Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Jak wychowywano kobiety na dobre żony?

Rekomendowane odpowiedzi

eginthen   

Witam Inga ...jestem pod duzym wrazeniem bo lepiej odrobilas lekcje jak ja ;) ... Z tego wynika ze ongis w prahistorii kobiety byly wolne i na rowni z mezczyzna , walczyly o przetrwanie i decydowaly w ten sposob o swoim losie ...

Dlatego uwazam , ze rola kobiety w starozytnosci dlugo przed powstaniem chrzescjanstwa i islamu byla zupelnie inna . Kobieta byla bardziej kobieca ... byc moze wiodla bardziej godny zywot jak to nam sie teraz wydaje ? Jedno krotkie porownanie ; kobieta wychowana w religii np. purytanskiej nie mogla nic decydowac bez zgdody meza , a taka Amazonka byla wolna jak ptak ...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Dlatego uwazam , ze rola kobiety w starozytnosci dlugo przed powstaniem chrzescjanstwa i islamu byla zupelnie inna .

Fajnie, że tak uważasz. Szkoda, że to nie jest prawda.

Nauki Mohameta znacznie poprawiły dolę kobiet w społeczeństwach arabskich. (Między innymi zabronił on zabijania noworodków płci żeńskiej)

Poczytaj o Judaiźmie.

A w klasycznych Atenach, kobiety miały prawa obywateli?

A Co o kobietach mówi kodeks Hammurabiego?

A Rzym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
To do mnie?

Nie konkretnie do Ciebie, nie śmiałabym niczego podobnego wysuwac. To tak bardziej ogólni. ;)

Zona, syn, corka, niewolnik, koza, wlocznia - to jest moje i ma mnie sluchac. Facet musi panowac nad tym, co posiada, zeby byc facetem.

Dawno, dawno temu...

Cóż, jestem człowiekiem pogodnym i życzliwy uśmiech często gości na mojej twarzy.

Twój avatar mówi dokładnie to samo.

O ranyyy! Ja chciałem pogadać o tym jak przez wieki wyglądały relacje rodzinne pomiędzy normalnym zdrowym na ciele i umyśle facecie i takiejże kobiecie.

Rozumiem, że ze szczególnym naciskiem na zdrowie umysłu tychże?

No to już wiemy, że matriarchat, jeżeli istniał w przeszłości to sie nie przyjął.

No i wiemy też, że w przeszłości być może istniały państwa kobiet ale była to ślepa uliczka w rozwoju społeczeństw i źle się skończyła.

Nie skończyła się źle dlatego, że panował matriarchat. Ślepą uliczką nazwac można to, z czym mielismy do czynienia dotąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

A Rzym

Witam gregski ... no tak ale przyznasz ze to zalezalo od regionu , okresu historycznego i konkretnej kultury . Zony w starozytnym Rzymie arystokratki mogly starac sie o rozwod , a to jest bardzo duzo jak na antyczne czasy.

Natomiast kobiety w starozytnej Sparcie mogly uprawiac sport na rowni z mezczyznami . (Choc Sparta byla rowniez znana z zabijania kalekich noworodkow plci obojga )...

Zapomniales o kobietach z czasow poganstwa a z terenow naszej Polski , zapewniam Ciebie , kobiety byly bardziej wolne niz ci sie wydaje , (choc istnial zwyczaj samospalenia wdow ).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

W Atenach kobiety miały spory wpływ zarówno na sprawy prywatne jak i publiczne, dzięki ważnej roli odgrywanej w życiu rodzinnym i religijnym. Jednakże ich nieobecność w świecie polityki oznaczała, że ich wkład w życie polis mógł pozostać nie dostrzeżony przez mężczyzn. Mówi o tym bohaterka jednej z tragedii Eurypidesa, Melanippe, w swojej słynnej przemowie demaskującej mężczyzn oczerniających kobiety:

"Próżny jest oszczerczy zarzut, stawiany przez mężczyzn kobietom; jest niczym więcej jak brzękiem cięciwy bez strzały. Kobiety lepsze są od mężczyzn, i udowodnię to: kobiety zawierają umowy bez konieczności posiadania świadków, którzy gwarantowaliby ich uczciwość [...] Kobiety zarządzają gospodarstwem domowym i pilnują tego, co ma w nim jakąś wartość. Bez żony żadne gospodarstwo nie jest ani czyste, ani dobrze się w nim nie wiedzie. A i w tym, co dotyczy bogów - to nasz wkład największy - my mamy głównie udział. W wyroczni delfickiej to my głosimy wolę Apollona, a i w wyroczni Zeusa w Dodonie, przy świętym dębie, niewieści ród objawia wolę boga każdemu Grekowi, który pragnie ją poznać. Mężczyźni nie mogą prawidłowo przeprowadzić obrzędów ku czci Mojr i Bezimiennych Bogiń, to kobiety sprawiają, że owe obrzędy kwitną".

Z Hammurabim dajmy pokój, z Rzymem także. Owszem tę haniebną historię należy znac, by nigdy nie dopuśc do powtórki.

Czekam, kiedy ludzkośc uwolni się wreszcie od tego kamienia młyńskiego fatalnej przeszłości i teraźniejszości, od tych sztywnych stereotypów w które sama się wpakowala ciężko na to pracując. Czekam, kiedy człowiek przestanie widziec w drugim człowieku kolor skóry, rasę, płec, stan majątkowy, wyznanie, a zacznie widziec to, co stanowi prawdziwą Istotę która nas jako ludzi stanowi i która w każdym z nas jest taka sama.

