Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Witam!

Jeśli jest już gdzieś temat o ''Upadku'' to bardzo przepraszam i proszę o zamknięcie.

Jedna z najbardziej charakterystycznych produkcji ostatnich lat. Wyprodukowany w Niemczech film, rekonstruujący ostatnie dni Adolfa Hitlera w podziemiach Kancelarii Rzeszy, na podstawie wspomninień jego sekretarki Traudl Junge. Wzbudził on liczne kontrowersje i sprzeciwy głoszące o jego jakoby uczłowieczaniu Hitlera. Zacytuję tu pewnego internautę:''Ten film nie uczłowiecza Hitlera. Hitler był już człowiekiem. Tyle, że upadłym.'' Losy wszystkich bohaterów są ze sobą powiązane: gen. SS Wilhelm Mohnke, broniący dzielnicy rządowej, doktor Ernst Schenck, mieszkańcy bunkra, młody członek HJ, Peter Kranz i inni.

Bardzo wryły mi się w pamięć dwie sceny: gdy adiutant doktora Schencka pyta się go, gdzie by chciał wyjechać doktor z Berlina, Schenck odpowiada:''Tam, gdzie jestem potrzebny''. Druga, gdy niemieccy żołnierze maszerują 2. maja, wymęczeni, wynędzniali na plac. I podchodzą do nich kobiety, cywile, dając im ze słabm uśmiechem kawałki chleba. By okazać im ich uznanie i współczucie, za tak ofiarną walkę. I ich najbardziej mi szkoda, tych niemieckich żołnierzy. Którzy nigdy nie doczekali się żadnego uznania za ofiarną walkę. Może w imię złego systemu. Ale to nie oni decydowali.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sarna   

Nie ogladalam tego filmu , ale przed paroma laty czytalam wspomnienia znajamej Austriaczki ktora byla zaanga zowana w dzialnosc ruchu oporu w Wiedniu , i w czasie transportu do Ravensbrück poznala starsza kobiete z Linzu . Ta kobieta miala trzech synow wszyscy zostali powolani na wojne , kiedys widzac obcych zmarnowanych zolniezy dala im kawalaek chleba myslac , ze moze tam we swiecie nad jej synami ktos sie tez ulituje .

Ta Matka zastala pozniej w obozie okrutnie zamordowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.