Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
2fuck2

Faszyzm Japoński a Europejski

Rekomendowane odpowiedzi

2fuck2   

Witam i proszę o pomoc

;)

Co było specyficzną cechą faszyzmu Japońskiego , odróżniającego go od faszyzmu Europejskiego ? :lol:

zmagam się z tym pytaniem od wielu dni i trudno jest mi to określić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Na poczatek warto sie zastanowic, czy mozna nazwac ustroj imperialnej Japonii faszystowskim...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację, że ideologia w Japonii w okresie II wojny przypomina

faszyzm. Japończycy mieli bardzo dużo kontaktów z NIemncami i wiele od

nich zaadapotowali. Bardzo wyraźne są podobieństwa między pojmowaniami

nacjonalizmu i rasizmu, działalność tajnej policji (SS-Kempeitai),

podobieństw można wykazać więcej. Jednakże japońscy politycy nie

wskazywali na powiązania z NSDP czy Hitlerem.

Niech Pan poszuka informacji na ten temat u

Masao Maruyama, Thought and Behaviour in Modern Japanese Politics.

Zdenka Vasiljevova, The Industrial Patriotic Movement: A Study on The

Structure of Fascist Dictstorship in War-time Japan w: Vlasta Hilska,

Zdenka Vasiljevova, Problem of Modern Japanese Society

Taką odpowiedź otrzymałem od jednego z doktorów, który zajmuje się właśnie sprawami związanymi z tym zagadniem. Tak przy okazji, czy ktoś ma może dostęp do podanej literatury.Ja nigdzie nie mogę jej zdobyć... Sam zainteresowałem się ta kwestią ostatnio, ale cieżko o literaturę. A sprawa rzeczywiście moi zdaniem jest niebagatelnej wagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mam pytanie: od kiedy faszyzm panował w Japonii? Nawet Rosjanie tak tego nie nazywali; mówili oni o ''militaryźmie'' japońskim. Po drugie, od kiedy SS było tajną policją?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas : dzięki za pytania, dziś mam czym ibnnym nieco głowę zaprżatniętą. Ale jeśli dobrze pamiętam to SS oznaczało Sztafety Ochronne [schutzstaffeln - o ile mój niemiecki jest dobry], poza tym tajne policje mialy wszystkie dykatury świata, nie tylko Niemcy i Japonię.ZSRR czy Hiszpania takoż. Poza tym militaryzm to nie faszyzm / nazim, a sam militaryzm w Japonii zakorzeniony jest głęboko [osłabł mocno po drugiej wojnie światowej, ale my mówimy o innych czasach], do tergo wierność cesarstwu plus specyficzne kodeksy wojowników daje fanatyzm, a przekonanie że Japończycy stoją wyżej od innych nacji bylo glębokie w czasach kiedy nikomu nie śnilo się że USA będą miały niepodleglość.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

No wlasnie. Japonie mozna okreslic mianem panstwa faszystowskiego tylko na podstawie podobienstw strukturalnych. Tylko ze ta metoda mozna przypisac faszyzm juz Tokugawom...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

toże że dwie różne ideologie, dwie różne grupy cech polityki, i czasami podobieństwo cech narodowych daly niemal identyczny efekt [btw. w Japonii nikt nie pomyślałby o zamachu na cesarza, a w Niemczech na A.H. i owszem] nie oznacza że systemy i polityczne i spoleczne byly takie same i można powiedzieć, że były to dwie wersje tego samego wzoru.

pozdt

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Seiji Kimura w swym artykule zatytułowanym "Upadek japońskich uczelni podczas drugiej wojny światowej" napisał:

"Taki dziwny rozdział formy i treści jest bez wątpienia jedną z najistotniejszych cech japońskiego reżimu tego okresu. Dał on jednocześnie asumpt do namiętnych dyskusji na temat natury reżimu: czy miał on charakter faszystowski, militarystyczny, czy może inny. Nie wezmę udziału w tej debacie, ale bez względu na możliwą odpowiedź nadmienić wypada, że reżim ten był równie skuteczny w likwidacji swobód obywatelskich i dławieniu wolności politycznej i akademickiej, co nazizm i włoski faszyzm".

/w: "Inter arma non silent Musae. Wojna i kultura 1939-1945" red. C. Madajczyk, Warszawa `1987, s. 163/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.