Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bartek42

Polska racja stanu

Recommended Posts

bartek42   

Dzień dobry,

Dostałem do napisania rozprawkę, której słowa kluczowego nie mogę zrozumieć. Nie chciałbym, żebyście odrabiali je za mnie. Proszę jedynie o małą pomoc w zobrazowaniu mojego problemu, podanie kilku jednozdaniowych przykładów, żeby mnie nakierunkować.

Muszę opisać polską rację stanu po 1989 roku. Pojęciem, którego nie rozumiem jest racja stanu. Trochę google'owałem i znalazłem kilka definicji. Jednak większość jest taka jak ta http://metapedia.konserwatyzm.pl/wiki/Racja_stanu albo ta http://pu.i.wp.pl/?k=NDYzNDcxMTUsNzA3ODA0&f=JJZ_PRS.doc . Zrozumiałem z tego tylko tyle, że chodzi o obronę interesów państwa, o jego bezpieczeństwo i rozwój. Na innych jeszcze stronach pisali o "Bóg, Honor, Ojczyzna", gdzieindziej o polityce zagranicznej Polski.

Czy to właśnie w kierunku tej ostatniej powinienem się kierować w moim wypracowaniu? Mam tu na myśli na przykład członkostwo w Unii Europejskiej, współpracę z państwami Europy Zachodniej, współpracę z międzynarodowymi organizacjami. Czy może chodzi o te wszystkie przemiany społeczno-polityczne, jakie wydarzyły się po 1989 roku jak na przykład prywatyzacja przedsiębiorstw, otwarcie rynku?

Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Bóg Honor i Ojczyzna ma w owej racji stanu najmniej do gadania. Tak naprawdę racja stanu w polityce to są takie dzialania mające sprawić by kraj podążał do określonego celu [rozwój, powodzenie, relacje i tp] w sposób jak najbardziej planowy i jak najlepiej wykorzystujące szanse i omijający zagrożenia.

Określając [np. że z racji położenia] polską racją stanu jest włączenie się do UE także w kwestiach finansowo - walutowych oznacza to te czy inne działania, jeżeli tą samą racją stanu są poprawne lub wręcz przyjazne stosunki z Rosją oznacza to inne działania. To ma być Twoja opinia i Ty powinieś je uzasadnić. Ale Boga i Honoru w to bynajmniej nie mieszaj. Jedno z drugim często się doskonale mija [patrz: Richelieu, Churchill]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam ... Polska racja stanu jest dobro naszej ojczyzny , Polski . Jej wizerunek na arenie miedzynarodowej , oraz realizacja potrzeb spolecznych wewnatrz kraju . Co za tym idzie nasz rzad powinien dbac na I miejscu o nasze polskie spoleczenstwo . Wypelniajac tak polityke wewnatrzna (i zewnetrzna kraju ) aby Polacy byli usatysfakcjonowani zyciem w Polsce (choc wiem ,ze to jest absurd , spoleczenstwo polskie jest niezadwolone i zmeczone tym co sie dzieje ). W prostych slowach napisze , Polska Racja Stanu jest dobro Polakow . A reszta nalezy do politykow , przeciez za to biora grube pieniazki , od podatnika ...

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
W prostych slowach napisze , Polska Racja Stanu jest dobro Polakow .

No właśnie, często się zastanawiam czy dziś mamy prawo do krytyki szlachty XVII - wiecznej, skoro chciała tego samego co my dzisiaj - dobra przede wszystkim samych siebie, dopiero potem nas obchodzi ile z tego mają finanse kraju itd. Liczy się przede wszystkim własna osoba. Nic się nie zmieniło właściwie.

Mówi się o tym, że szlachta tchórzyła i nie chciała walczyć, ale chciałbym widzieć jakby to było teraz.

Takie historyczne skojarzenie mi przyszło ;) Poniekąd związane z kwestią czy dobro narodu = dobro państwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.