Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Okrąg 2 - twierdza na Czerniakowie

Recommended Posts

Albinos   

Gęsiówka, magazyny na Stawkach, szkoła św. Kingi, PWPW, kościół św. Jana Bożego, PASTa, Dworzec Zachodni. Nazwy te dość jednoznacznie kojarzą się z punktami, o które toczyły się ciężkie walki w trakcie Powstania. Podobnie jest z budynkiem przy ul. Okrąg 2, który stał się w pewnym momencie kluczowym punktem obrony Czerniakowa.

Z czego to wynikało? Jak wyglądały zmagania o tę twierdzę powstańczą? Czy wcześniejsza jej utrata, mogła spowodować szybsze załamanie obrony Czerniakowa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Swego czasu spotkałem się z informacją, że mjr "Witold" miał w pewnym momencie ogłosić Okrąg 2 twierdzą i rozkazem zakazać opuszczanie budynku bez przepustki. Jest w stanie ktoś podać jakieś konkrety odnośnie tegoż rozkazu i kiedy dokładnie został wprowadzony w życie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

A tutaj widok z '45 (trzeba w warstwach ustawić ortofotomapę z 1945 roku, aktualnie jako główny widok pokazują się plany Lindleya): http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.a...;S=1000&O=0

Ten trójkątny budynek, prawie trójkątny, to właśnie Okrąg 2, Eine Festung, jak mówili Niemcy. Dziura widoczna po lewej stronie powstała w wyniku eksplozji goliata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bimbiś   

Pewnie dlatego, że to był jedyny solidny budynek w okolicy, bez niego obrona Wilanowskiej rozleciałaby się w parę dni, co jak wiadomo miało miejsce.

Problemem Czerniakowa była mała ilość takich budynków uformowanych w jakąś geometryczną strukturę (jak na Starówce), o które można było oprzeć obronę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.