Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lanza2

Najlepsze książki o Rzymie

Rekomendowane odpowiedzi

Juliusz Cezar kontra Rzym- Tom Holland książka zdobyła prestiżową nagrodę The Hessell-Tiltman Prize dla literatury historycznej. Sam kiedyś zacząłem ją czytać w Empiku tak mi się spodobała, że ją kupiłem. Napisana prostym językiem i nafaszerowana ciekawostkami. Pisana pod kątem jak postrzegali życie ówcześni Rzymianie. Polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lanza2   

Ja polecam

1.COLLEEN MCCULLOUGH "Pierwszy w Rzymie" "Wieniec z trawy" i wszystkie pozostałe części

2. Serię STEVENA SAYLOR

3. Cezara MAX GALLO

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał o dwóch świetnych pocztach cesarzy jeden to Krawczuka, fajnie pisze tak przystępnie i drugi to oczywiście słynne " Żywoty Cezarów" Gajusa Swetoniusza Trankwillusa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba89   

Bardzo mi sie podoba cykl powiesci Imperatora Conna Igguldena. Pierwsza czesc "Bramy Rzymu" jest o młodosci Juliusza Cezara i przedstowiona jest znakomicie wojna domowa miedzy Sulla,a Mariuszem. Przedstawili Cezara jako dziecko,ktory byl naocznym swiadkiem tych dramatycznych wydarzen.Kolejna odslona sa "Śmierć Królów". Tam Cezar przedstawiony jest juz jako dorosły,ktory z dala od Rzymu przezywa wiele perypetii....porwanie przez piratow,walka z Mitrydadesem (niestety niektore historie sa niezgoden z faktami).Trzecia czescia bylo "Pole mieczy"...tam juz Juliusz wkracza na scene polityczna w Rzymie oraz podbija Galie. Na kolejne czesci czekam.Ksiazki czyta sie znakomicie.Doskonale mozna sie wczuc w atmosfere tamtejszych czasow. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarwain   

Ja korzystam z:

"Żywoty Cezarów" Swetoniusz

"Cesarstwo rzymskie" Colin Wells

"Rzym w okresie republiki" Michael Crawford

"Ja, Klaudiusz" Robert Graves

i oczywiście wiele książek Krawczuka np. "Neron" "Poczet Cesarzy"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Zgadzam się z Jarpen Zigrin, że poczet Krawczuka jest świetny. Na prawdę warto przeczytać. Jeśli zaś chodzi o co ciekawszą literaturę, to dobry jest "Obywatel Rzymu", czy coś takiego. Mam problem z przypomnieniem sobie tytułu. Tak, czy inaczej opisuje ona dokładnie obywateli Rzymu jako polityków, kupców, żołnierzy etc... Wiele ciekawych rzeczy można się tam dowiedzieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Poczet Krawczuka jest świetny! Z pozoru cegła, ale jak się zacznie czytać to się nie można oderwać ^_^

Polecam tak jak kuba89 serię Imperator, wspaniale napisane :D lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników Cezara :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że "Imperator" był świetny! Oprócz tego mogę jeszcze polecić "Poczet Cesarzy Rzymskich" Aleksandra Krawczuka. Jest napisany prostym językiem ale przede wszystkim potrafi zaciekawić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Potmos   

Poczet cesarzy rzymskich A. Krawczuka, chyba jedyna książka ktora przeczytałem cztery lub pięć razy ;) Ponadto polecam jeszcze wszystkie inne ksiazki tego autora poswięcone Rzymowi oraz Grecji. Jest ich troche i prawie wszystkie się czyta wspaniale. Ponadto polecam bardzo cztery ksiazki o starożytności napisane przez przedwojennego autora Tadeusza Zielińskiego. Dwie poswięcił Grecji a dwie Rzymowi. Mino upływu czasu ciągle je się wspaniale czyta. Jedynie problem może stanowić dostepność ostatniego tomu poswięconego cesarstwu Rzymskiemu, który nie był od dawna wznawiany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Moje typy to:

* Paweł Rochala "Imperium u progu zagłady. Najazd Cymbrów i Teutonów"

* Philip Matyszak "Wrogowie Rzymu. Od Hannibala do Attyli, króla Hunów"

* Krzysztof Kęciek "Wojna Hannibala"

* Averil Cameron "Późne cesarstwo rzymskie"

* John Man "Attyla. Barbarzyńca, który rzucił wyzwanie Rzymowi"

* Peter Heather "Upadek Cesarstwa Rzymskiego"

* Colin Wells "Cesarstwo rzymskie"

Jest jeszcze cała masa dobrych lub bardzo dobrych książek o Rzymie, ale nie w sposób wszystkie spamiętać 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Agrypina   

Ja też polecam tę książkę:

Philip Matyszak "Wrogowie Rzymu. Od Hannibala do Attyli, króla Hunów"

wszystko dla miłośników starożytności, wojskowości i niebanalnych biografii w jednym miejscu. Rzetelny kawał historii, a czyta się jak powieść.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tullus   

Niewiele czytałem o Rzymie,lecz był to głównie wspomniany już wyżej Aleksander Krawczuk, na prawdę przyjemnie się to czyta. Poza wymienionym już ,,Pocztem cesarzy rzymskich", warte polecenia są jeszcze ,,Konstantyn Wielki" ,,Gajusz Juliusz Cezar" to z tych co czytałem do tej pory.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.