikow Powstania jest - oglednie mowiac - obledne.

Ale czemu? Przecież politycznie "Burza" była wymierzona właśnie w ZSRR...

co po 1945.

To przyznaję, pierwszy raz słyszę, aby to co działo się po '45 nazywać powstaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Ale czemu? Przecież politycznie "Burza" była wymierzona właśnie w ZSRR...

To przyznaję, pierwszy raz słyszę, aby to co działo się po '45 nazywać powstaniem.

Od konca :) Ja tez sie z tym pierwszy raz spotykam. No ale Ogien to teraz bohater narodowy, wiec wszystko mozliwe.

Na moj gust, to "Burza"byla akcja militarna, ktorej cele dyplomatyczne i polityczne mialy poruszyc jakos dyplomacje i polityke Nieogarnionego. Ale jako zryw powstanczy, czysto militarnie, to miala na celu cos innego, czego armia miala gapy na czapkach :) . Czyli co? Bojownicy - narodowcy walczyli z Niemcami niejako zastepczo? Wylacznie z antysowieckiego obrzydzenia?

P.S. Ja nie dyskutuje teraz dzialan narodowcow, tylko ta recenzje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

opis no cuż, słowa o tym że jest to agitka [jak to określil Lu Tzy] jest co najmniej eufeizmem, to nawet nie jest agitacja to najgłupsza propaganda i robienie wody z mózgu.

Poza tym sam tytuł i opis stawia niejako na jednej szali tych którzy walczyli , lub próbowali dochodzić swych racji walcząc jedynie z wojskiem lub KBW i tych co jak ogień - byli zwyczajnymi rabusiami i mordercami. Poza tym bardzo łatwo szafuje się pięknymi słowami, tylko powinno paść pytanie: czy Polska lat '45/6 - '53 byłą jakimś państwem które nie bylo uznawane w świecie, bylo okupowane i tp. Z opisów w wynika, że ci którzy starali się odbudować kraj to banda najgorszej czerwonej bolszewii jaka byla na świecie...

To tyle wstępnych uwag.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Bardzo ciekawe. Proszę o dowody, że ''Ogień'' był rabusiem. Coś sensowniejszego niż ''książki'' wydane przed 1990r.

Ja jednak uważam, że stronka ciekawa, mimo,ze trochę propagandowa. Ale skoro przez 45 lat słyszeliśmy, że byli to ''bandyci'', ''reakcja'' czy ''kontrrewolucja'', miło usłyszeć odmianę. Nawet bardzo. Po latach bredni wbijanych przez prosowieckich pachołków.

Zgodzę się, że byli i tam mordercy: niesławna przecież sprawa Romualda Rajsa ps. ''Bury'', oskarżonego o spalenie pięciu wsi na Białostocczyźnie w 1946r. i wymordowaniu ok. 80 furmanów(w dodatku za pomocą pałek i kolb). Udzielono mu nagany, a sprawą obiecano się zająć w wolnej Polsce.

Jednak takie przypadki były sporadyczne. A tych ludzi, bez wyjątku, od Szendzielarza do Franczaka, od ''Ognia'' do ''Młota'' i ''Uskoka'', powinno darzyć się ogromnym szacunkiem, za to kim byli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.