Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Ksiażka którą chciał(a)bym przeczytać

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

Przemierzając rozległe przestrzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów, coraz częściej ogarnia mnie nieodparta chęć przeczytania książek opisujących zagadnienia... których jeszcze nikt nie opisał, a jeżeli opisał to nie wydał, a jeżeli wydał to nic mi o tym nie wiadomo :lol:

Tak więc poniżej krótka lista książek, które z chęcią bym przeczytał (może któryś ze znawców epoki zlituje się nade mną i takowe wyda?):

1. Monografia opisująca jazdę kozacką/pancerną/petyhorców (poprawione - o wybaczenie proszę, tak to jest jak się po nocach pisze bez edytora :) )

2. Biografia Jana Weyhera

3. Biografia Jerzego Farensbacha

4. Monografia opisująca Bitwę pod Helem 1607

Tak się trochę rozmarzyłem ;)

Z chęcią poznam Wasze marzenia w tym zakresie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwsza pozycja z Twojej listy (błagam tylko Waćpana o zmiłowanie i poprawienie nazwy na 'petyhorców') wydaje się być w sumie najbardziej 'przystępna' do napisania - mnostwo materiałow źrodłowych i opracowań. Może kiedyś się za to zabiorę :lol: poki co męczę się nad pisaniem o Szwedach podczas WPP (też sobie wybrałem temat na pierwszą książkę). Miejmy nadzieję że właśnie w tej chwili ktoś coś takiego pisze dla Inforteditions - niedługo ma wyjść praca o chorągwiach wołoskich, czemu więc nie zainteresować się jazdą kozacką/pancernymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   
1. Monografia opisująca jazdę kozacką/pancerną/petychorców

Za te wszystkie lata monografia powinna mieć najmniej 500 stron :lol:

Waszmość Maxgall, napisał też w temacie o powstaniu kozackim z 1638 r. że Inforteditions szykuje wydanie całej książki opisującej wydarzenia tamtego roku. Ciekawe ile trzeba będzie czekać ;)

A pomarzyłbym jeszcze o monografii dragonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A pomarzyłbym jeszcze o monografii dragonii.

Nie ma co marzyć, trzeba się po prostu zabrać do pisania :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Monografia dziejów panowania Zygmunta III połączona z jego biografią. Wisner napisał "tylko" jego biografię, wszystkie inne książki na temat zagadnień dotyczących dziejów jego panowania np. "Cecora 1620" W. Majewskiego dotyczą tylko niektórych elementów rządów Wazy. Idealnym połączeniem byłaby biografia + monografie poszczególnych zdarzeń i spraw, ale to zajęłoby co najmniej 1000 stron, na dodatek byłaby to chyba praca na całe życie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Za te wszystkie lata monografia powinna mieć najmniej 500 stron :)

A niechby miała i 1500. Dla mnie może zanudzać nawet rejestrami popisowymi z kompletem nazwisk – przełknę i poproszę o jeszcze :lol:

Idealnym połączeniem byłaby biografia + monografie poszczególnych zdarzeń i spraw, ale to zajęłoby co najmniej 1000 stron, na dodatek byłaby to chyba praca na całe życie.

Drogi Tofiku liczymy na Ciebie :)

Znając Twoją zdolność pochłaniania książek stworzenie takiej kompilacji zajęło by Ci pół roku – z tym że na bezstronność bym raczej w tym przypadku nie liczył ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Drogi Tofiku liczymy na Ciebie smile.gif

Bez żartów - mnie raczej chodziło o monografię, która nie byłaby oparta tylko na istniejącej literaturze przedmiotu, ale również na nieodkrytych własnościach poszczególnych archiwów. Tego drugiego przypadku nie spełniam.

Znając Twoją zdolność pochłaniania książek stworzenie takiej kompilacji zajęło by Ci pół roku – z tym że na bezstronność bym raczej w tym przypadku nie liczył wink.gif

Mnie się to wcale nie wydaje takie proste. Czytanie książek to raz - ale nie da się zapamiętać wszystkiego co tamże zapisano, a to ma być właśnie praca dostarczająca przeogromu wiedzy, bijąca po oczach wielką ilością informacji i faktów. Trzeba by było, np. (najprostszy sposób) pozapisywać co jest gdzie, a potem z tych notatek korzystać. Inaczej praca pójdzie na marne, bo powstanie coś, co nie jest obiektem moich marzeń :lol: (chyba, że ktoś ma świetną pamięć).

