Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Cóż dla naszej historii postać ta pozytywna niewątpliwie nie jest, wszak był nicjatorem konfederacji innowierczych słuckiej i toruńskiej, później katolickiej konfederacji radomskiej. Potem o ile dobrze pamiętam coś nie poszło tak jak zakładał, więc wymyślił, że to nie Sejm, a tylko delegaci przegłosują tzw. Traktat gwarancyjny. Oczywiście wybrał odpowiednich delegatów. Sejm Repninowski, bo jako taki jest nazywany dokonał rewizji reform sejmu konwokacyjnego. Uchwalono na nim prawa kardynalne, które potwierdzajały dotychczasowe przywileje ustrojowe szlachty w Rzeczypospolitej w tym zasadę Liberum veto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Potem o ile dobrze pamiętam coś nie poszło tak jak zakładał, więc wymyślił, że to nie Sejm, a tylko delegaci przegłosują tzw. Traktat gwarancyjny.

Powstała silna opozycja skupiona wokół przywódców konfederacji radomskiej. Więc Repnin aresztował ich i wywiózł do Rosji.

Wielką porażką Repnina był wybuch konfederacji barskiej za co został zdymisjonowany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale potem de iure był dowódcą wojsk rosyjskich walczących podczas powstania kościuszkowskiego. Był autorem tekstu aktu abdykacji, którą podpisał Stanisław Poniatowski. Zastanawia mnie w jaki sposób wrócił znowu do łask?

Share this post


Link to post
Share on other sites
macko   

Repnin brał udział w wojnach rosyjsko- tureckich. Dobrze sobie radził skoro w już w 1793 roku został gubernatorem Rygi. ;)

Jeżeli chodzi o abdykację to wydaję mi się, że Katatrzyna w ten sposób chciała po raz kolejny upokorzyć Stanisława Augusta. Coś w stylu: " dałam ci koronę rękami Repnina, a teraz w ten sam sposób ci ją zabieram".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z3W   

Mam ciekawostkę o Repninie.Miał romans z Izabelą Czartoryską, a owocem tego romansu były narodziny Adama Jerzego Czartoryskiego.Ale nie on jedyny miał z nią romans.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Nikołaj Repnin dążył do podporządkowania Rzeczpospolitej, Imperium Rosyjskiemu. Caryca Katarzyna II, powiedziała mu podobno tak : "Twoim jedynym celem jest, by nie dopuścić do reform w Rzeczpospolitej." 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Nikołaj Repnin miał też romans z Izabelą Czartoryską, żoną księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, owocem tego romansu był Adam Jerzy Czartoryski, tak jak wcześniej słusznie zauważył użytkownik Secesjonista. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.