Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Królestwo Jerozolimskie - teokracją?

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   

(...)

Niemniej pozycja Rzymu była ugruntowana i została ugruntowana jeszcze w czasach jedności Imperium Romanum i w czasach gdy w ramach tegoż funkcjonowała Jerozolima - nic więc nie stało na przeszkodzie by to biskup Jerozolimy został głową kościoła. Tak się jednak nigdy nie stało - nigdy. Nawet podczas I Soboru opisanego jeszcze w Dziejach Apostolskich Jerozolima nie ma decydującego głosu. Nie widzę żadnego powodu by w XI wieku wywrócono do góry nogami ten porządek.

Chodzi o to że od 70r Jerozolima nie istniała. Cesarz Hadrian założył na tym miejscu kolonię żołnierską Aelia Capitolina. Miasto to zaczęło się odradzać dopiero w 327 roku, a zatem 2 lata po soborze w Nicei, kiedy odkryto tam grób Chrystusa.

W XI wieku coś jednak ta Jerozolima znaczyła. Przecież to ona była celem krzyżowców. Antiochię zdobyli mimochodem, po drodze, a Aleksandria ich wcale nie interesowała. Zatem numerem 5 to ona dla nich nie była na pewno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co mają krzyżowcy do hierarchii kościelnej?

To proszę sprawdzić na kogo się powołuje Sokrates, i na jakim miejscu w "Liber synodicus" jest Makary I.

Ja nie bardzo rozumiem co do państwa teokratycznego ma fakt zaistnienia Colonia Aelia Capitolina, miejsce dawnego miasta jak i wydarzeń tam odbytych - jednak wciąż istniały.

Wciąż oczekuję na dowody tego, że "coś wisiało w powietrzu"?

Może jakieś cytaty z materiału źródłowego na potwierdzenie tych przypuszczeń?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dokładając się do słusznych uwag Secesjonisty - dodać należy, że tak czy siak od początków IV wieku do podboju arabskiego masz 300 lat an budowę pozycji Jerozolimy jako stolicy patriarchalnej - nigdy jednak nie osiągnęła ona tego poziomu co Rzym czy Konstantynopol, nawet w czasach gdy Rzym był poza Bizancjum. No i najważniejsze -

W XI wieku coś jednak ta Jerozolima znaczyła. Przecież to ona była celem krzyżowców.

A czy aby owych krzyżowców to nie wysłał w drogę Rzym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.