A co do bezstronności, gdybym miał taką możliwość, starałbym się być jak najdalej bezstronny, ale, jak pisał prof. Grzybowski, biografiście (choć to by stricte biografia nie była) bardzo trudno ustrzec się bezstronności wobec opisywanej postaci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Znając Twoją zdolność pochłaniania książek stworzenie takiej kompilacji zajęło by Ci pół roku

Szczerze? Kompilacja to najgorsze co można zrobić... był ostatnio taki przypadek kompilacji w temacie Powstania Warszawskiego, autor delikatnie mówiąc został poważnie zjechany, i słusznie.

Trzeba by było, np. (najprostszy sposób) pozapisywać co jest gdzie, a potem z tych notatek korzystać.

To się kwerenda źródłowa nazywa;)

A ja, choć w dziale się nie udzielam, z wielką chęcią poczytałbym co nieco nt. naszej artylerii, ale tej XVII-wiecznej, ze szczególnym naciskiem na drugą połowę wieku... przynajmniej łatwiej byłoby mi pisać pracę u prof. Nagielskiego :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
A ja, choć w dziale się nie udzielam, z wielką chęcią poczytałbym co nieco nt. naszej artylerii, ale tej XVII-wiecznej, ze szczególnym naciskiem na drugą połowę wieku... przynajmniej łatwiej byłoby mi pisać pracę u prof. Nagielskiego :lol:

Polecam książkę "Historya Artyleryi Polskiej" Konstantego Górskiego.

Starawa troszkę (1902r.) i właściwie jest to tylko trochę obrobiony zbiór notatek K. Górskiego opublikowany po jego śmierci, więc jako taki za podręcznik raczej służyć nie może, ale... swój smaczek ma ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   
A ja, choć w dziale się nie udzielam, z wielką chęcią poczytałbym co nieco nt. naszej artylerii, ale tej XVII-wiecznej, ze szczególnym naciskiem na drugą połowę wieku... przynajmniej łatwiej byłoby mi pisać pracę u prof. Nagielskiego laugh.gif

Poszukaj prac i artykułów Tadeusza Mariana Nowaka, m.in. "Polska technika wojenna XVI-XVII wieku", wyd. MON, Warszawa 1970 i tomach SMHW (na pewno coś znajdziesz). Z miejsca mogę Ci powiedzieć, że w IV tomie jest:

"Przegląd polskiego piśmiennictwa z dziedziny artylerii do połowy XVII w." oraz Praca Andrzeja dell'Aqua (ze wstępem T.Nowaka "O zgromadzeniu i szkole puszkarzów.

Szczególnie pomocnym powinien być artykuł (ale nie pamiętam, z którego tomu SMHW, choć chyba wymieniłem go w temacie o Studiach i Materiałach do Historii Wojskowości) "Rysunki dział zagarniętych przez Szwedów na Litwie w XVII i XVIII wieku" - o ile pamiętam to mniej więcej tak się nazywał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Za porady dzięki piękne, ale to wszystko już znam i czytałem. Akurat bibliografia to żaden problem, teraz to zebrać i przeczytać... wizyta w CBW i grzebanie się w nim dla jednego numeru Przeglądu Artyleryjskiego (praca Baumfelda z '33), nie napawają mnie przesadną radością:lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

No to marzeń ciąg dalszy: z chęcią przeczytał bym opracowanie opisujące wyprawy Z3W po koronę szwedzką.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
No to marzeń ciąg dalszy: z chęcią przeczytał bym opracowanie opisujące wyprawy Z3W po koronę szwedzką.

Przyłączam się. Na najobszerniejszy opis tej kampanii trafiłem u Podhorodeckiego ("Wazowie w Polsce"), z tego co mi wiadomo, nie ma po polsku jakichś monografii tej wyprawy, nawet w obszerniejszych artykułach typu tych w SMHW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   
3. Biografia Jerzego Farensbacha

Biografia Jurgena Farensbacha jest i to chyba od ponad wieku, ale po niemiecku. Autorem jest Theodor Schiemann.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Biografia Jurgena Farensbacha jest i to chyba od ponad wieku, ale po niemiecku. Autorem jest Theodor Schiemann.

Jeżeli to o tego samego Fanensbacha chodzi, to bardzo chętnie bym przeczytał przekład tej książki - niestety z niemieckim u mnie bardzo krucho :)

Kolejną pozycją która podobno się ukazała, ale jakoś nie mogę jej nigdzie znaleźć jest dalsza część Wojny Inflanckiej Stanisława Herbsta, opisująca lata 1603-1604. Po znakomitej części pierwszej (1600-1602) „bardzo bym chciał mieć” ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.