Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bavarsky

Filmiki tyczące się epoki

Recommended Posts

Czy to nie jest fragment bitwy pod Waterloo? Wydaje mi się, że obrońcy noszą brytyjskie mundury...

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Obraz przedstawia walki pod Hougoummont.

Natomiast co do Regimentu grenadierów konnych gwardii. Dowódcą owego pułku podczas Stu Dni, był po staremu gen. Jamin, a regiment wchodził w skład dywizji gen. hrabiego Guyot’a do której należał jeszcze przepiękny Regiment dragonów Cesarzowej (oba pułki liczyły po 4 szwadrony).

Pod Waterloo regiment stanął z dragonami w odwodzie za 3. Korpusem Kawalerii gen. Kellermann’a.

Choć miał pozostać w odwodzie poszedł wraz z 3. Korpusem do przedwczesnej szarży.

Po pierwszej przyszły kolejne równie bezskuteczne i zarazem kosztowne, które łącznie pułk okupił stratą 3 oficerów zabitych, 17 rannych oraz kilkuset żołnierzy i podobnej ilości koni.

Zginął dowódca tegoż pułku gen. Jamin.

Co ciekawe przy końcu bitwy ocalałe resztki po tych nieszczęsnych szarżach, regimentu grenadierów konnych gwardii, towarzyszyły piechocie gwardii w jej ostatnim ataku, a szwadron służbowy szarżował wraz z pozostałymi trzema na nacierające wojska sprzymierzonych.

A cytując Thorburna: „Pułk gardząc otaczającym go motłochem, odmówił udziału w panicznej ucieczce spod Waterloo i według brytyjskich raportów opuścił pole powolnym marszem dopiero, kiedy mu się podobało”.

Stan pułku w wykazie z 29 czerwca 1815, zamykał się cyfrą 34 oficerów i 493 szeregowych z pierwotnego składu z końca maja: 63 oficerów i 979 szeregowych.

Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.