Kiedy do tego dojdzie, wszytko ulegnie zmianie. Ale to kiedyś...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam Inga bardzo ciekawy cytat z zycia starozytnej Greczynki i bardzo trafny ... Jak widac kobiety w Grecji cieszyly sie szacunkiem i zajmowaly wazna role w zyciu religjnym ... Naprawde ludzkosc powoli budzi sie z zakletego kola i powoli zrywa ze stereotypami ,, kobiety - zony ,, wypracowanymi w sredniowieczu ... a chodzi o tak niewiele o szacunek ...

*

A co do Kultu Matki Ziemi to przytocze przyklad odnoszacy sie do Bogini Slowianskiej Mokosz , opiekowala sie ona kobietami i strzegla ich sexualnosci ... jak widac slowianskie kobiety mialy w niej opiekunke i obronczynie swoich praw a niezapomnijmy przy tym ze miala ona rowniez kaplanki na swojej sluzbie http://www.zgapa.pl/zgapedia/Mokosz.html .Dlatego pomniejszenie pozycji kobiety jako zony , przypada na czasy kiedy to chrzescianstwo wladalo swiatem niepodzielnie spychajac plec slabsza do roli podmiotu ... traktujac ja jak istote bezwolna .

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Na początku nie było podziału na męskie i żeńskie. Bóstwo było jednością dwóch pierwiastków, póżniej zostało to rozdzielone i zamienione na to lepsze i to gorsze.

A później powstała Ksiega Genesis. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Luu, a może tak odwrotnie, faceci dają się wykastrowac by móc zjednoczyc się w bólu z kobietami i upodobnic się do nich, zrozumiec ich punkt widzenia, hmmm?

Pamiętam taki wywiad przeprowadzony przez europejskiego dziennikarza z kobietą z kądśtam, był tam taki fragment, który zapamiętałem.

D: Najgorsze wspomnienie?

K: Obrzezanie.

D: Czy da pani obrzezać swoje córki?

K: Tak.

D: Dlaczego?????????????

K: Bo to przecież nasza kultura.

W Rosji byli tacy, co się kastrowali to była sekta skopców swego czasu mająca wielkie wpływy na dworze carskim. Sama kastracja to tzw. „mała pieczęć”, odcięcie wszystkiego to – „wielka pieczęć”.

Z niewiadomych przyczyn wymarli śmiercią naturalną. ;)

A właściwego, czystego matriarchatu nigdy nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Pamiętam taki wywiad przeprowadzony przez europejskiego dziennikarza z kobietą z kądśtam, był tam taki fragment, który zapamiętałem.

D: Najgorsze wspomnienie?

K: Obrzezanie.

D: Czy da pani obrzezać swoje córki?

K: Tak.

D: Dlaczego?????????????

K: Bo to przecież nasza kultura.

No comment.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam ...Capricornus , ja tez tego nie skomentuje ... bo skorupka z czym za mlodu nasiakla ... poprostu wykrzywionego drzewa sie nie wyprostuje.

Witam ...Inga , tez tak uwazam , ach Genesis , na 100% pisane przez facetow ;) ...

Graficzny obraz Jang i Jing jest jednoscia , a to swiadczy , ze meskosc i zenskosc jest harmoniom ...

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No comment.

Ależ skomentuj.

eginthen

bo skorupka z czym za mlodu nasiakla ... poprostu wykrzywionego drzewa sie nie wyprostuje.

Ty też nasiąkłeś takimi a nie innymi poglądami, które uważasz za najlepsze i pewnie najlepiej by było gdyby wszyscy ludzie na ziemi podzielali te poglądy. Wszystko, co się z nimi nie zgadza należy zniszczyć i upodobnić tych o odmiennych poglądach i zwyczajach do kultury europejskiej, „Brzemię białego człowieka”.

Tylko dla niej to Ty możesz być tym wykrzywionym drzewem, takim nie do wyprostowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

:P To znaczy ze moje poglady sa krzywe dla Tej kobiety , a okaleczanie sie to jest najsluszniejsze z najsluszniejszych swiatopogladow ... gratuluje tej kobiecie i Tobie ;) ...

Masochizm w czystym wydaniu ... A zeby Ciebie zainteresowac to nie wszystkie kobiety z kregu kultury Etiopii sa zauroczone , wycinaniem lechtaczek , o godne prawa o decydowaniu o swoim imtymnym zyciu jest Hirschi Ali dzialaczka polityczna urodzona w Somalii (parlamentarzystka holenderska), w imie surowego prawa zostala obrzezana , dlatego jest dla mnie synonimem walki o prawa kobiet . To nie prawda ze wszystkie kobiety godza sie byc obrzezane , w Etiopii istnieje ruch na rzecz zaniechania obrzezan , tak wiec spada ilosc obrzezan , zwlaszcza w srodowisku miejskim wsrod wyksztalconych kobiet ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
okaleczanie sie to jest najsluszniejsze z najsluszniejszych swiatopogladow ... gratuluje tej kobiecie i Tobie ;) ...

A gdzieś Ty to wyczytał?

Pewnie nie zrozumiałeś. ;)

w Etiopii istnieje ruch na rzecz zaniechania obrzezan

I właśnie o to chodzi, jeżeli się nie zgadzają to powinno wychodzić od nich a nie od nas i to one powinny walczyć o zmianę zwyczajów panujących w ich kulturze a nam od tego wara.

Nie mamy żadnego prawa by zmieniać obce kultury, narzucać im swój światopogląd. Kultura ewoluuje, nie tylko nasza a kierunki zmian każda powinna wyznaczać sobie sama.

A zeby Ciebie zainteresowac

:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A gdzieś Ty to wyczytał?

Pewnie nie zrozumiałeś.

Obawiam się Jednorożcu, że dyskutujesz z kobietą ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.