Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Kadrinazi

Alasdair MacColla - 'Niszczyciel'

Recommended Posts

Alasdair MacColla - znany także jako Alastair MacDonald - odważny i wspaniały syn Coll Kietache, syn Gillespie, syn Colla, syn Alastaira, syn Johna Cathanacha, ten ktory przez długi czas wspominany był w szkockim Highlandzie jako 'Niszczyciel'. Niezwykle barwna, wręcz legendarna postać - szkocki Achilles :(, zasłynął podczas 'Roku cudow markiza Montrose'a' (1644-1645). Kiedy na dworze swego kuzyna, Ranalda Oga, Markiza Antrim, domagał się komendy nad irlandzką wyprawą do Szkocji, wyciągnął swojego claymore i miał powiedzieć, że dowodztwo mu się należy, gdyż 'ten miecz jest w najlepszej ręce w Irlandii'. Jeden z irlandzkich kapitanow zapytał go wtedy, ktora ręka jest drugą najlepszą - na to MacColla przerzucił miecz z prawej do lewej ręki i powiedział 'Ta!'.

W lipcu 1644 roku wylądował nieopodal Loch Sunart, na czele 1600 żołnierzy irlandzkich, w znacznej mierze z klanu MacDonald. Wtedy to zdobył swoj przydomek 'Niszczyciela' - jego żołnierze przynieśli zagładę znienawidzonym Campbellom - rabując dobytek, paląc domostwa, zabijając tuziny. Połączył się z krolewskim 'Generałem porucznikiem' - markizem Montrose - i jego doświadczeni Irlandczycy stali się rdzeniem armii Montrose'a. W każdej kolejnej bitwie oddziały wysłane przeciw Rojalistom Montrose'a były dziesiątkowane - szalone szarże szkockich klanow i determinacja Irlandczykow wygrywała kolejne bitwy. MacColla był jednak przede wszystkim zainteresowany w odzyskanie ziem swego klanu z rąk znienawidzonych Campbelli - odłączył się od Montrose'a po bitwie pod Inverlochy (luty 1645 r.) i znow 'gniew jego obrocił się na wrogi klan'. Do maja 1647 roku terroryzował Highland, będąc odpowiedzialny między innymi za 'Stajnię kości' - gdzie kazał spalić żywcem grupę jeńcow z klanu Campbell.

Powrocił do Irlandii w 1647 roku, dołączył do armii Munsteru, wzięty do niewoli po bitwie pod Knocknanuss (13/11/1647) i niedługo potem rozstrzelany.

Pamięć o MacColli żyje nadal w irlandzkim i szkockim folklorze - w takich pieśniach jak Alasdair Mhic Colla Ghasda znana także pod tytułem Alasdair Mac Colla czy Gol na mBan san Ar.

Postać raczej mało znana w Polsce, postanowiłem więc napisac o nim kilka słow - może zachęci kogoś do zapoznania się z XVII wieczną historią Irlandii i Szkocji - tak bardzo połączonych :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.